Ana Sayfa Çevre Çernobil'in etkileri araştırılıyor..

Çernobil'in etkileri araştırılıyor..

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Karedeniz Bölgesinde Çernobil Nükleer reaktör kazası sonucunda meydana gelen radyasyon etkilerinin araştırmalarını yapıyor.

Giriş Tarihi: 11 Ocak 2015 Pazar 23:19
Çernobil'in etkileri araştırılıyor..

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hasan Baltaş’ın yöneticiliğinde ‘Doğu Karadeniz’de Sediment Örneklerinde 137Cs radyoizotopunun Deneysel Ekolojik Ömür Tayini ve Bazı Deniz Organizmalarında Radyoaktif Biyobirikim ve Biyoatılım Kapasitelerinin Araştırılması’ başlıklı araştırma projesinin TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verildi.

Proje kapsamında elde edilecek sonuçların; Doğu Karadeniz Bölgesinde deniz ortamının radyoaktif (radyasyon) kirliliğinin belirlenmesi, bu kirliliğin besin zincirine geçme riskinin araştırılması ve sonuçların ulusal ve uluslararası sınır değerleri ile karşılaştırılarak halk sağlığı açısından potansiyel bir risk oluşturup oluşturmadığı belirlenecek. Projenin ayrıca, ileride bu konuda yapılacak değerlendirmeler ve çalışmalara ışık tutması açısından önemli katkılar sağlayacağı düşünülüyor.

Bu bilimsel görüş ışığında elde edilecek verileri değerlendirerek, radyoaktif kirlenmenin değişimine neden olan etkenlerin belirlenmesine ve giderilmesine katkıda bulunmak projenin ana hedefini oluşturmaktadır.

ajansrize.net

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeşil Yol’a Rize İl Özel İdaresi’nden onay

Yeşil Yol’a Rize İl Özel İdaresi’nden onay

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık