Ana Sayfa Yerel Gündem Avcılar Trabzon'da protesto yürüyüş yaptı..

Avcılar Trabzon'da protesto yürüyüş yaptı..

Avcılar uygulamaya konulan AVBİS sistemini protesto etmek için yürüyüş yaptılar...

Giriş Tarihi: 20 Temmuz 2014 Pazar 18:31
Avcılar Trabzon'da protesto yürüyüş yaptı..
Trabzon'da toplanan Doğu Karadeniz Av ve Yaban Hayatı Federasyonu üyeleri, avlanmayı düzenleyen AVBİS sistemi yüzünden av yapamaz hale geldiklerini savunarak, yanlarındaki çok sayıda av köpeği ile protesto yürüyüşü yaptı.

Trabzon'da toplanan Doğu Karadeniz Av ve Yaban Hayatı Federasyonu üyeleri, avlanmayı düzenleyen Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi'ne (AVBİS) yüzünden av yapamaz hale geldiklerini savunarak, bu duruma tepki göstermek için av köpekleri ile yürüyüş yaptı.

Kahramanmaraş Caddesi'ndeki Postahane önünde toplanan DoğuKaradeniz Av ve Yaban Hayatı Federasyonu Başkanı Edva Tuna Pirselimoğlu ile SamsunOrduGiresun ve İstanbul'dan gelen avcıların da aralarında bulunduğu federasyon üyeleri, AVBİS sistemine tepki göstermek için "Biz avcıyız katil değiliz", "AVBİS'e hayır, sürdürülebilir avcılığa evet" yazılı dövizler açıp, ıslıklar ve sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Beraberindeki çok sayıda av köpeği ile yürüyen gruptakiler, söz konusu cadde üzerinden Uzun Sokak'a geçerek Meydan Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önüne geldi.

Gruptakiler, yürüyüşte zaman zaman tasmasından tuttukları köpekleri durdurmakta ya da köpeklerin birbirleri ile kavga etmesini önlemede güçlük çekti.

Pirselimoğlu, burada grup adına yaptığı açıklamada, avcılığın Türk tarihinde çok önemli bir yer tuttuğunu belirterek, "Bir yaşam tarzı olan avcılığa milletimizin önemli kesimi tutku ile bağlıdır. Bugün Türkiye'de yasal olarak avlanan 200 bin civarında avcı bulunmaktadır ancak tahmin edilen potansiyel avcı sayısı 2 milyon civarındadır" dedi.

Fransa'da 1 milyon 300 bin, Finlandiya'da 300 bin, Almanyada 350 bin,ABD'de 13 milyon avcı olduğunu ve gelişmiş ülkelerde yasalara bağlı olarak avlanan avcıların toplumda saygın olduğunu, el üstünde tutulduğunu ve doğasever muamelesi gördüğünü dile getiren Pirselimoğlu,Türkiye'de ise yasal avcıların kanunsuz kişilerle değerlendirildiğini savundu.

Pirselimoğlu, Türkiye'de milyonlarca kişinin hiçbir sınırlama olmadan yasa dışı avlanırken kendilerinin ise her yıl alınan Merkez Av Komisyonu kararlarına harfiyen uyduklarını anlatarak, avcılık konusunda çeşitli sorunları olduğuna işaret etti.

Son yıllarda kurulan 229 avlak ve genel avlaklardaki 2013-2014 av sezonunda başlayan AVBİS ile buna bağlı olaran kotalı avcılık uygulamalarının avcıları mağdur ettiğini, cezaların arttığını ve ava gidemez hale geldiklerini söyleyen Pirselimoğlu, "Avlak sistemine karşı değiliz ama uygulanan AVBİS sistemi ile sorunların çözüleceği kanaatinde değiliz. Orman ve Su İşleri Bakanlığının bilimsellikten uzak, avcılık gerçeklerine uymayan, uygulanabilirliği olmayan bu sistemden vazgeçerek bilimsel yöntemlere dayalı uygulanabilir bir sistem ile avcılığı yönetmesini bekliyoruz" dedi.

Gruptakiler daha sonra hatıra fotoğrafı çektirip dağıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık