Ana Sayfa Yerel Gündem Bayraktutan,10 Milyon TL.lik krediyi Meclise taşıdı

Bayraktutan,10 Milyon TL.lik krediyi Meclise taşıdı

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediyesi’nin 10 trilyon şimdiki parayla 10 milyon TL kredi için Meclis’ten yetki istemesini meclis gündemine getirdi.

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2016 Cumartesi 20:15
Bayraktutan,10 Milyon TL.lik krediyi Meclise taşıdı

gündemine getirdi.

Hayati Akbaş

ANKARA-CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediyesi’nin 10 trilyon şimdiki parayla 10 milyon TL kredi için Meclis’ten yetki istemesini meclis gündemine getirdi İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Bayraktutan, mecliste konuya ilişkin açıklamalar yaptı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe bazı projelerin gerçekleştirilmesi için İller Bankası’ndan veya her hangi bir bankadan 10 trilyon kredi çekmek için Belediye Meclisinden yetki istemişti.  Bunun üzerine CHP Merkez İlçe başkanı İlyas Şahin,  belediyenin bütçesinin yarısı kadar kredi çekmenin sakıncalı olduğunu ve bunun ileride Artvin halkının cebinden çıkacağını savunarak yerel medya üzerinden eleştiri yapmıştı. Artvin’de gündem 10 Trilyon borçlanma olarak çıkmıştı.

Yapılan bu eleştirilerin ardından Başka Kocatepe Belediye Meclis Üyeleriyle konuyu istişare ederek, neden bu kredinin çekilmesi gerektiğini anlattı. Başkan Kocatepe, 10 trilyon paranın büyük bir para olmadığını, borçtan korkulmaması gerektiğini, bu kadar borcun esnafın da olabileceğini söyledi. Yapılan oylamada Belediye AKP meclis üyelerinin tamamının olumlu oy verdiği, CHP’li üyelerin ret verdiği toplantının ardından kredi çekilmesine onay verildi.

 Ancak tartışma bitmedi. Aksine Ankara’ya taşındı. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.  Bayraktutan Soru Önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Artvin Belediyesi için gelir bütçesini 24 Milyon TL olarak açıklamıştır.  Belediye 1 Haziran 2016 Çarşamba günü Olağan Belediye Meclis toplantısında; İller Bankası veya herhangi bir devlet bankasından belediye Başkanlığı projelerini gerçekleştirebilmesi için finans sağlamak amacıyla 10 milyon lira kredi borçlanması kararı almıştır. Belediye Meclis üyelerinin salt çoğunluğu ile alınan borçlanma kararının ertelemeli olarak yapılacağı da belediye başkanı tarafından sözlü olarak ifade edilmiştir.  Bu borçlanma 5393 sayılı Belediye gelirleri Kanunu’nun amir hükümlerine göre İçişleri Bakanı’nın onayı ile gerçekleşmektedir.  Bu bağlamda;

Belediyenin İller Bankası gelirleriyle birlikte toplam 24 milyon TL olarak açıklanan 2015 yılı gelir bütçesinde yer alan kalemler ve tutarlar nelerdir?

Artvin Belediyesi’nin adlığı bağış miktarları, yardım gelirleri ve su barışından elde edilen gelirleri ne kadardır? Hangi kişi ve kurumlardan alınmıştır?

Mülkiyeti Artvin Belediyesine ait olan Artvin Merkez’de bulunan AVM’de kaç işyeri satışa çıkartılmıştır? Bu satışlardan beklenen satış bedelleri tahmini ne kadar olacaktır?

İşi Gerçekleşen Kaç İşyeri Vardır, Tutarı Ne Kadardır?

2016 gelir bütçesinde bu işyerlerinden beklenen tahmini satış bedelleri yer almakta mıdır?

Gelir bütçesinde işyeri satışlarından beklenen tahmini bedeller yer aldıysa kredi borçlanmasından sonra bütçe denkliği nasıl sağlanacaktır?

Belediyenin yetkili komisyonlarında gerek görülmeyen bu karar konusunda bakanlığınızca bir inceleme yaptırılacak mıdır?” ifadelerine yer verdi.

Belediyenin 10 trilyon borçlanması ile ilgili haberler yerel medyaya şöyle yansımıştı;

Artvin Belediye Başkanı Kocatepe 2, 5 yıl önce borçsuz belediye devraldı. Şimdi ise yatırım yapabilmek için 10 trilyon bankalardan kredi çekecek. Başkan Kocatepe, 10 trilyonun büyük para olmadığını savundu. CHP´li üyeler ret verdi. Teklif 11´e 4 kabul edildi.

 Artvin Belediyesi tarihinde ilk kez bütçesinin yüzde 50´si kadar borçlanacak. Belediye Kanununda bütçenin yüzde 10´undan fazla borçlanma izni vermiyor.

Belediye Başkanı Kocatepe´nin yatırımları yapabilmek için kredi çekmemiz gerekiyor. İller Bankası veya başka bankalardan çekilmek üzere 10 trilyon şimdiki parayla 10 milyon TL kredi için Meclis’ten yetki istedi. Kredi ile ilgili görüşmeler esnasında ise ilginç diyalog ve tartışmalar da yaşandı.

Başkan Kocatepe, Artvin Belediyesi için 10 milyonun büyük para olmadığını söyleyince. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Nermin Albayrak, buna karşı çıkarak, bu paranın büyük bir para olduğunu, bir kere daha düşünülmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Başkan Kocatepe; "Nermin Hanım bir de muhasebecisiniz. 10 Trilyon nedir ki?  Bu kadar borç ISUZU Ayhan abide de vardır.  Büyük düşünelim, bu para çok para değil dedi. Bunun üzerine Meclis Üyesi Albayrak, Bundan sonra ben sizinle muhasebeci Nermin Albayrak olarak konuşmuyorum. Ben bugün öğrendim ki muhasebeyi bilmiyormuşum. Vatandaş olarak konuşurum"dedi.

Çarçur Edilmeyecekse Çekilebilir!

MHP´li Belediye Meclis Üyesi Tahsin Aslan eğer bu kredi çarçur edilmeyecekse çekilebileceğini söyleyince, Başkan Kocatepe; "Tahsin Abi, ikinci cümleyi yakıştıramadım. Biz ne zaman çarçur ettik? Diye sitemde bulundu.

Yapılan oylamada AKP´li meclis üyelerinin tamamı ve MHP´li meclis üyesi Tahsin Aslan evet derken, CHP´li meclis üyeleri ise ret oyu verdi.

Eski Araçları Almak Zorunda Mıyız?

 Daha sonra ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş´ın 2003 Model Reno Megan bağışının kabul edilmesi görüşüldü. Burada MHP Meclis üyesi Tahsin Aslan; "Biz bu eski araçları almak zorunda mıyız? Bize neden yeni araç verilmiyor? Sorusunu yöneltti. Başkan Kocatepe, eski yeni fark etmez bağışı kabul ettiğini, bunları daha sonra satabileceklerini söyledi.

            Artvin Belediyesi tarihinde bir kalemde alınacak olan en büyük kredi olan 10 Trilyona hayır diyen CHP´li belediye Meclis üyeleri, bunun gerekçelerinin açık ve net olduğunu, bunun ileride belediyeyi sıkıntıya sokacağını,AKP iktidarının Artvin´i iktidar gücüyle uçuracağını söylediğini hatırlatarak; "Hatırlayın, bunlar seçimlerde ne diyordu? Biz Artvin´i uçururuz. Kadir Topbaş Belediyenin önünde bu konuşmayı yaparken, Artvin´i İstanbul´un semtinin bir Mahallesi´ne benzeterek, iktidarın gücünü ve kendisinin desteğini alan bir Artvin´in çok farklı olacağını söylemişti. Aradan 2 yıl geçti Sayın Topbaş´ın Artvin´e verdiği destek ortada. Hurda, yaşı geçmiş eski araçları Artvin´e gönderiyor. Bu muydu Artvin´e verilecek destek?  Başkan 10 trilyon ne paradır ki, ufkunuzu açın, büyük düşünün diyor. Bu parayı bankalardan alacağımıza, bize söz verenlerden bağış olarak alsa ya nasılsa büyük bir para değil. Biz buna evet diyerek yarın vebal altına giremezdik, girmedik de.

Peki, Bundan Sonra Ne Olacak?

Başkan Kocatepe´nin 10 trilyon büyük para değil söylemesine karşın, bankalar bu parayı ipotek karşılığı verecek.  Belediye gayrimenkullerini, yeni yapılan AVM´deki dükkânları Kemalpaşa´daki gayrimenkullerini veya başka gayrimenkullerini ipotek verebilir. Diğer yandan belediye HatilaSuyu´nun getirilmesiyle yaklaşık faizleriyle birlikte 20 trilyon daha borçlanacak. Bu durumda belediye kısa sürede büyük bir borcun altına girecek. Bu borçta uzun vadede 20-25 yıl gibi bir süreçte ödenmeye çalışılacak.

Konuşulanlar arasında belediyenin şu an itibarıyla, yaklaşık 5 milyon borca girdiğini, bu 10 trilyonun yarısının bu borçları kapatmaya kullanılacağı, kalan kısmının ise yapılması planlanan projelere yetmeyeceği için birçok projenin yapılamayacağı iddiaları var.  Diğer yandan hiç bir belediyenin kendi bütçesinin yüzde 10´dan dan fazla borç alamayacağı ile ilgili 5393 Sayılı Kanunun 68. Maddesi bunun dışındaki borçlanmayı İçişleri Bakanlığı´nın iznine bağlıyor.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık