Ana Sayfa Güncel Barajlar,Tüneller için Artvin'e patlayıcı madde deposu.

Barajlar,Tüneller için Artvin'e patlayıcı madde deposu.

Baraj,Tünel,Yol için Artvin'de Yılmaz-Han İnşaat Limited Şirketi tarafından yaptırılan Patlayıcı Madde Depo Tesisi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2014 Pazartesi 08:04
Barajlar,Tüneller için Artvin'e patlayıcı madde deposu.

Hayati  Akbaş

ARTVİN-Artvin'de Yılmaz-Han İnşaat Limited Şirketi tarafından yaptırılan Patlayıcı Madde Depo Tesisi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Hazine ve Orman Arazisi olmak üzere 37.000 metre kare açık, 850 metre kare kapalı alan olmak üzere 4 hektarlık alanda kurulan 40 ton depolama kapasiteli ‘Patlayıcı Madde Depo Tesisinde’ yaklaşık 30 kişi istihdam edilecek.

Artvin Seyitler Köyü Mevkiinde yapımı tamamlanarak hizmete giren Patlayıcı Madde Depo Tesisi açılış törenine; Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Ticaret Odası Başkanı Kurtul Özel, İl Müftüsü Kemal Uçkun, tesisin iş ortakları Mustafa Yılmaz ve Orhan Yavuzdemir’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Yılmazlar Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada; bu açılışta kendilerini yalnız bırakmayan ve patlayıcı madde deposunun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tesisin yapımı sürecinde Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın bürokratik engellerin aşılması noktasında ciddi çabasının olduğunu dile getiren Yılmaz, kendisine ayrıca teşekkürlerini sunmak istediğini söyledi.

-170 metre uzunluğunda 40 ton depolama kapasitesine sahip-


Proje ortaklarından maden mühendisi Orhan Yavuzdemir’de tünel yapımı işinde patlayıcılardan kaynaklanan sorunları birebir yaşamış bir firma olarak 2010 yılında böyle bir yatırıma karar verdiklerini ve bu kapsamda Yılmaz-Han İnşaat Limited Şirketini kurarak patlayıcı madde deposunu yaptıklarını söyledi.

Bu tesisle bölgedeki baraj ve yol inşaatlarının yoğunluğu nedeniyle bu işlerin hızlı bir şekilde yapılması için patlayıcı problemini çözüme kavuşturmayı amaçladıklarını dile getiren Yavuzdemir; “Her ne kadar özel girişim gibi görünse de aslında kamu hizmeti vereceğiz. Tam olarak faaliyete geçtiği zaman 25-30 kişiye istihdam sağlayacaktır.” dedi.

Patlayıcı Madde Depo Tesisi hakkında da bilgi veren Yavuzdemir; deponun Hazine ve Orman Arazisi olmak üzere 37.000 metre kare açık, 850 metre kare kapalı alan olmak üzere 4 hektarlık alanda kurulduğunu belirtti.

Yavuzdemir; “Bu depo 6551 sayılı kanunun 87/12028 sayılı patlayıcı maddeler ile ilgili tüzüğüne göre yapılmıştır. Ana hatları ile yeraltı ve yer üstü olmak üzere 2 depo bulunmaktadır. Yerüstü deposu yapmak Artvin coğrafyasında mümkün olmadığı için maliyeti kat kat daha fazla olan yer altı deposu yapılmıştır.” diye konuştu.

Bu standartlarda bir deponun Türkiye’de çok nadir bulunduğunu ifade eden Yavuzdemir, 170 metre uzunluğunda 40 ton depolama kapasitesine sahip deponun korunması açısından merkezi bir noktada, çevre güvenliği açısından da tenha da inşa edildiğini söyledi.

-Milletvekili Kışla: Bize düşen onların bürokraside takıldıkları aşma noktasında elimizden geleni yapmak-


Milletvekili İsrafil Kışla ise Artvin’de taş üstüne taş koyan bütün işadamlarının bu il için önem arz ettiğini, bir işsize iş vermenin önemli olduğunu belirterek; “Bu ilde yaşayanlara iş vermek aş vermek bizim için önemli. İşsizliğin ne demek olduğunu en çok biz siyasetçiler biliyoruz. İnsanlar sık sık iş için bizlere başvuruyorlar. İş adamlarımızın daha büyük işler yapmasını arzu ediyoruz. Onların ticaretleri kendilerine. Bize düşen onların bürokraside takıldıkları aşma noktasında elimizden geleni yapmak. İş adamlarımızın Artvin’de daha güzel işlere imza atmasını umut ediyoruz. Sizlere, yatırımlarınıza bu toplumun ihtiyacı var. Güç birliği yapmanız birlikte çalışmanız güzel bir şey. Kazasız belasız çalışma dönemi diliyorum.” diye konuştu.

-Vali Cirit: Artvin Kamu Yatırımlarından Ciddi Pay Alan İllerden Biri-


Artvin Valisi Kemal Cirit ise Artvin’in kamu yatırımlarında ciddi pay alan illerden birisi olduğunu, ancak bunun görünür düzeyinin az olduğunu söyledi. Bunun da Artvin’in yıllar önce alması gereken yatırımı son 10 yılda alıyor olmasından kaynaklandığını belirten Vali Cirit, şunları söyledi :

“Başbakanlığın bürokrasinin azaltması noktasında ciddi bir çalışması var. İş adamlarının önünü açacak çalışmalar yapılıyor. Bundan 15 yıl önceye bakarsanız iş adamlarımızın ve yatırım yapacak Kobilerimizin önünde bir sürü engel varken bugün bunlar azaltıldı. Bu tesisin açılışına kadar uzun bir süreç olduğunu görüyorum. Bu tesisi açana kadar birkaç valide eskittiler galiba. Ama olsun sonuçta başarılı oldu.”

Patlayıcı Madde Tesisinin Artvin için çok önemli bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Vali Cirit; “Burada yollar tüneller, barajlar yapılıyor. Bunlar gibi birçok alanda patlayıcı lazım. Bu eksiği gören Yılmazlar Şirketi burada da birçok Artvinliyi istihdam ederek hem Artvin’e hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Ben kendilerini tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Cirit, Patlayıcı Madde Depo Tesisi açılışını gerçekleştirerek tesis hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık