Ana Sayfa Ekonomi CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan,Polislerin beklediği önergeyi verdi.

CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan,Polislerin beklediği önergeyi verdi.

CHP'li Uğur Bayraktutan, 24 Haziran seçimleri öncesi CHP'nin ve AKP'nin seçim vaadi olan polislere 3600 ek göstergenin verilmesi için kanun teklifi verdi. CHP'nin teklifi sonrası hükümetin ne yapacağı merakla bekleniyor.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2018 Pazartesi 11:15
CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan,Polislerin beklediği önergeyi verdi.

CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan 27. dönemin ilk kanun teklifini verdi. Seçim meydanlarında Polislere söz verilen 3600 ek gösterge konuyu gündeme alan CHP'li Bayraktutan Meclis Başkanlığına Kanun Teklifini sundu. 

Geçmiş dönemde de 3600 ek gösterge kanun teklifini vermiş ve Polislerin birçok özlük haklarını TBMM'de gündeme getirmişti.

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ ŞÖYLE:

Ülkemizin dört biryanında canını dişine katarak çalışan Polis memurları; ister Meslek Yüksekokulu bitirsin, ister Fakülte bitirsin hatta Master yada Doktora yapsın asla birinci dereceye inememektedir. Fakat 657 sayılı Kanunun ilgili hükümlerine göre; Meslek Yüksekokulu ve Fakülte mezunu olan diğer memurlar, birinci dereceye kadar yükselebilmektedir. Burada bir eşitsizlik söz konusudur.
Polis memurları çalışırken birinci derecede kadroda çalışabilmekte, ancak birinci derecenin gösterge ve tazminatlarına mükteseben (kazanılmış hak aylık derecesi esas alınarak) hak kazanmamaktadır. Bu nedenle emekli olurken de ancak üçüncü dereceden emekli edilmektedir. 

Ayrıca şuan çalışan emniyet mensuplarımızın maaşları çeşitli tazminatlarla desteklenmektedir. Emekli olunca doğal olarak bu tazminatlar kesilmekte, düşük taban maaşları ve ek göstergeler nedeniyle ellerine geçen az miktardaki emekli maaşı ile geçim sıkıntısına düşmektedirler.

Ek göstergedeki farklılıktan dolayı eğitim öğretim durumları aynı ve aynı işi yapan iki kurum personeli arasında emekli olduklarında, ikramiye ve maaş yönünden farklar mevcuttur. İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetlerine mensup Jandarma Genel Komutanlığına bağlı personelin 926 sayılı yasadaki emekliliğe esas ek göstergesi 3600 iken, Emniyet Teşkilatına bağlı personelin emekliliğe esas ek göstergesinin 3000 olduğu ve bu çelişki sebebiyle emniyet hizmeti sınıfında görev yapan personelin özlük hakları bakımından mağduriyet yaşandığı bilinmektedir. 

Yine aynı nitelikte iş yapan personeller arasında ücret adaletsizliğinin giderilmesinin, hem anayasa bakımından hem de evrensel hukuk açısından en doğal gerekliliktir. 14.7.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun düzenlenerek bu çelişkinin ortadan kaldırılması sağlanacak ve polislerin yaşadığı mağduriyetler değiştirilecek Kanunda giderilecektir.

 

 

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14.7.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun eki (I) sayılı Ek

Göstergeler Cetvelinin “VII- Emniyet Hizmeti Sınıfı” bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık