Ana Sayfa Güncel Borçka Ziraat Odasından tarım arazisi olanlara uyarı

Borçka Ziraat Odasından tarım arazisi olanlara uyarı

Borçka Ziraat Odası Başkanlığı“Tarım Arazisi Olanlar” Hakkında Uyarı Açıklaması Yaptı

Giriş Tarihi: 10 Ağustos 2015 Pazartesi 11:54
Borçka Ziraat Odasından tarım arazisi olanlara uyarı

Hayati Akbaş

 

BORÇKA-Borçka Ziraat Odası Başkanlığı resmi internet sitesinden “Tarım Arazisi Olanlar” Hakkında Uyarı Açıklaması Yaptı.

Borçka Ziraat Odası Başkanlığı web sitesinden yapılan açıklamada; “Anne veya babasından miras kalan tarım arazisi olan milyonlarca vatandaş için son gün 31 Ağustos. Mahkemeler, anlaşma ve intikal sağlanamamış miras arazileri ‘ehil mirasçı’ olarak seçeceği kardeşlerden birine veya üçüncü bir şahsa satabilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasını engellemek için Mayıs 2014′te çıkarılan kanun çerçevesinde son bir yılda anne veya babasından miras kalan tarım arazilerinin intikal işlemlerini yapmayan vatandaşlara 3 aylık ek süre vermişti. Süre Ağustos’ta bitiyor.

Yıllık 17 milyar liralık ekonomik kayba neden olan tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engellemek amacıyla geçtiğimiz yıl Mayıs ayında çıkarılan kanun çerçevesinde tarla miras kalan çocuklara arazi bölünmeden aralarında anlaşmaya varmaları için bir yıllık süre tanınmıştı. Bakanlık Tarafından “Vatandaşlara verilen 3 aylık ek süre Ağustos’ta dolacak. Anlaşma sağlanamazsa ve intikal gerçekleşmezse mahkeme süreci başlayacak.” uyarısını yaptı.

3 seçenek var!

“Eskiden anne ya da baba vefat ettiğinde arazi çocuklara paylaştırılıyordu. Herkes hisseli olarak tapuya yazılıyordu. Bu da tarım arazilerini parçalıyordu. Parçalanan arazilerde yapılan üretim kimseye yetmiyordu.

Kanundan sonra kimse kafasına göre arazi satamaz. Bu konuda üç usul belirledi.

* İlki, mirasçılar araziyi bedeli karşılığı tek bir kardeşin üzerine devredebilir,

*İkincisi, tarlayı kurulacak ‘aile malları ortaklığı’ ile bütün mirasçılar birlikte işletebilir, 

*Üçüncüsü, arazi üçüncü şahsa satılabilir.

Miras kalan arazilerin intikal işlemlerinde damga vergisi, harç gibi masraflar için muafiyet sağlanacak. Yeterli ödeme gücü olmayan mirasçılar için düşük faizli kredi kolaylığı tanınacak.

Son söz mahkemenin!

Ağustos ayının sonuna kadar arazi konusunda anlaşma sağlanamaması halinde mahkeme süreci başlayacak; “Mahkeme, kardeşlerden birini ‘ehil mirasçı’ seçerek bedeli karşılığı araziyi verecek ya da üçüncü bir şahsa satacak.”

Çiftçilerimizin bilgilerine sunulur” ifadelerine yer verildi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık