Ana Sayfa Yerel Gündem CHP Ardeşen İlçe Başkanı Kemal URAL"Gerekli önlemleri almayanları lanetliyoruz"

CHP Ardeşen İlçe Başkanı Kemal URAL"Gerekli önlemleri almayanları lanetliyoruz"

CHP Ardeşen İlçe Başkanlığı Soma'da yaşanan Maden Emekçi katliamı ile ilgili basın açıklaması yaparak Parti binasına siyah bayrak astı..

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2014 Cuma 14:24
CHP Ardeşen İlçe Başkanı Kemal URAL

Soma'da yaşanan ve resmi açıklamaya göre 300'e yakın işçinin ölümüzle sonuçlanan katliamın ardından tüm Türkiye'de olduğu gibi Ardeşen'de de tepkiler artmaya başladı.

CHP ARDEŞEN İLÇE BAŞKANI R.KEMAL URAL "GEREKLİ ÖNLEMLERİ VE DENETİMLERİ ALMAYAN TÜM GÖREVLİLERİ LANETLİYORUZ"

CHP Ardeşen İlçe Başkanı R.Kemal URAL ,Soma'da yaşanan maden kazası Maden emekçisi katliamına dönüşmüştür.Biz bu acıya ortak olmak ve tepkimizi göstermek amacaıyla parti binamıza siyah bayrak astık.Ayrıca 19 Mayıs için düşünmüş olduğumuz alternatif kutlamaları iptal ettik. Yapılan açıklamaları ve yaklaşımları görünce her gün acımız daha çok artmaktadır " dedilkten sonra yazılı basın açıklaması yaptı.

CHP ARDEŞEN İLÇE BAŞKANLIĞINCA YAPILAN BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

"Değerli Ardeşenliler  vahşi kapitalizim emekçinin işçinin iş ve can güvenliğini dikkate almaz. Onun için esas mesele haksız kazanç sahibi olmaktır. İşyeri güvenliği ve çevre sağlığına kaynak ayırmaz.

Bunları maliyeti yükselten kalemlerden sayar.

 

Soma da ki bu vahşetin ana sebebi budur. hükümet yetkilileri ve işletme sahibi tarafından,sözüm ona sürekli denetlendiği ve herhangi bir eksikliğin tesbit edilmediği dile getirilmektedir. Oysa orada çalışan emekçilerin ifadesine göre durum böyle değildir. Denetim sırasında tüm önlemlerin alındığı, ancak diğer günlerde vaz geçildiği ifade edilmektedir. Yani işletme sahibi ile danışıklı bir  denetim yapıldığı anlaşılmaktadır.

 

Bu durum nedeni ile kömür ocaklarında zaman zaman yangınlar ve patlamalar meydana gelmiştir. Gelen şikayetler üzerine Manisa milletvekilimiz meclis araştırması yapılması talebinde bulunmuştur.

Bu önerge partimiz, BDP ve MHP tarafından desteklenmiş ancak maalesef AKP milletvekilleri tarafından reddedilmiştir.

 

Hepinizin bildiği üzere bu husus başbakana sorulmuş, önergede soma lafının dahi geçmediği ifade edilerek ciddi bulunmadığı gerekçesi ile reddedildiğini dile getirmiştir. Konu önerge sahibi CHP Manisa milletvekiline sorulduğunda bu tesbitin yanlış olduğunu ifade ederek önerge metninin aslını basın huzurunda okumuş ve böylece başbakanın yalan konuştuğu ortaya çıkmıştır.

 

Bununla da yetinmeyip, bu tür ölümlü kazaların işin fıtratında bulunduğunu ifade ederek ölümlerin normal karşılanması gerektiğini ima etmiştir.

 Hatta bunu haklı çıkartmak adın 1862 ve 1906 yıllarında meydana gelen ölümlü ocak kazalarını dayanak yapmıştır. Oysa iş kazalarında dünya üçüncüsü, avrupa birincisi olduğumuzu gizlemiştir.

İşlerine geldiği zaman hep avrupayı örnek gösterirler ya, son 10 yılda hiçbir avrupa ülkesinde herhangi bir kömür ocağı kazasının meydana gelmediğini ve kimsenin burnunun dahi kanamadığını neden  göz ardı ediyorsunuz. biz böylemi avrupa birliğine gireceğiz.

 

Hayır artık bunun işletme sahibini savunma refleksi olduğunu halkımızdan gizleyemezsiniz. Sizin için önemli olan şey  zenginlerinizi, hırsızlarınızı korumak, bunların peşini bırakmayanlara zulmetmektir.

 

Size bir çıkar yol öneriyoruz. artık halkı ne derecede inandırabilirsiniz bilemeyiz ama. Cumhur başkanlığı seçimleri öncesinde meydana gelen bu kazanın, zamanlamasına dikkat çekerek, bu işin Ergenekon yada Paralel yapı tarafından(!) gerçekleştirildiğini söyleyin. bakalım kimi inandırabileceksiniz.

 

Her yer kömür karası her yer duman isi, ülkemizi kara bulutlar kapladı. bu acıya tahammül etmek mümkün değildir. Genel başkanımızın da ifade buyurdukları gibi, bilirkişi üyeleri, raporlarını düzenlerken, hayatını kaybeden canların vebalinin üzerlerinde olacağını unutmamalıdırlar.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Soma' da hayatlarını kaybeden emekçilere tanrıdan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileklerimizi bir kez daha sunuyor, gerekli önlemleri ve denetimleri almayan tüm yetkilileri lanetliyoruz. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 'Bir ülkeyi yöneten insan kendi ülkesinin toprağına galoşla basmaz'

'Bir ülkeyi yöneten insan kendi ülkesinin toprağına galoşla basmaz'

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık