Ana Sayfa Çevre Borçka Kaynarca köylüleri HES’çileri köye sokmadı

Borçka Kaynarca köylüleri HES’çileri köye sokmadı

Borçka'nın Kaynarca Köylüleri ÇED Bilgilendirme toplantısını yaptırmadı.

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2014 Pazartesi 10:34
Borçka Kaynarca köylüleri HES’çileri köye sokmadı

Hayati Akbaş

BORÇKA-Artvin İli Borçka İlçesi Kaynarca Köyü’ne Yeşilce Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan HES için ÇED sürecinde gereken ‘Halkın katılımı toplantısı’ yapmak üzere köye giden şirket ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü  görevlileri karşılarında HES istemeyen köylüleri buldu. Şirketin araçları köy girişinde engellendi, toplantı köylüler tarafından yaptırılmadı

Borçka Kaynarca Köyü’ne Yeşilce Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan HES için ÇED yönetmeliğinde belirtilen ve prosedür tamamlamak üzere hazırlanan ‘halkın katılımı toplantısı’ yapmak üzere köye giden şirket ve ‘kamu’ görevlileri karşılarında HES istemeyen köylüleri buldu. Şirketin araçları köy girişinde engellendi, toplantı iptal edildi.

Köylülerin HESçilere geçit vermemek üzere yola indiğini haber alan şirketin çağrısı ile jandarmanın da eşlik ettiği araçlar köyün girişinde durduruldu. Muhtar ve ihtiyar heyeti HES’çilerin yolunu keserek köyde düzenledikleri ‘bilgilendirme’ toplantısına kimsenin katılmayacağını çünkü hiçbir köylünün HES istemediğini söyledi. İhtiyar heyeti HES’çilere darp edilmemek ve can güvenliklerini korumak istiyorlarsa geldikleri gibi gitmeleri gerektiğini, köylülerin öfkeli olduğunu da ifade etti. Muhtar heyeti ayrıca köyde HES’e karşı topladıkları 500 imzayı da gelen görevlilere verdi.

Şirket tarafından halkın taleplerini dikkate almak için değil HES yapım sürecinin prosedürlerini yerine getirmek için yapılması planlanan ‘halkın katılımı’ toplantısı halkın tepkisi üzerine iptal edilmek zorunda kaldı. Gelen görevliler hazırladıkları tutanakta halkın projeye karşı olduğunu yazarak bölgeden ayrıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık