Ana Sayfa Güncel CHP Artvin İl Örgütü yanan köyü ziyaret etti.

CHP Artvin İl Örgütü yanan köyü ziyaret etti.

CHP Artvin İl Örgütü yangın felaketi yaşayan Yusufeli'nin Zeytincik köyünü ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2015 Çarşamba 08:55
CHP Artvin İl Örgütü yanan köyü ziyaret etti.

Yusufeli- Zeytincik köyünde bir hafta önce 24 Şubat 2015 günü meydana gelen yangın sonucu 20 ev, köy odası ve köy camii büyük zarar görmüş, eşyalarıyla birlikte kullanılamaz hale gelmişti. Yangın sonrası Artvin valisi Kemal Cirit ve kamu görevlileri köyü ziyaret etmişti.
Köye “Geçmiş olsun” ziyaretleri devam ediyor. CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, İl Başkan yardımcısı Ayhan Tekin, Yusufeli CHP İlçe Başkanı Barış Demirci, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Denir, CHP Artvin İl genel Meclis Üyesi Suat Kesen ve Artvin Faal gazeteciler derneği Kurucu Üyesi Sami Özçelik, Zeytincik Köyünü ziyaret ederek yangın alanını köy muhtarı Mustafa Yıldırım ile birlikte gezdi.

20 EV KÖY ODASI VE CAMİ BÜYÜK ZARAR 
GÖRDÜ KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Köy muhtarından bilgi alan heyet, geçmiş olsun diyerek kendilerinin nasıl yardımcı olabileceğini sordu. Muhtar Mustafa Yıldırım, köyüne geçmiş olsun ziyaretine gelen CHP heyetine teşekkür ederek;”24 Şubat 2015 tarihinde sabaha karşı 4.00 civarında yangın çıkıyor. Yangını erken fark edenler birbirlerini uyarıyorlar. İtfaiyeler geldi. Müdahale ettiler. Ancak yangın yerinde, köy içinde yol olmadığı için itfaiyeler giremedi. Müdahale edildi. Ancak 20 ev köy Odası ve köy Camii büyük zarar görerek eşyalarıyla birlikte büyük zarar gördü.

TEK TESELLİMİZ CAN KAYBIMIZIN, YARALIMIZIN OLMAMASI

Tek tesellimiz, can kaybımız, yaralımız olmaması. Bunun dışında elbette ki bu köyümüz için büyük felaket olmuştur. 22 yapımız yandı geriye 16 ev kaldı. Yani köyümüzün %60’ı yok olmuş demektir. Sayın valimiz, ilgili bürokratlarımız geldi. AFAD ayrı rapor tuttu. Jandarma ayrı rapor tuttu. Sosyal Yardımlaşma Vakfı ayrı rapor tuttu. Sayın valimiz buraya en kısa sürede ilgilenecekleri sözünü verdi. Biz de bekliyoruz. Hakikaten bizi çok üzen bir olay oldu. Böyle sizin gibi dostlar, arkadaşlar STK ve parti temsilcileri geldikçe acılarımız bir nebze azalıyor. Böyle günlerde insan tanıdık arıyor, kendisinin elini sıkacak, sıcak bir el ile tokalaşmak istiyor. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

KÖY HALKI BİR AN ÖNCE BU YARALARIN SARILMASINI BEKLİYOR

Yangın felaketi ile % yüzde altmışı kül olan Zeytincik köyünü İl Yönetim Kurulu Üyeleri CHP Yusufeli İlçe Başkanı Barış Demirci, İl Başkan Yardımcısı Ayhan Tekin ve İl Genel Meclisi Suat Kesen ile birlikte ziyaret eden İl Başkanı Ali Yücel Kurt; “Zeytincik köyü büyük bir afet yaşadı. Can kaybının olmaması muhtarımızın dediği gibi tek tesellimiz. Ancak bu yaraların biran önce sarılması lazım. Köy halkı bunu bekliyor. Biz kendisine geçmiş olsun dileklerinde bulunduk. Bize ne görev düşüyorsa hazır olduğumuzu bu ziyaretin amacının da bu olduğunu söyledik.

BİZE NE DÜŞERSE ONU YERİNE GETİRECEĞİZ

Bu köyün yaşadığı bu afetin izlerinin silinmesi için ve yerine daha güzel, küllerinden yeniden doğmuş bir Zeytincik köyünün kurulması için Sayın valimizin, devletin verdiği sözün en kısa sürede yerine getirileceğinden şüphemiz yoktur. Şeyh Edebali’nin söylediği gibi, Milleti yaşat ki devlet yaşasın. Ben Zeytincik köyüne tekrar geçmiş olsun diyor. Bize düşen ne ise elimizden gelenden fazlasını yapmaya gayret edeceğiz. Zaten bu vadi barajlar inşaatı, yol çalışmaları nedeniyle çok büyük zararlar gördü. Bir de üstüne üstlük böyle bir felaketi yaşaması gerçekten üzücü bir durum.” dedi. a

BAZI EVLERİN TEMELİNDEN ARADAN BİR HAFTA
GEÇMESİNE RAĞMEN DUMANLAR ÇIKIYOR!

Aradan bir hafta geçmesine rağmen 24 Şubat’tan 3 Mart’a kadar zaman geçmesine rağmen bazı evlerin temelinden dumanların çıktığı görüldü. Bir evin balkonundan hortumla su sıkan köy sakini, "Gece uyuyamıyoruz, 8 gündür buradan duman çıkmaya devam ediyor." dedi. Korku içinde olduklarını ve halen uyuyamadıklarını söyleyen köylü kadınlar, duman çıkan o yere hortumla su sıkmalarına rağmen dumanın halen çıkmaya devam ettiğini söylediler.

Evleri tamamen veya kısmen zarar gören Zeytincik köyü kadınları, devletin biran önce kendilerine el uzatmasını ve yardım etmesini istedi. Zamanında gelmeyen ve yapılmayan yardım ve desteklerin zaman içerisinde anlamının kaybolacağını söyleyerek verilen sözlerin zamanında getirilmesi için Artvin valisi Kemal Cirit’ten destek beklediklerini de sözlerine eklediler.

ARTVİN ÖZGÜR-SAMİ ÖZÇELİK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık