Ana Sayfa Yerel Gündem Birleşik Haziran Hareketi Rize'den Seslendi 'yıkılacaksınız'

Birleşik Haziran Hareketi Rize'den Seslendi 'yıkılacaksınız'

Birleşik Haziran Hareketi Rize Forumu 500 kişinin katılımıyla yapıldı.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2014 Cumartesi 21:29
Birleşik Haziran Hareketi Rize'den Seslendi 'yıkılacaksınız'

Gezi ruhunun devamı olarak tanımlanan, sosyalist ve sosyal demokrat muhalefetin birlikte mücadelesini esas alan, akademisyenlerin, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yer aldığı ‘Birleşik Haziran Hareketi’ Rize Forumu yapıldı. Tek Gıda-İş Sendikası toplantı salonunda, CHP Rize eski İl Başkanı Saltuk Deniz’in moderatörlüğündeki toplantıda, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve CHP PM Üyesi Zeynep Altıok Akatlı birer konuşma yaptılar.

SON 20 YIL ZULÜM İLE GEÇTİ

İlk konuşmayı Sivas katliamında babasını kaybeden Şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı yaptı. Akatlı şöyle konuştu:

“Gezi, bizim yaşadığımız acıları tekrar yaşamayalım dediğimiz dönemde, bütün dünya ileriye doğru giderken bizim hep geriye doğru sardığımız 20 yıllık bir süreçten geçtik. Ve bunun son 12 yılı AKP iktidarının zulmü ile geçti. Daha önce belli muhalif kesimlere yöneltilen baskılar artık toplumun tüm kesimlerindeki her bireye kadar ulaşır oldu. İşte bu kötülüğün ortasında herkes yalnız olmadığını hissetti ve bir başkasının acısına da duyarlı olmayı öğrendi. Gezi isyanının bir sonuç olduğunu düşünenler çoğunlukta; AKP zulmünün kültür-sanattan tutun da faili meçhullere kadar, iş kazalarına kadar, her alanda yansıyan akıl almaz durum ve sürekli bir kesimin cebini doldurmasına duyulan tepki ve bunun taşması olarak söyledi birçok insan. Oysa ben bunun tam tersini düşünüyorum; Gezi aslında bir sonuç değil, bir başlangıçtı. Biz de o başlangıcı sürdürebilmek için bu hareketi çok önemsiyoruz ve bunun içinde olmaktan da mutluluk duyuyor, üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.”

bhh2

GÖKÇEK’İ ORADAN İNDİRECEĞİM!

Aylin Nazlıaka, “Dün akşam Melik Gökçek yine benimle ilgili eveleyip gevelemiş TV kanallarında. Buradan size söz veriyorum, onu oradan indireceğim. O iftiracı adam orada daha fazla oturamayacak. Önümüzdeki günlerde bunu göreceksiniz.” dedi.

Gezi’nin sınıfsız olduğunu, orada herhangi bir hiyerarşi olmadığını söyleyen Nazlıaka, “Çok farklı siyasi duruşları olan insanlar birarada yan yana durarak isyan çığlığı attılar. Gezi bir yönüyle dağınıktı ama bir yönüyle de toparlayıcıydı. Aslında bize siyasetin bir teknisyen işi olmadığını, tamamen bir gönül işi olduğunu da gösterdi diye düşünüyorum. Gezi bir takım şeylerin de turnusolü oldu. Gezide çok hoş bir duygu alışverişi vardı.” şeklinde konuştu.

GEZİDE KORKU YER DEĞİŞTİRDİ

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka şöyle devam etti:

“Gezi’den önce iktidardan korkan bir halk vardı ama Gezi ile birlikte o korku duvarları yıkıldı ve halkından korkan bir iktidar çıktı ortaya. Biz bunu TBMM’de de hissettik. O danışmanların bembeyaz yüzlerle Meclis koridorlarında dolaştıklarını gördük. Ya hükümet düşerse ne yapacağız endişesi taşıdıklarını gördük. Yine en ağır şiddeti Başbakanlık ve TBMM etrafındaki direnişlerde yaşadık. Çünkü, ödleri koptu; koltuklarını kaybetme korkusuna kapıldılar. Bu her diktatörün tatması gereken bir korkudur. Ona bu korkuyu yaşatmış olmaktan çok büyük bir mutluluk ve onur duyuyoruz.”

KADINLAR VE GENÇLER ÖN PLANDAYDI

“Gezi, kadınların ve gençlerin ön planda olduğu bir hareketti. Yaşam tarzına müdahale edilmesinden en çok rahatsız olanlardı. Gezi’de en çok aklımızda kalan; ‘Kırmızılı kadın’, Siyah elbisesi ile TOMA’ya karşı kollarını açarak duran kadın’ ve yine TOMA’ya karşı gitar çalan Genç’ti.” diye konuştu. Nazlıaka, ciddi bedeller de ödendiğini, insanların hayatını kaybettiğini, yüzlerce insanın tutuklu olarak yargılandıklarını söyledi. CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 4 büyük takım taraftarının Gezi’de yan yana olduğunu, sünni-alevi, başı açık-kapalı ayrımı olmaksızın herkesin kutuplaştırarak yönetmeye çalışan ve ayrıştıran o diktatör kafa karşısında yan yana durup duvar örebildiğini gördük. İşte bu çok kıymetliydi. Gezi, bizlere yan yana durduğumuzda ne kadar güçlü olabileceğimizi öğretti. O sessiz yığınların biraraya geldiğinde ne kadar gür bir ses çıkarabildiğini gösterdi. Onun için bu yakaladığımız bu duygudaşlıkla, bizi bölerek yönetmeye çalışan bu karanlık zihniyet karşısında yan yana omuz omuza kol kola mücadele etmeliyiz.”

KÜLTÜREL MİRAS KORUNAMIYOR AMA KAÇAK SARAYDAKİ DİKTATÖRÜ ÖZEL KOMANDOLAR KORUYOR!

“Kültürel miraslarımızı koruyamadığımız bir ortamda bir diktatör kaçak sarayda oturuyor ve bu diktatör özel komandolar tarafından korunuyor. Yeni Türkiye dedikleri böyle bir Türkiye imiş demek ki. Yeni Türkiye denildiğinde ben, Soma’yı, Ermenek’i, Zonguldak’ı hatırlıyorum. Sokak ortasında katledilen kadınları hatırlıyorum. Yine denetimdeki ihmaller nedeniyle öldürülüp, arkasından şehit oldu diye ailelerine teselli verilmeye çalışılan işçi kardeşlerimizi hatırlıyorum. Sahte delillerle yıllarca hapishanelerde yatırılan vatanperver insanları hatırlıyorum. Özetle, tüm ezilenleri, tüm ötekileştirilenleri hatırlıyorum. Ama artık buna dur demenin zamanı geldi. Bunu TBMM’de elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. CHP olarak bu yönde ciddi bir irade ortaya koyuyoruz.”

bhh3

ALPER TAŞ: “AKP REJİMİNİ YIKACAĞIZ”

Birleşik Haziran Hareketi adına Rize’ye gelen ÖDP’nin Rizeli Eş Genel Başkanı Alper Taş ise AKP’ye sert mesajlar verdi. Birleşik Haziran Hareketinin amacının AKP rejimini, akılla, yürekle, bilinçle ve cesaretle hareket ederek yıkmak olduğunu vurgulayan Taş, şunları söyledi:

“Başbakan Erdoğan, şimdi Cumhurbaşkanı oldu; sürekli Gezicilere darbeci deyip duruyor. Gezi, anamızın ak sütü kadar temiz, berrak ve helal bir hareketti. Bu temiz hareketi karalamak için bu harekete darbeci deyip duruyor. Bu memlekette darbeleri yaşamış, darbelere karşı direnmiş ve yaşamını vermiş bir devrimci geleneğin sürdürücüleriyiz biz. 12 Eylül faşizmine direnmiş bir Cihan Alptekin var. Yine 12 Eylül’de herkesin korktuğu, kaçtığı, darbecileri alkışladığı günlerde -ki, bugün darbe karşıtı olduğunu söyleyenler o gün darbeyi alkışlıyorlardı- darbeye karşı duran ve işkencede katledilen Ahmet Uzun’lar var. İşte burada biraraya gelenler, bu devrimci ruhun sürdürücüleridir. Rize’nin tarihi Recep Tayyip Erdoğan’dan ibaret değil. Cihan Alptekin’lerin tarihi, Ahmet Uzunların da tarihi. Doğası en güzel kentimizi mahfeden, tarumar eden rantçılara, para babalarına açan, doğayı talan eden ve sıkılmadan, utanmadan çevrecinin daniskasıyız diyen bir Cumhurbaşkanı karşısında ineğini satıp deresini, doğasını koruyan Kazım Delal’ler de var. İşte Rize’nin tarihi aynı zamanda Kazım Delal’lerin de tarihi…”

TARİH YAZMAYA BAŞLADIK

“Çok önemli bir tarihi yazmaya başladık. Yaptığımız tepeden bir hareket başlatmak değil, doğal seyrinde zaten yaptığımız hareketi birleştiriyoruz. Birleşik Haziran Hareketi’ nedir, programı, nedir, tarzı nedir, hedefleri nelerdir? Bunlar üzerinde konuşmamız gerekiyor.”

“Her hareket bir siyasal mücadelenin üzerine oturur. Siyasal görevler o hareketi belirler, tanımlar. BBH de esasen yaşadığımız 13 yıllık AKP rejimize karşı, bütün ezilenlerin, bu rejimden şikayeti olanların, bu rejime karşı isyan ve öfke duygusu olanların biraraya gelerek, içiçe geçerek bu rejimi yıkmak için, açıkça ifade ediyorum; bu rejimi devirmek, eşitlikçi, özgürlükçü yeni bir Türkiye’nin önünü açmak; bizim başlıca hedefimiz bu. Yıkmak derken, bizim tankımız, topumuz, gazımız yok. Bizim yüreğimiz var, bilincimiz var, aklımız var, cesaretimiz var. Biz elbette ki, AKP rejimini bu özelliklerimizle yıkacağız, devireceğiz. Halkın meşru mücadelesi ile yıkacağız, devireceğiz. Çünkü karşımızdakiler hakla hukukla gelmiyorlar. Hak hukuk artık bitmiş, memlekette hukuk diye bir şey kalmamış. Memlekette hukuk kalsaydı, Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanlığı yapardı. Cumhurbaşkanı her konuşmasında Anayasa’yı ihlal ediyor. Tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı her konuda taraf oluyor. İşte kaçak arsa, ben yaptım, gücünüz varsa gelin yıkın diyor. Hukuk artık güç olmuş. Yüzde 10 seçim barajı kalksın deniyor. Kaldırırsanız sizi darbecilikle itham ederim diyor. Hukuka bakar mısınız? Yüzde 10 seçim barajı zaten 12 Eylül darbesinin ürünü. Bunun bu kadar durması siyasetin ve sizin ayıbınız. Bir de bu kalkarsa sizi darbecilikle itham ederiz deniliyor. Yüzde 10 barajına ihtiyaç duyuyor, çünkü bugün fiiliyatta sürdürdüğü Başkanlık sistemini resmileştirmek istiyor.”

ERDOĞAN’LA DAVUTOĞLU ARASINDA SULTAN’LA VEZİR ARASINDAKİ İLİŞKİ VAR!

“21. yy’dayız ama 19. yy’a bizi taşımak, o zamanki sultanlığı getirmek istiyor bu AKP rejimi. Bırakın Başkanlığı, Sultan olmak istiyor, Padişah olmak istiyor. Zaten bugün Davutoğlu ile kurduğu ilişki de Sultan’la Vezir arasında kurulmuş bir ilişki, Padişahla Sadrazam arasında kurulmuş bir ilişki… İkincisi, insanların kendi yaşaması gereken dini siyasi istismar aracı haline getiriyor. Dini, ticaretin ve yolsuzluğun üstünün örtülmesinin aracı haline getiriyor. Dinin saflığını, temizliğini ortadan kaldırıyor, toplumu ve devleti dinselleştiriyor. Yani bu kadar din ve imandan söz ediliyorsa bu memlekette, anlayın ki bunun altında başka bir şeyler var. Dini serbest bıraksınlar, biz dinin özgürleşmesini istiyoruz. Dini halkımız istediği gibi yaşasın. Her yeri yağmalıyorlar. Daha fazla kâr, daha fazla mal mülk edinmeye çabalıyorlar. Öbür dünyayı unutmuşlar, bu dünyanın nimetlerine tapıyorlar. Öteki dünyaya bir hazırlık yok, hep bu dünyaya yatırım yapıyorsunuz. Ne oldu size, diğer taraftan vazgeçmiş gibisiniz.”

AMACIMIZ AKP REJİMİNİ YIKMAKTIR!

“Böyle bir rejim var karşımızda. BBH’nin ihtiyaç olarak doğduğu siyasal görev, AKP rejimini yenmek, onu yıkmaktır. Temel çelişki sermaye-emek çelişkisidir. Baş çelişki, bugün AKP rejimine karşı emekçilerin, ezilenlerin örgütlenmesi, AKP’nin yenilmesidir. AKP yenilince her şey tamam mı olacak? Hayır ama ülkemiz bir nefes alacak, sol nefes alacak. Bu anlamda BBH’nin amacı nettir. Bu rejimi devireceğiz. Rize’deyiz. Buradan söylüyoruz; BBH Rize’de buluşuyor ve meşru bir tarzda AKP rejimini devirmek için aşağıdan örgütleniyor.

Bizi 2013’teki isyan dalgası biraraya getirdi. 1 ay sürdü. Türkiye tarihinin en büyük kitlesel isyanıydı bu. Son derece haklıydı, meşruydu. Dış ajanlar, şunlar bunlar dediler. Bir tane ajan çıkaramadılar. Yok, öyle bir ajan filan yok. Çünkü en büyük ajan Recep Tayyip Erdoğan. O provoke etti. O üzerimizde baskı kurdu, o bize hakaret etti, saygısızlık etti. 2013’te bizi tahrik edip sokağa çıkaran oydu, onun hakaretleriydi, onun yağma ve talan siyasetiydi, onun hukuksuzluğuydu. Bunları bizim görmemiz gerekiyor. Haziran hareketi Türkiye demokrasi mücadelesinde yeni bir dönemin önünü açtı. Bu yeni dönem içerisinde artık kimsenin eskisi gibi yürüme şansı olamaz. Gezi isyanı önümüze çok önemli deneyimler ve dersler koydu. Bize dedi ki, yenilenin, kendinizi yenileyin. BBH, eskisi gibi devam etmek istemeyenlerin bir hareketidir.”

NATO ÜLKESİ OLMAK İSTEMİYORUZ

“Biz NATO ülkesi olmak istemiyoruz. Kapitalizmin boyunduruğu altında uluslararası sermayenin finans politikalarına teslim olan bir ülke olmak istemiyoruz. Bu sömürü ve savaş politikaları karşısında ülkenin bağımsızlığını savunuyoruz. Komşu halklarla daha yakın ve dostça ilişkiyi dayanışmayı geliştirmek istiyoruz. Haziran Hareketinin programı özelleştirmeci bir program değildir. Kamusallıktır, halkçılıktır, kamuculuktur. Ekolojisttir; doğaya saygılı bir ülke amaçlamaktadır. 19. yy solculuğu insana saygıyı esas alırdı ve doğruydu ama 21. yy’ın solculuğu devrimciliği, insanın sömürülmesi kadar doğanın sömürülmesine karşı da mücadele vermektir. BBH kadınların özgürlüğüdür, cinsiyetsiz bir Türkiye’dir. Cins ayrımcılığının ortadan kalktığı bir Türkiye’dir. Gezi buydu, BBH de budur. Yine Türklerle Kürtlerin eşit, özgür, bir arada yaşama özlemidir. Gerçek bir laiklik talebidir.

BBH’nin içerisinde sosyalistlerle sosyal demokratların iç içe geçtiği bir harekettir. Birey temellidir. Doğrudan demokrasi anlayışını geliştirmektir. Çoğulcudur, demokratiktir, aşağıdan gelen bir harekettir. Yürüyüşümüzü yasalardan değil, meşruluktan alacağız. Halkımız yaptığımız işi onaylıyorsa meşrudur. BBH sadece AKP ile mücadele değildir, bunun dışında ve daha ötesinde yeni bir Türkiye programını oluşturmaktır.”

RİZE YÜRÜTME KURULU OLUŞTURULDU

Toplantının ikinci bölümünde katılımcılar, görüş ve önerilerini aktardı. Konuşmaların ardından Birleşik Haziran Hareketi Rize Yürütme Kurulu oluşturuldu.

bhh4bhh5bhh6bhh7bhh8bhh9

resim ve haber 

ajansrize.net

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 'Bir ülkeyi yöneten insan kendi ülkesinin toprağına galoşla basmaz'

'Bir ülkeyi yöneten insan kendi ülkesinin toprağına galoşla basmaz'

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık