Ana Sayfa Siyaset Başbakandan itiraf ; Sorunları çözemiyoruz.

Başbakandan itiraf ; Sorunları çözemiyoruz.

Başkanlık sisteminin en önemli esprisini 'sürekli tek başına iktidar' olarak niteleyen Başbakan Yıldırım, "Şu anda tek başına iktidar yok mu diye sorabilirsin. Var şu anda. Bir şikâyetimiz yok ama ömür boyu böyle olacak diye bir şey yok. Türkiye, sürekli tek başına iktidar üretmezse sorunlarını çözemez" dedi.

Giriş Tarihi: 17 Ekim 2016 Pazartesi 09:39
Başbakandan itiraf ; Sorunları çözemiyoruz.

Başbakan Yıldırım: İstikrarın en güçlü yolu başkanlık sistemidir

 ‘"Başkanlık sistemi yapısal reform olarak düşünülebilir mi?" sorusuna ilişkin Yıldırım, şunları kaydetti: "Gayet tabii… En büyük yapısal reform. İstikrarı ilelebet kalıcı hale getirir. Şimdi başkanlığa karşı çıkmanın mantığı ne? Özgüven eksikliği. Biz kazanamayız, AK Parti kazanır. Sen de çalış kardeşim. AK Parti beceremezse sen kazan. Öyle mi? Yani bugüne göre hesap yapmanın bir mantığı yok. Bakıyorsun Amerika'da bir Cumhuriyetçiler kazanıyor, sonra kaybediyor 2-3 dönem başkası kazanıyor, sonra beriki kazanıyor. Böyle gidiyor ama her seferinde ülke kazanıyor."

‘BAŞKANLIK AÇIKLAMASI SPEKÜLASYONA MEYDAN VERMEZ'

 MHP'li Özdağ: Başkanlık sisteminde ısrar edilirse toplum ikiye bölünür Başkanlık sistemine ilişkin tasarının Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelmesi halinde dolarda görülebilecek spekülatif hareketlere ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, "Her şeyi getirip dolara bağlamanın bir anlamı yok. Dolar yükseldi, alçaldı… Piyasa şartları neyi gerektiriyorsa o olacak. Yani çıkıyor, iniyor. Spekülatif algılar oluşturuluyor. Bakınız biz 15 Temmuz'u yaşadık. Ekonomik parametrelerdeki değişim herhangi bir olay nedeniyle mesela Brexit'teki olay gibi oldu. Sterlin orada yüzde 20 değer kaybetmişti, orada başka bir sistem mi konuşuluyor? Euro keza kaybetti. Yani başkanlık açıklaması küresel anlamda bir spekülasyona meydan vermez, aksine daha da olumlu algı oluşturur. Çünkü başkanlık istikrar demek. Ha, kafanızda başkanlıktan başka bir şey anlıyorsanız o ayrı. Ona yapacak bir şey yok. O algıyı düzeltmek de bizim görevimiz" cevabını verdi. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AKP Yalanları ve CHP Gerçeği - 2 -

AKP Yalanları ve CHP Gerçeği - 2 -

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık