Ana Sayfa Güncel Borçka'da 62 kişi organ bağışı için başvurdu.

Borçka'da 62 kişi organ bağışı için başvurdu.

Borçka Devlet Hastanesi tarafından Organ Bağışı etkinliği kapsamında düzenlenen bilgilendirme seminerinde 52 kişi Organ Bağışında bulundular.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2014 Salı 21:47
Borçka'da 62 kişi organ bağışı için başvurdu.

Hayati Akbaş

 

BORÇKA-Borçka Acarlar Meslek Yüksekokulu Konferans salonunda düzenlenen Organ Bağışı bilgilendirme seminerine Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, İlçe Jandarma Bölük Komutanı J. Ütğm. Özgün Deniz Gezici, Borçka Belediye Başkan Vekili Hikmet Carti, Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Ahmet Usta, Borçka Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sedat Atakan Çakır, İlçe Müftüsü İbrahim Görmüş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, daire müdürleri, hastane görevlileri ve çok sayıda ilçe halkı katıldı.

Organ Bağışı ile ilgili Borçka Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sedat Atakan Çakır yaptığı konuşmada; “İlçemizde düşük olan organ bağışı sayısını artırabilmek için ne yapabiliriz diye düşündük, buna cevap bulmak için Sayın Kaymakamımızı ve Belediye başkanımızı ziyaret ettik, onların hem bağışlarını hem de desteklerini aldıktan sonra kurum amirlerimizi de ziyaret ederek böyle bir organizasyonla halkımızı bu konuda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak istediklerini” söyledi.

Başhekim Çakır; “Ülkemizde 3-9 Kasım organ ve doku bağış haftası olarak kutlanmaktadır. Etkinliklerin ay sonuna kadar devam etmesi nedeni ile organ ve doku bağış bilincinin geliştirilmesi ve farkındalık oluşturmak amacı ile burada toplanmış bulunmaktayız. Ülkemizde organ bağış oranının yeterli seviyede olmaması nedeni ile her yıl binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Bu konuda bize düşen duyarlı olmak ve halkı bilinçlendirmektir. Türkiye genelinde 97593 bağışçı bulunmakta, organ bağışında 11047 bağışçı ile İzmir ilimiz birinci sırada yer almaktadır. İstanbul 9448 bağışçı ile ikinci, Adana ise 5252 bağışçı ile üçüncü sırada yer almaktadır. Artvin ili ise 163 bağışçı sayısı ile ortalamanın altındadır. Fakat Borçka ilçemiz Artvin çevresinde 52 bağışçısı ile birinci sırada yer almaktadır. Bu durumdan gurur duyuyoruz. Duyarlılığınız için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz ve bağışlarınızın devamını diliyoruz.  Bu aşamaya kadar gelmesinde emeği bulunan başta sayın Kaymakamımız olmak üzere Belediye Başkanımıza, Acarlar Meslek Yüksekokulu yönetimine, İlçe Müftümüze, tüm idare amirlerimize ve burada bulunan herkese en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum” dedi.

Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk; “Sevgili katılımcılar bugün Borçka’mız için önemli bir gün. Bu organ bağışını belki de bir insanoğlunun hayattan giderken son anda yapabileceği en hayırlı bir iş olsa gerek. Biliyorsunuz yurdumuzda ve dünyanın birçok ülkesinde çeşitli organ yetmezliklerinden dolayı bir çok insan hayatını kaybetmekte. Bir kısmı kalp yetmezliği, bir kısmı böbrek yetmezliği gibi sebeplerden dolayı hayatını kaybediyorlar. Bizler bu organ bağışıyla ülkemizde yıllardır aylardır ızdırapla, acıyla, çileyle organ bekleyen insanlarımızı kardeşlerimize yavrularımıza destek olacağız, onlara umut olacağız. Bu umut inşallah hep var olur, ben Borçka’da böylesine bir kalabalığı görmekten Borçka insanımızın organ bağışı konusunda duyarlı olmasından dolayı İlçe Kaymakamı olarak tek tek teşekkür ediyorum. Bu organizasyonu yürüten İlçe hastanemize, hastane başhekimimize, hastane müdürümüze ve onlarla beraber organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ayrıca teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu kadar kutsal bu kadar onurlu bir işi beraber yapmaktan dolayı da ayrıca mutluluk duyuyorum. İnsanlara yeni bir ışık olmak onlara yeni bir kapı aralamak hayatlarını devam ettirebilmeleri için onlara bir fırsat daha sunmaya vesile olmak onun bir aracısı olmak hakikaten çok önemli çok kıymetli değerli dostlar. O bakımdan inşallah yavrularımızın organ bekleyen kardeşlerimizin, insanlarımızın bu ihtiyacın giderilmesinde bir nebzede olsa bu çorbada bizim de tuzumuzun olacağından dolayı çok mutluluk duyuyorum. Günlük hayat içerisinde zaman zaman kırdığımız insanlar üzdüğümüz insanlar oluyor ama ölürken hiç olmazsa o kırdığımız insanlar karşılığında da üç dört tane kardeşimizi üç dört insanımızı kazanmak bize nasip olacak bu çok önemli bir şey bence hepinize bu organ bağışı etkinliğinde bağışta bulunduğunuz için buraya gelip destek olduğunuz için bu konuda organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak anlamında ilçemizde ön ayak oldunuz hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Öztürk konuşmasının devamında; “Ben eşimin rızalığını aldıktan sonra, organ bağışında bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Benim gözlerimi; gün ışığını, bir bebeğin yüzünü, bir kadınının gözlerindeki sevgiyi görmemiş bir adama verin. Kalbimi; kendi kalbi ona acı vermekten başka bir şeye yaramayan birine verin. Kanımı; bir otomobilin enkazı altından çıkarılmış olan gence verin ki torunlarının oynadığını görene dek yaşayabilsin. Böbreklerimi; haftadan haftaya yaşaması makineye bağlı olan birine verin. Kemiklerimi; alın ve sakat bir çocuğun yürümesinin yolunu bulun. Eğer bir şeyleri gömmeniz gerekiyorsa, hatalarımı, kusurlarımı, insanlara olan önyargılarımı gömün. Günahlarımı; şeytana, Ruhumu; Tanrı ‘ya verin. Eğer yeri gelirde beni hatırlamak isterseniz, bunu size ihtiyacı olan birisine yardım ederek yapın. Eğer tüm bu isteklerimi yaparsanız ben sonsuza dek yaşayacağım” ifadelerini kullanarak, örnek davranışın öncüsü oldu.

Hastane hekimlerinden Dr. Ebru Erentürk salonda bulunanlara yönelik slayt gösterisi eşliğinde verdiği bilgilendirmede;

 

Doku ve Organ Nakli Nedir?

Organ Nakli, (yabancı dildeki adıyla Transplantasyon) günümüzde başka hiçbir tıbbi çözüm olmadığı için, bir insanın organ ya da dokularının ihtiyacı olan başka bir insana, tedavi amacıyla nakledilmesi işlemidir. Nakil ameliyatla ya da çeşitli tıbbi yöntemlerle yapılır.

 

Organ Nakli hangi hastalıklarda zorunlu bir tıbbi uygulamadır?

Organ Nakli, kimi organların işlevlerini yerine getiremeyecek duruma geldiğinde ve başka hiçbir tıbbi çözüm olmadığına karar verildiğinde zorunlu bir uygulamadır.

Hangi organ ve dokular nakledilebilir?

Dünyada kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas ve ince barsak gibi organlar ile kan, kemik iliği ve pankreasın insülin salgılayan hücrelerin nakli yapılabilmektedir.

Türkiye’de ise, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas, kornea, kemik iliği ve kan nakilleri başarıyla yapılmaktadır.

 

Dünyada ve Türkiye’de kaç kişinin yaşaması Organ Nakli’ne bağlıdır?

Dünyada, organ nakli yapılmazsa yaşamı ölümcül bir tehlike altında olan milyonlarca insan yaşamaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre, bu sayının 30 binden fazlasını ülkemiz yurttaşları oluşturmaktadır.

 

Organ bağışı nasıl ve nerelere yapılır?

Yasalara göre herkesin, iki tanıkla birlikte, kendisi öldükten sonra organlarını bağışladığını belirten bir belgeyi doldurarak imzalamasıyla ve bu belgeyi yetkili kurumlara teslim etmesiyle yapılmış olur. Bu belgeler yetkili kurumlarca hazırlanmış olabileceği gibi, kendilerinin hazırladığı bir belge de olabilir. Ayrıca sürücü belgesi alan kişiler, belgede “organlarımı bağışlıyorum” bölümünü işaretlemiş olmakla, organlarını bağışlar.

Organlarının tümü, biri ya da birkaçı bağışlanabilir. Bu seçenekler bağış belgelerinde vardır. Bağış Belgesi, yetkili sağlık kuruluşlarının kayıtlarına geçer. Kişi bu belgeyi yanında bulunduracak olursa, ölümü halinde bağış vasiyeti yerine getirilir. Kişi bağış kararı aldıktan sonra vazgeçebilir, bunun için belgesini imha etmesi veya yanında organlarını bağışlamadığını beyan eden bir belge taşıması yeterlidir.

 

Beyin Ölümü nedir? Kimler beyin ölümüne karar verir?

Bir kişi herhangi bir nedenle yaşamsal işlevlerini yitirdiğinde buna “beyin ölümü” denir. Bu durumda kişi kendiliğinden soluk alıp veremez. Beyin işlevini geri dönülmez biçimde yitirmiştir. Kalbi ise, yalnızca solunumu sürdürmeyi sağlayan solunum cihazlarına ve başka makinelere bağlı olduğu sürece çalışabilir.

Beyin ölümü kararını ancak dört kişiden oluşan bir uzman doktor ekibi karar verir. Bu uzman ekip, kardiyolog, anestezi ve reanimasyon uzmanı, nörolog ve nöroşirurji’ den oluşur. Bu ekip, fizik muayene ile ve o ülkede o merkezde tıbbın en ileri olanakları içerisinde laboratuar tetkikleri yaparak beyin ölümü olduğuna karar verir ve bunu bir belge ile resmileştirir. Bu resmi belge hazırlanmadıkça beyin ölümü kesinlik kazanmamış sayılır ve kişinin organları asla alınamaz.

 

Organ nakli ve bağışı konusunda 2238 sayılı yasamız neleri öngörmektedir?

Canlıdan organ nakli için kişinin 18 yaşını doldurmuş bulunması, akli dengesinin yerinde olması şarttır. Canlıdan organ naklinde, verici kişinin maddi bir çıkarı olması ve/veya bu durumu bilen doktorun organ nakli yapması suçtur.

Kadavradan organ naklinin yapılabilmesi için beyin ölümü belgesinin hazırlanmış olması, kişinin sağlığında organlarını bağışlaması, bağışladığına dair bir belge yoksa yakınlarının rızasının alınması şarttır. Kişinin ölümü anında yanında herhangi bir yakını yoksa ve üzerinden organlarını bağışlamadığına dair bir belge çıkmazsa, 2594 sayılı yasa, organlarının alınmasına izin vermektedir. Ölünün fizik bütünlüğünü değiştirmeyen organlar, (örneğin kornea) herhangi bir bağış ya da izin aranmaksızın nakil için alınabilir. Organ alımı, satımı, bunun ticaretinin ya da reklamının yapılması ağır ceza gerektiren bir suçtur. Adli nedenlerle ölen kişilerin organları nakil için çıkartılırken yapılan ameliyattaki bulgular adli rapora eklenir ve otopsi bu ameliyattan sonra gerçekleştirilir. Adli işlemler organ nakli için yapılan işlemleri geciktiremez” diye bilgilendirmelerde bulundu.

Dinimizin organ ve doku bağışına yaklaşımını ile ilgili İlçe Müftüsü İbrahim Görmüş tarafından yaptığı konuşmada;

 

Dinimiz Ve Diğer Dinler Organ Nakline Ve Organ Bağışına Nasıl Bakmaktadırlar?

 

Dinimiz organ bağışı konusunda hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak biçimde açıktır ve organ bağışıyla hayat kurtarmanın sevap olduğunu bildirmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1980 yılında aldığı karar aynen şöyledir: “Başkanlığımız Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 6. 3. 1980 tarih ve 396 sayılı uzun kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Bu karara göre organ nakli için şu şartlara uyulması gerekmektedir. Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için bundan başka çarenin olmadığının mesleki ehliyet dürüstlüğüne güvenilen bir tabip tarafından tespit edilmesi. Hastanın bu yoldan tedavi edileceğine tabibin zann-ı galibinin bulunması. Organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması. Tedavisi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak bu nakle razı olması gerekir. Sizin organınızı vereceğiniz kişinin yaptığı iyi ve fenalıklardan tamamen kendisi sorumludur. Diyanet İşleri Başkanımız bu konuyla ilgili olarak “Organ bağışı candan cana giden en büyük sadakadır ifadesini kullanmaktadır” diye ifadelerde bulundu.

Hayata yeniden merhaba diyen Böbrek nakili olan Saniye Altunsoy ise duygu ve düşüncelerini salondakilere; “Allah herkese organ bağışında bulunmayı nasip etsin. Böyle sağlıklı yaşamayı ben 5 yıl diyalize gezdim haftada 3 kez ama çok zorluklarla işkenceyle yaşam yaşadım, çok şükür kardeşim böbreğini verdi ve Antalya’da nakil oldum, sağlığıma kavuştum, ağabeyim de sağlıklı devam ediyor, bende çok şükür sağlıklı bir yaşam devam ettiriyorum. Allah herkese nasip etsin, nasip olsun nakil olup da iyi yaşamlarına kavuşmalarına herkese nasip etsin. Ana baba kardeş dayı amca teyze akrabalar herkes verebilir benim ağabeyim sağlıklı, çok güzel sağlığında yaşıyor bende çok şükür iyim ve sağlıklıyım ilaçlarımı kullanıyorum evde işimi yapabiliyorum sağlıklıyım Rabbim herkese nasip etsin böyle sağlıklı yaşamayı” diye duygularını dile getirdi.

Organlarını bağışlayan başta Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk ve ilçe protokolüne bağış kartları Borçka Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sedat Atakan Çakır tarafından takdim edildi.

Konuşmalar ve slayt sunum sonrası, organlarını bağışlayan 52 kişi diğer bağışçılar için “Haydi Organ bağışına” diyerek, üzerlerine düşen ne varsa yapacaklarını bildirerek, duyarlı vatandaşları ise Borçka Devlet Hastanesi Organ Bağış Birimine başvurmalarını istedi. Katılımcılar, organ bağışı forumlarını büyük bir gururla doldurarak, duydukları mutluluklarını basın mensuplarına aktardılar.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık