Ana Sayfa Medya Birgün gazetesinde toplu iş sözleşmesi

Birgün gazetesinde toplu iş sözleşmesi

TGS ile BirGün gazetesi yönetimi TİS imzaladı. Yazıişleri Müdürü Barış İnce patronsuz olan gazetedeki TİS'in simgeselliğine vurgu yaparak "Diğer yerlere örnek olsun isteriz" dedi.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2014 Çarşamba 20:06
Birgün gazetesinde toplu iş sözleşmesi

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile BirGün gazetesi yönetimi arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Böylece TGS, Evrensel gazetesinin ardından ikinci TİS'i imzalamış oldu.

İmzalanan sözleşmeye göre ücretlere birinci yıl yüzde 12 oranında zam yapılırken, sendika üyesi çalışanların 1 Mayıs'ta ikramiye alması sağlandı. Ayrıca evlenme ve doğum yardımı, kreş yardımı ve ölüm yardımı sözleşmede öne çıkan sosyal hak maddeleri oldu.

bianet'e konuşan BirGün gazetesi Yazıişleri Müdürü Barış İnce "Meslek onuru açısından herkes TGS ya da başka yerde örgütlenmeli. Bizimki sembol ve diğer yerlere de örnek olsun isteriz" dedi.

"Önce kendiniz TİS yapın"

Barış İnce TİS imzalamaya ulaşan süreci şöyle anlattı:

"Patronsuz bir gazete olduğumuz için sendikal faaliyete çok gerek olmadığını düşünmüştük. Fakat çalışanların sendika desteklemesine kimse bir şey diyemez.

"BirGün gazetesi çalışanlarının birçoğu TGS bünyesinde çalışıyor. Onlar da farklı yerlerde sendikalılaşma ve TİS süreçlerinde  ‘kendi kurumunuzda TİS yapın bize öyle gelin' şeklinde cevaplar alıyordu.

"TGS'deki arkadaşlar merkez medyayı sendikalı yapabilmek için alternatif medyanın sendikalılaşarak güven sağlamasını istediklerini söylediler. Buralarda TİS imzalamadan merkez medyada bu süreci gerçekleştirmenin çok zor olacağını anlattılar."

Dayanışma amacıyla TGS çalışanlarıyla görüştüklerini söyleyen İnce, BirGün'ün kendi özgül durumuna uygun TİS imzaladıklarını söyledi.

"Patron, işveren olmadığı için simgesel bir TİS oldu. Fakat tüm maddelere uyacağımıza yönelik imza attık. Sözleşmede yer alanlar zaten gerçekleştirdiğimiz şeyler.

"1 Mayıs'a katılmak isteyenlere koşullarımız elverdiğince izin veriyoruz. Tabi gazetenin bir gün çıkmaması mümkün değil. İzinleri dayanışma ve nöbetleşe kullanıyoruz. 8 Mart'a gidemeyen biri iznini diğer günler kullanabiliyor."

Kadınlara 8 Mart tatili

TGS ile BirGün gazetesi yönetimi arasında imzalanan TİS'te şu maddeler yer aldı:

 

* 8 Mart'ta kadın çalışanlara tatil: Sözleşme uyarınca 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde kadın çalışanlar; 17 Mayıs Homofobi ve Transfobiye Karşı Mücadele Gününde cinsel yönelimine bakılmaksızın sendika üyesi tüm çalışanlar, katılacağı etkinliği önceden işverene bildirmek koşuluyla izinli olacak.

* 18 hafta ebeveyn izni: Doğum öncesi ve sonrası cinsiyetine bakılmaksızın ilgili tüm çalışanlar toplam 18 hafta ücretli ebeveynlik iznine sahip olacak. Regl dönemini ağır ve sancılı geçiren kadın işçilere, talep etmeleri halinde bir gün ücretli izin verilecek.

* Gazeteyi çalışanlar yönetecek: Toplu sözleşme çalışanların yönetimde söz sahibi olmasının da yolunu açacak. Söz konusu maddede "Gazete Meclisi işyerlerinin verimli çalışması, işlerin planlanması, işçi sağlığı, iş güvenliği, işgücünün eğitimi ve niteliklerinin geliştirilmesi için taraflarca kendisine getirilecek konularda görüş ve öneriler belirler. Meclis, işyerinde yeni bir kadroya ihtiyaç duyulduğunda toplanarak işe alım koşullarını ve tanımlarını yaparak karara bağlar" denildi.

* Toplumsal cinsiyet eşitliği: Toplumsal cinsiyet eşitliği de sözleşmeye girdi. İlgili madde şöyle: "İşveren işyerinde uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasal mevzuat gereği, toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin düzenlemelerin yaşama geçirilmesi için gerekli önlemleri alır. İşveren, kadın ve LGBTİ çalışanların erkek çalışanlarla eşit fırsatlara sahip olması, gazetenin karar mekanizmalarında, tüm çalışma alanlarında ve yayında erkeklerle eşit derecede temsil edilmesi için çaba sarf eder, bunun için pozitif ayrımcı tedbirler alır. Kadın çalışanlara dönük fiziksel, psikolojik, sözel, cinsel her türlü taciz, şiddet ve mobbing, ağır disiplin suçu olarak değerlendirilir. Bu şikâyetlerde kadının beyanı esastır, karşı taraf aksini ispatla yükümlüdür. Bu suçları işleyenler, derhal Disiplin Kurulu'na sevk edilir. İşyeri Kurulu, kadına yönelik şiddet vak'aları ivedilikle sonuçlandırır ve kadının kimliği ile yaşadıkları, isteği dışında iç ve dış kamuoyuyla paylaşılmaz." (BK)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık