Ana Sayfa Çevre Çayeli'nde geleneksel iftara HES engeli

Çayeli'nde geleneksel iftara HES engeli

Rize'nin Çayeli İlçesi Madenli beldesinde sadece yayaların kullandığı asma köprüdeki iftar yemeği etkinliği HES nedeniyle bu yıl son kez tekrarlandı.

Giriş Tarihi: 24 Temmuz 2014 Perşembe 12:20
Çayeli'nde geleneksel iftara HES engeli

Rize'nin Çayeli İlçesi Madenli beldesinde sadece yayaların kullandığı asma köprüdeki iftar yemeği etkinliği bu yıl son kez tekrarlandı. Bu yıl yedinci kez düzenlenen iftar yemeği, hidroelektrik santral yapımı nedeniyle köprü yıkılacağı için bir daha tekrarlanamayacak.

 HES'ler nedeniyle suyu azalan derenin üzerindeki asma köprüye, "Taş Ocağı, Madenler Köyleri Hep Sarılar. HES'ler Geldi, girdi suları kuruttular" şeklinde yazılı olan pankart asıldı. Öte yandan köprü üzerinde, İsrail saldırılarına tepki göstermek amacıyla Filistin bayrağı asılırken, İsrail'i boykot et yazılı pankartta köprüye asıldı.

cayeli-madenlide-asma-kopru-uzerinde-son-iftar-(2).jpg

Senoz Vadisi üzerinde kurulmuş olan tarihi asma köprüdeki iftar yemeğine, Madenli belde halkı ve çeşitli yerlerden yaklaşık 500 kişi katıldı. Masalar, köprünün taşıma kapasitesine göre aralıklarla sağlı sollu olarak yerleştirilerek, köprüde denge sağlanmış oldu. Yemeğe katılanlardan sadece 50'e yakın kişi asma köprüde oruçlarını açabilme fırsatı buldu. Katılımcıların geri kalanı, köprünün yanında, yol kenarındaki park alanında kurulan masalarda oruçlarını açtılar. Katılımcılara ise çorba, güveç, pilav ve tatlı ikram edildi.

cayeli-madenlide-asma-kopru-uzerinde-son-iftar-(3).jpg

Madenli Gençlik Derneği Başkanı Mustafa Yazıcı ise yaptığı açıklamada, "Bu yıl yedincisi ve sonuncusunu düzenledikleri asma köprü iftarının çok güzel geçti. Katılımları için tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Köprümüz hidroelektrik santralinden dolayı yıkılacak. Köprü üzerinde sonuncu iftarımızı yaptığımız için üzgünüz" dedi.

cayeli-madenlide-asma-kopru-uzerinde-son-iftar-(1).jpg

cayeli-madenlide-asma-kopru-uzerinde-son-iftar-(4).jpg

cayeli-madenlide-asma-kopru-uzerinde-son-iftar-(5).jpg

cayeli-madenlide-asma-kopru-uzerinde-son-iftar-(6).jpg

cayeli-madenlide-asma-kopru-uzerinde-son-iftar-(7).jpg

cayeli-madenlide-asma-kopru-uzerinde-son-iftar-(8).jpg

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hemşinliler HES'e karşı tek yürek oldu..

Hemşinliler HES'e karşı tek yürek oldu..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık