Ana Sayfa Güncel Babek Zencani ' AKP'li Üç Bakana rüşvet verdim.'

Babek Zencani ' AKP'li Üç Bakana rüşvet verdim.'

İran-Türkiye arasındaki kara para aklama faaliyetiyle ilgili İran’da yargılanan Babek Zencani, ifadesinde toplamda 8,5 milyar dolarlık rüşvet dağıttığını, bunun 137 milyon dolarını AKP’li üç bakana verdiğini söyledi

Giriş Tarihi: 7 Nisan 2016 Perşembe 21:04
Babek Zencani ' AKP'li Üç Bakana rüşvet verdim.'

ABD ve İran arasında 2015 yılındaki yumuşamanın ardından, yaptırım dönemindeki kara para faaliyetine yönelik gerçekleşen ve İran’da Babek Zencani, ABD’de de Reza Zarrab’ın tutuklanmasına yol açan soruşturmalar kirli ilişki ağlarını açık etmeye devam ediyor. İran’da idamla yargılandığı davada konuşan Zencani’nin, kara para ve yolsuzluk kapsamında Türkiye’de Reza Zarrab ile birlikte toplam 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttığını söylediği ileri sürüldü.

Nokta dergisinin haberine göre Zencani, Türkiye’de Türkiye’deki rüşvet dağıtımının bir kısmını bakanlara yaptığını, üç bakana toplam 137 milyon lira rüşvet verdiğini ifade etti. Bu rüşvetin, kendisine ait havayolu şirketleriyle Türkiye’ye soktuğu altın ve paranın çıkarılması sırasında, Türkiye’deki ortağı aracılığıyla verildiğini belirten Zencani, iddiaya göre üç bakanın adlarını da verdi.

Zencani’nin 26 duruşmalık yargı sürecinin hiçbir Türk gazeteci tarafından takip edilmediğine dikkat çekilen haberde şöyle denildi:

Dava boyunca İran medyasında, yargılamanın Türkiye’yi de kapsayan bir süreç olduğuna ilişkin haberler çıktı. Zencani, Sarraf’tan Türkiye’deki kolu olarak net biçimde söz etti. Duruşmalarda ve iddianamede Türkiye’nin adı sıkça geçti. Babek Zencani, rüşvet verdiğini inkar etmedi hiçbir zaman. 1500 kilo altının İstanbul’da uçakta yakalandığında rüşvet vererek uçağı nasıl havalandırdığını açık açık anlattı. İran’ın petrol paralarını Türkiye’deki ortağı Rıza Sarraf’a verdiğini de açıklıkla dile getirdi. İfadesine göre; para trafiğinde yüzde 20-25’lik payı ‘aklanma komisyonu’ olarak dağıtıldı. Kendi payı ise yüzde 2 idi. Komisyonun yüzde 5’inin Dubai’de, yüzde 5’inin ise Türkiye’de kaldığını söylüyordu. Zencani, kendisine ait havayolu şirketleriyle Türkiye’ye soktuğu altın/paranın çıkarılması sırasında Türkiye’deki ortağı aracılığıyla Türk yetkililere yüksek miktarda rüşvet verildiğini itiraf etti. Zencani, üç Türk bakana bizzat ne kadar para verdiğini isimlerini söyleyerek anlattı. Verdiği rakam toplamda 137 milyona denk geliyordu. Zencani, Türkiye’de dağıtılan rüşvetin toplam rakamını da verdi: 8,5 milyar dolar! İddia ettiği 8,5 milyar dolar ‘komisyon’un asıl büyük kısmının dağıtımını ise Türkiye’deki kolunun bildiğini söylüyordu.

Sendika10.Org

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Mimarlar Odası : Anıtkabir Ulusa aittir.Yapılaşmaya açılamaz.

Mimarlar Odası : Anıtkabir Ulusa aittir.Yapılaşmaya açılamaz.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık