Ana Sayfa Güncel Bir zamanlar Ardeşen'de ASTOP var idi.

Bir zamanlar Ardeşen'de ASTOP var idi.

2005 yılını Şubat ayında Ardeşen’de AKP dışındaki Siyasi Partiler ve Sivil Toplum Örgütleri bir araya gelerek Ardeşen Sivil Toplum Örgütleri Platformu (ASTOP)’u kurmuşlardı. ASTOP kurulduğu dönemde etkili olmuş ve çevre ilçelere örnek olmuştu.Ama sonra sessiz sedasız dağıldı.

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2014 Çarşamba 11:56
Bir zamanlar Ardeşen'de ASTOP var idi.

2005 yılının Şubat ayında Ardeşen’deki Sivil toplum örgütleri ve Siyasi Partiler(AKP dışında) bir araya gelerek Ardeşen Sivil Toplum Örgütleri Platformu (ASTOP) kurmuşlardı.

“Platforma; Atattürkçü Düşünce Derneği, Eğitim-Sen, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Dokadak, Kaçed, Mahalları Derneği, Ardeşen 21 No’lu Minibüsçüler Kooperatifi, Ardeşen satranç İhtisas kulübü, yüksek Okul Yaptırma Derneği, Su Ürünleri Kooperatifi(Işıklı) Tüm-Bel-Sen, Ardeşen Merkez Su Ürünleri Kooperatifi, Tek-Gıda-İş Sendikası, Ardeşenspor Kulübü,Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Ardeşen Ağaç-iş Sendikası,Ziraat odası, Haber-Sen ve Kivi Üreticileri Derneğinden oluşurken”

Amaç Ardeşen’in bugününe ve geleceğine sahip çıkmak bunu yaparken de tümm siyasi kaygılardan arınarak yapmak.

ASTOP’un ilk gündem maddesi o zamanlar gündemde olan Sahil yolu geçisiydi. Bu konuda çalışmalar yapıldı. Daha sonra Bankalar tarafından Çay üreticilerinden yapılan kesintiler için bildiriler dağıtıldı. Ve neyi nasıl yaparız toplantıları yapıldı.

ASTOP kurulduğu an ve yaptığı çalışmalarlar diğer ilçelere örnek olmaya başlamışken birden kendiliğinden sessizce dağıldı.

ASTOP kurulduğu zaman TOPLUM Gazetesi olarak “BU GÜCE DAĞLAR DAYANMAZ”  diye başlık atmıştık.

ASTOP türü yapılanmalar ilçeler için çok önemlidir. Bunun yasal dayanağı da Kent konseyleridir.

Bu nedenle Ardeşen için ya ASTOP’un yeniden canlandırılması  ya da Kent Konseyinin hayata geçirilmesi gereklidir.

TOPLUM GAZETESİ olarak soruyoruz ; “BİR ZAMANLAR BİR ASTOP VAR İDİ”..

TOPLUM Gazetesinde yayınlanan haber

ASTOP Basın Açıklaması

 “Ardeşen Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Partiler bir araya geldi.

Ardeşen'de sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ASTÖP adı altında bir araya gelerek Ardeşen'in geleceği için alınacak kararlarda ortak hareket etmek üzere bir platform oluşturdu. Platforma; Atattürkçü Düşünce Derneği, Eğitim-Sen, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Dokadak, Kaçed, Mahalları Derneği, Ardeşen 21 No’lu Minibüsçüler Kooperatifi, Ardeşen satranç İhtisas kulübü, yüksek Okul Yaptırma Derneği, Su Ürünleri Kooperatifi(Işıklı) Tüm-Bel-Sen, Ardeşen Merkez Su Ürünleri Kooperatifi, Tek-Gıda-İş Sendikası, Ardeşenspor Kulübü,Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Ardeşen Ağaç-iş Sendikası,Ziraat odası, Haber-Sen ve Kivi Üreticileri Derneğinden oluşurken siyasi partilerden CHP, ANAP, DYP,DSP, SHP, LDP, MHP, SP ve Ülkü Ocakları katıldı,AKP’yi temsilen kimsenin katılmaması Sivil toplum örgütlerinin tepkisini aldı.  katılımların artacağı düşünülüyor, İlk toplantısını yapan ASTÖP acil olarak Sahil yolunun gündeme alınmasına karar verirken ortak hareket planı için bir basın açıklaması düzenledi.

ASTÖP-ARDEŞEN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ PLATFORMU

BASIN AÇIKLAMASI

           

            İlçemizin sorunlarını belirleyip,bu konuda çözüm yollarını aramak amacıyla, Esnaf Odası, Atatürkçü Düşünce Derneği, Dokadak, Eğitim-Sen, Işıklı Su Ürünleri Koop. Mahalle .Muhtarları Dern., Minibüscüler Koop., Karadeniz Çevre Derneği ve Ziraat Odası öncülüğünde kurulmuş bulunan platformumuz,ilçemizdeki diğer sivil toplum örgütlerine de bu platforma katılmaları için çağrıda bulunmuş ve  bu çağrıya uyan,ANAP,CHP, DSP,DYP,LDP,MHP,SP,SHP, Ardeşen Yüksekokul Yaptırma Derneği, Merkez Su Ürünleri Koop.,Tek Gıda İş Sen., 5341 Sayılı Merkez Tarımsal Koop., Ardeşenspor Kulübü, Ardeşen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Koop., Ağaç İş Sen.,Satranç İhtisas Kulübü,Ardeşen Ülkü Ocağı ve Tüm Bel -Sen başkan ya da temsilcilerinin de katılımıyla, 04.02.2005 günü bir toplantı yapılmıştır.

 

            Bu toplantıda, platformun, Dernekler Yasasına uygun olarak kurulduğu, kuruluş amacının, Ardeşen’imizin,toplumsal ve ekonomik sorunları ile ilgili çözümler üretmek,doğal güzelliğinin korunması için çalışmalar yapmak,kısaca ilçemizi,yörenin en güzel ilçesi olması için çaba göstermek ve bütün bunlar için ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak olduğu açıklanmıştır.

 

            Belirtilen tarihteki,tüm katılımcıların ve özellikle siyasi parti temsilcilerinin çok olgun ve düzeyli davranışlarıyla geçen dört saatlik toplantıda yapılan görüşmelerin sonunda, aşağıdaki kararlar alınmıştır:

 

            1-Platformumuz,siyaset üstü olup,ilçemizin sorunlarına çözümler üretmek amacıyla kurulmuştur.

            2-İlçemizin,eğitim,kültür,işsizlik,tarım,sosyal yaşam,spor,ulaşım ve çevre sorunları vardır.

            3-Bu sorunların her biri ile ilgili çalışmalar yapılacak ve çözüm yolları bulunacaktır.

            4-Sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına,platform olarak yardımcı olunacaktır.

            5-İlçemizin öncelikli sorunu,güncel olan Sahil Yolu çalışmalarıdır.Bu konuda,Belediyemizin önceki çalışmalarının desteklenmesi için çalışmalar yapılacaktır.

 

            Amaçlarımızdan ve alınan kararlardan da anlaşılacağı üzere,kuruluşumuzun hiçbir siyasal amacı yoktur.Toplantılarımız,toplantı salonlarımızın olanakları ölçüsünde halka da açıktır. Kamuoyundaki yanlış anlaşılmaların giderilmesi için, bu açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.05.04.2005

                                                                                                                                            

          Ferhat ARTAN           

ASTÖP Yürütme Kurulu

       Dönem Sözcüsü”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık