Ana Sayfa Güncel CHP Artvin Vekili Bayraktutan'dan Polisler için kanun teklifi

CHP Artvin Vekili Bayraktutan'dan Polisler için kanun teklifi

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan,TBMM Başkanlığına Polisler için kanun teklifi

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2015 Çarşamba 15:15
CHP Artvin Vekili Bayraktutan'dan Polisler için kanun teklifi

Hayati Akbaş

ANKARA-CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan TBMM’de düzenlenen yemin töreni ardından meclisin çalışmaya başlaması ile birlikte kolları sıvadı. Bayraktutan yeni dönemde de Meclisi rahat bırakmayacağının işaretini verdiği “657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi” ile bir kez daha gösterdi.

Bayraktutan verdiği Polislerin eşitsizlikle karşı karşıya kaldığını ve bu eşitsizliğin giderilmesi için verdiği kanun teklifinin gerekçesini de şöyle açıkladı: “Ülkemizin dört biryanında canını dişine katarak çalışan Polis memurları; ister Meslek Yüksekokulu bitirsin, ister Fakülte bitirsin hatta Master yada Doktora yapsın asla birinci dereceye inememektedir. Fakat 657 sayılı Kanunun ilgili hükümlerine göre; Meslek Yüksekokulu ve Fakülte mezunu olan diğer memurlar, birinci dereceye kadar yükselebilmektedir. Burada bir eşitsizlik söz konusudur.

Polis memurları çalışırken birinci derecede kadroda çalışabilmekte, ancak birinci derecenin gösterge ve tazminatlarına mükteseben (kazanılmış hak aylık derecesi esas alınarak) hak kazanmamaktadır. Bu nedenle emekli olurken de ancak üçüncü dereceden emekli edilmektedir.

Ayrıca şuan çalışan emniyet mensuplarımızın maaşları çeşitli tazminatlarla desteklenmektedir. Emekli olunca doğal olarak bu tazminatlar kesilmekte, düşük taban maaşları ve ek göstergeler nedeniyle ellerine geçen az miktardaki emekli maaşı ile geçim sıkıntısına düşmektedirler.

Ek göstergedeki farklılıktan dolayı eğitim öğretim durumları aynı ve aynı işi yapan iki kurum personeli arasında emekli olduklarında, ikramiye ve maaş yönünden farklar mevcuttur. İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetlerine mensup Jandarma Genel Komutanlığına bağlı personelin 926 sayılı yasadaki emekliliğe esas ek göstergesi 3600 iken, Emniyet Teşkilatına bağlı personelin emekliliğe esas ek göstergesinin 2200 olduğu ve bu çelişki sebebiyle emniyet hizmeti sınıfında görev yapan personelin özlük hakları bakımından mağduriyet yaşandığı bilinmektedir.

Yine aynı nitelikte iş yapan personeller arasında ücret adaletsizliğinin giderilmesinin, hem anayasa bakımından hem de evrensel hukuk açısından en doğal gerekliliktir. 14.7.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet MemurlarıKanunundüzenlenerek bu çelişkinin ortadan kaldırılması sağlanacak ve polislerin yaşadığı mağduriyetler değiştirilecek Kanunda giderilecektir” ..

Bayraktutan tarafından verilen kanun teklifinde aşağıdaki değişikliklerin yapılması talep edildi.


657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

 


MADDE 1- 14.7.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet  Memurları Kanunun eki (I) sayılı Ek

Göstergeler Cetvelinin “VII- Emniyet Hizmeti Sınıfı” bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

a) Emniyet Genel Müdürü,

1

7000

b) Teftiş Kurulu Başkanı, Polis Akademisi Başkanı ve Emniyet Genel Müdür Yardımcıları ile Büyükşehir

Belediyesi olan illerin Emniyet Müdürleri,

1

6400

c)Daire Başkanları ile Diğer Birinci Sınıf Emniyet Müdürleri,

1

5300

d)Kadroları bu sınıfa dahil olup da Emniyet Müdürü veya Emniyet Amiri sıfatını kazanmış olanlar

1

4800

2

3600

3

3000

4

2200

Kadroları bu sınıfa dahil olup da yukarıda sayılan personel dışında kalanlar;

1

3600

2

3000

3

2200

4

1600

5

1300

6

1150

7

950

8

850


MADDE 3-     Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4-     Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kuruluyürütür.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık