Ana Sayfa Yerel Gündem Çay-Sen : Yaş Çay Alım Fiyatı Üretici memnun etmedi.

Çay-Sen : Yaş Çay Alım Fiyatı Üretici memnun etmedi.

Çay Üreticileri Sendikası (Çay-Sen) Kurucu Genel Başkanı Recep Memişoğlu yazılı bir basın açıklaması yaparak Açıklanan Yaş Çay Alım Fiyatının üreticiyi memnun etmediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2017 Pazar 19:46
Çay-Sen : Yaş Çay Alım Fiyatı Üretici memnun etmedi.

Çay alım kampanyası açılalı 15 günü geçti ancak bugün fiyatı açıklayabildiler. Uzun süren fiyat açıklamama politikası üreticide adeta fare doğurdu. Yıllara dayanan yaş çaydaki fiyat erimesi, beklentileri karşılamıyor.

Yüzde 13 gibi bir zam karşılığında taban fiyat 2 lira olmuştur. Destekleme fiyatı ise değiştirilmemiştir. Böylece yaş çayın total Taban fiyatı 2 lira 13 kuruş olmuştur.

Bu fiyat üreticinin umutlarını ve beklentilerini karşılamamıştır. Çünkü üreticinin girdileri, harcadığı emek ve geçinme paritesi hesap edildiğinde karşılaması da mümkün değildir.

Biz Çay Üreticileri Sendikası (Çay Sen) olarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Referans Taban’ fiyatımızı 3 Mayıs’ta açıklamıştık. Taban fiyat 2 lira 50 kuruş(destekleme 13 kuruş), destekleme ile birlikte totalde 2 lira 63 kuruş olması karşılığında, üreticinin asgari beklentilerini ancak karşılayabilirdi.

Devlet -Çaykur ve Çay Sen arasındaki fiyat farkı 50 kuruştur. Ki bu rakam yeküne vurulduğunda çok fark etmektedir.

Üretici ayrıca, yol üstü- araç üstü alım dedikleri, ne idiğü belirsiz yaş çay spekülatörleri-aracıların peşin para karşılığında, taban fiyattan 40-50 kuruş düşüğüne aldıkları çayları da hesap edersek, üretici ikinci kez mağdur edilmektedir. 

Üreticiyi buna mecbur eden devletin uyguladığı tarım politikalarıdır. Çayda devlet, kendi alımına KOTA uygulamaktadır. Yani neredeyse üreticinin yarı çayını almakta, kalan yarısını ise nereye satarsan sat demektedir. Bu üreticinin, tefecilerin, fırsatçıların eline bırakılması demektir.

Biz Çay Üreticileri Sendikası olarak, yaş çay üreticisinin tüm sorunlarını biliyoruz, bunların takipçisi ve sesi olmaya devam edeceğiz. Üreticinin örgütlü duruş sergilemesi ve kendi öz örgütlülüğü olan sendikasına(Çay-Sen) sahip çıkması için gerekli çalışmalarımızı yapacağız. Üreticinin sesi olmaya devam edeceğiz….26-05-2017

                                    Çay Üreticileri Sendikası(Çay-Sen) Kurucu Genel Başkanı Recep Memişoğlu

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık