Ana Sayfa Güncel Bayraktutan,Zorunlu trafik sigortasındaki artışları sordu.

Bayraktutan,Zorunlu trafik sigortasındaki artışları sordu.

Bayraktutan, Zorunlu Trafik Sigorta Primlerinin Fahiş Artış Sebeplerinin Araştırılmasını İstedi

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 20:30
Bayraktutan,Zorunlu trafik sigortasındaki artışları sordu.

Hayati Akbaş

ANKARA-Zorunlu trafik sigorta primlerinin fahiş miktarlarda artmasının sebeplerinin tespit edilmesi ve yurttaşlarımız üzerindeki etkisinin araştırılması amacıyla CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, meclise araştırma önergesi verdi.

Bayraktutan TBMM’ye verdiği önergede; “Son yıllarda kamu kaynaklarının savurganca harcanması, makam araçlarının lüks standartlarının bile üstünde olması, devlet binalarının ve makam odalarının yenilenmesi, bütçeye büyük yük getirirken, ayrıca büyük bir ihtiyaçmış gibi Ankara Beştepe’de Sarayın yapılması ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilemiştir. Tüm bu masraflar üreten ülke gereksinimleri olarak değil, aksine tüketen ülke vatandaşın sırtına yüklediği yükle hörgüçlü kambur oluşmuştur. Yapılan bu gereksiz harcamaların ve israfın vergi artışları ile yüksek zamlarla karşılanıp, vatandaşlara ödetildiği görülmektedir.

Son olarak ise; zorunlu trafik sigortasına bir yıl içerisinde 3-4 kez zam yapılmasından dolayı vatandaşlarımız infial noktasına gelmiştir. Binek bir aracın zorunlu trafik sigortası 200-250 TL iken Aralık 2015 itibari ile 750 TL civarına çıktığı kamuoyunun malumudur. Yapılan bu vergi zammı neticesinde vatandaşın zor kanaat sahip olduğu aracın vergisini ödeyemeyecek duruma gelmesine neden olmuştur. Devlet yönetiminde yaşanan Lale devri için yapılan lüks harcamaların bedelini maalesef yine vatandaşlarımız çekmektedir. Sadece zorunlu trafik sigortasında yapılan %200 civarında yapılan fahiş zamlar vatandaşın belini ciddi ölçüde bükmüştür. Bir kısım yurttaşlarımız bu artış karşısında taşıt kredilerini ödeyememe noktasına gelmiştir. Bu denli artışın emsal bir başka ülkede olması mümkün değildir.

Devlet kaynaklarının ve kamu harcamalarının savurganca tüketilmesi neticesinde vatandaş üzerine etkilerinin araştırılması, özellikle de zorunlu trafik sigorta primlerinin hangi nedenlere bağlı olarak arttırıldığının tespit edilmesi, varsa bir yanlışlık veya hataların giderilmesi amacıyla Anayasa’nın 98nci ve içtüzüğümüzün 104ncü ve 105nci maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz” ifadelerine yer verdi.

         

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık