Ana Sayfa Yerel Gündem Bekaroğlu : Organik gübre uygulaması ertelenmelidir.

Bekaroğlu : Organik gübre uygulaması ertelenmelidir.

CHP Ardeşen İlçe Örgütünün SP İlçe Teşkilatına yaptığı iade ziyaretine katılan CHP İstanbul Milletvekili Bekaroğlu Çay'da Organil gübre uygulamasının ertelenmesini söyledi

Giriş Tarihi: 1 Mart 2017 Çarşamba 07:21
Bekaroğlu : Organik gübre uygulaması ertelenmelidir.

Fındıklı'daki incelemeleri sonrası Ardeşen gelen Bekaroğlu Saadet Partisi Ardeşen İlçe Başkanlığı'na gitti. Burada CHP İlçe Teşkilatının SP İlçe Teşkilatına yaptığı nezaket ziyaretine katılan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu önemli açıklamalarda bulundu. Toplatıda SP Ardeşen İlçe Başkanı Hamza Eksilmez, CHP Ardeşen İlçe Başkanı Erdoğan Nebioğlu,CHP Rize İl Başkan Yardımcısı Saltuk Deniz, CHP Rize İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan ve partililer de hazır bulundu.

16 Nisan'da yapılacak olan anayasa değişikliğini ilişkin refanrandum hakkında açıklamalarda bulunan Bekaroğlu'nun ağırlıklı gündemi çaydı. Çayda organiğe geçilmesine ilişkin yürütülen çalışmalarda hakkında konuşan Bekaroğlu düzenlemelerin eksiklik ve yanlışlıklarına vurgu yaptı.

"ORGANİK ÇAY ADINA ATILAN ADIMLARI DESTEKLİYORUM"
Organik Çayı 15 senedir savunan biri olduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu "Daha hiç kimse organik çayla ilgili birşey söylemezken organik çayın bu bölge için zorunlu olduğunu söylüyorum. Sadece çay değil, bu bölgenin toprağı yok olmuştur. Bu bölgenini özellikleri kimyasal gübrelerden dolayı yok olmuştur. Artık Karadeniz'in ne lahanası ne salatalığı ne de fasülyesi bildiğimiz fasülye değildir. Karadeniz'İn toprağını kurtarmak için çayı organik yapmalıyız. Bu çerçeveden atılan adımları destekliyorum." dedi. 

"KAFALARDAKİ SORU İŞARETLERİNE CEVAP VERİLMİYOR?"
Şuanda Fırtına'nın doğusu olarak belirlenen bu bölgeler için Kimyasal Gübre Yerine Organik Gübre Kullanılacak sözü organik çayla ilgili birşey olmadığını söyleyen Bekaroğlu "Bu alınan kararla ilgili hiçbir hazırlık yapılmamış. Hangi gübreyi alacağız? Kaça alacağız? Bu gübrelere geçtiğimizden dolayı ne kadar ürün kaybımız olacak? Ürün kaybı nasıl karşılanacak? Bunlarla ilgili Çaykur Genel Müdürü Sayın İmdat Sütlüoğlu ve Tarım Bakanı Sayın Faruk Çelik hiçbirşey söylemiyor. Kafalardaki soru işaretlerine cevap verilmiyor." şeklinde konuştu.

"ÜRETİCİLERİNİN ÜRÜN KAYBI NASIL TELAFİ EDİLECEK?"
Üretici noktasında yaşanacak sıkıntıların telafi noktasında herhangi bir adım atılmadığına dikkat çeken Bekaroğlu "Neden sadece bu bölgelerde yapıyorsunuz? Niye buradan başlıyorsunuz? Bu konularla ilgili hem yazılı hem de sözlü sorular sordum. Hangi organik gübre en uygundur? Onları seçtiniz mi? Organik gübrenini fiyatı fazla. Gübreden dolayı ton başına üreticinin en az 2 Bin TL kaybı olacak. İlk yıl % 20 ikinci yıl ise % 35'lere varan ürün kayıpları olacak. Bunlar nasıl telafi edilecek. Bu soruların cevabı yoktur." açıklamasında bulundu. 

"NİYE KENDİ TOPUKLARINA SIKIYORLAR ANLAMADIM"
Organik çayda kullanılacak gübre ile ilgili bir muammanın olduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroülu "Bunların önerdikleri püskürtme gübreyi dağlarda taşlarda nasıl kullanacağız? Arabaların gitmediği yerler var. Bu gübreyi kullanmak için sırtımıza alacağımız makinenin maliyeti 2-3 Bin TL. Bunları kim karşılayacak belli değil. Millete niye eziyet ediyorsun. Bütün hazırlıklarını denemelerini yap. Buna bütçe ayır. Birçok işlerinde yaptıkları gibi bu işi de yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. İnsanlar tedirgin vaziyette ne yapacaklarını bilmiyorlar. Uygulamayacaklar bunları; çünkü yanlış yaptılar. Ardeşen'de toplantı yaptılar. Bu sorulara cevap verebildiler mi,hayır. Eee dediler ki organiğe geçiyoruz. Gel bakalım İmdat Efendi geç. Bu bölgenin adamısın. Anlat bize. Niye kendi topuklarına sıkıyorlar anlamadım." diye konuştu.

"ORGANİK GÜBRE FİRMASI ESKİ VE YENİ ÇAYKUR YÖNETİCİLERİNİN ORTAK OLDUĞU ŞİRKETTİR"
Çayda kullanılacak organik gübrenin henüz belli olmadığını;ancak işaret edilen gübre firmasının olduğunu dile getiren Bekaroğlu "Şuanda bize organik gübre firması olarak işaret ettikleri yer eski ve yeni Çaykur yöneticilerinin ve yakınlarının ortak olduğu bir firma tarafından üretilmektedir. Bunu da Ardeşen'de iddia ediyorum" dedi.

ardesengazete.com

resim :ardeseninsesi.com

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık