Ana Sayfa Yerel Siyaset CHP Borçka Olağanüstü İlçe Kongresi yapıldı.

CHP Borçka Olağanüstü İlçe Kongresi yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Borçka ilçe Başkanlığının olağanüstü kongresinde ilçe başkanlığına Hasan Özışık seçildi..

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2014 Salı 21:19
CHP Borçka Olağanüstü İlçe Kongresi yapıldı.

CHP Borçka İlçe Başkanlığı Olağanüstü Kongresini gerçekleştirdi. 2 adayın yarıştığı kongrede Hasan Özışık CHP Borçka Yeni İlçe Başkanı oldu. 30 Mart Yerel Seçimler sonrası istifa eden Eski Başkan Yüksel Aygün ve yönetiminin yerine, seçimlere kadar başkanlık görevini Recep Özçelik yaptı.

 
Kongreye CHP Artvin Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Av. Uğur Bayraktutan, CHP Eski Milletvekilleri, Avukat Yüksel Çorbacı, Metin Arifağaolu’nun yanı sıra, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, CHP Eski Borçka İlçe başkanı Arif Solmaz, Arhavi CHP Eski İlçe başkanı Musa Ulutaş, CHP Hopa Eski İlçe Başkanı Fehmi Ustabaş, CHP Murgul İlçe başkanı Mehmet Kabaloğlu, CHP Şavşat İlçe Başkanı Muammer Küçük, Borçka Belediyesi Eski başkanı Turan Şahin, CHP İl Genel Meclis Üyesi Atıf Bolkvazoğlu ve partililer katıldı.


Olağanüstü Kongrenin açılışını yapan Başkan Özçelik; Ben konuşmama iki önemli hususu dile getirerek başlamak istiyorum. Öncelikle 25 Ekim’de hain saldırı sonucu şehit edilen gencimizi rahmetle anıyor, Ailesi, Borçka, Artvin ve ülkemizin, hepimizin başı sağolsun diyorum. Ayrıca Cumhuriyetimizin 91. Yıldönümü. Bu anlamlı güne geçici bir yönetimle girmemek için bir gün önceden bu kongremizi gerçekleştiriyoruz. Ben şimdiden Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum.”dedi.


KAVGAYI VE NEFRETİ BULUTLARIN ÜSTÜNE, YAZMAK İSTERİM 

Ülkemizin çok zor günlerden geçtiğine dikkat çeken Özçelik; “Ülkemiz maalesef ki çok zor günlerden geçiyor. Gerewk Borçka’nın gerek ülkemizin bizlere acilen ihtiyacı vardır. Ben, doğunun isli kandilleri yerine, batının aydın, çağdaşlığını, demokrasisini, insan haklarını, halkçılığını, kısacası partimizin sembolleştirdiği ilkelerini benimsediği için CHP’deyim.


Kavgayı ve nefreti bulutların üstüne, yazmak isterim, yağmura dönüşsün akarsulara karışsın diye, Sevgiyi ve barışı çocukların yüreğine yazmak isterdim, büyüsün serpilsin, tüm dünyayı sarsın diye.
Ben bir kamu çalışanı olarak uzun yıllar sevdam ve ilkleri yaşadığım Borçka’mdan 12 Eylül’ün gazabına uğrayarak aranızda olamadım. Son üç yıldır memleketime kavuşmanın buruk sevincimi yaşadığımı belirtmek isterim.


Ekim Ayı başlarında Borçka ilçe örgütü istifa etmiş, Genel Merkezimiz 5 kişiden oluşan geçici yönetimi görevlendirmiştir. Görevimiz partimizi olağanüstü seçime götürmekti. Bugün bunu gerçekleştirdik. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

ŞEHİDİMİZE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM 

Açılış konuşmasının ardından Divan teşekkülü oluşturuldu. Divan Başkanlığını Metin Arifağaoğlu yaparken yazmanlığını ise Cüneyt Öztürk yaptı. Divan teşekkülünün ardından gündeme geçildi. Saygı duru ve İstiklal Marşının okunmasının ardından aday listeleri divan başkanlığına sunuldu, Blok oy yöntemi benimsendi. Hangi adayın ilk önce konuşacağı kura ile belirlendi. Buna göre ilk konuşmayı Hasan Özışık Yaptı. Özışık; “Öncelikle Baycan Köse kardeşimizin oğlu, canımız, ciğerimiz Ramazan Köse 25 Ekim 2013 günü hain saldırı sonucu şehit düşmüş, ateşi yüreğimizi yaktı. Ben annesi babası , ailesi ve Borçkamızın hepimizin başı sağolsun diyorum. 


12 YILDIR HALKIMIZ BİLİNÇLİ YOKSULLAŞTIRILDI BAĞIMLI VE MUHTAÇ HALE GETİRİLDİ

Yaklaşık 12 yıl içerisinde ülkemizi halen tek elden yöneten anlayışın halkını bilerek ve isteyerek yoksullaştırdığı, bağımlı ve muhtaç hale getirdiği, dış politikada yalpaladığımız, Avrupa Birliği’nden umudumuzu kestikten sonra Ortadoğu’yu ele geçirme çabalarımızı(!) yüzümüze, gözümüze bulaştırdığımız, bu nedenle en yakın komşularımızın bile artık bize kapılarını kapattığı, bir coğrafyanın içinde ne yaptığımızı bilmeden debelenirken…

“ÇÖZÜM SÜRECİ” ADI ALTINDA ŞER ODAKLARA İMKÂN VE İMTİYAZLAR SAĞLANDI

Diğer taraftan aynı anlayışın ülke içerisinde “çözüm süreci” adı altında şer odaklara imkan ve imtiyazlar sağlayarak ocaklarımıza ateşlerin düştüğünü görmezlikten gelip, utanmadan, sıkılmadan kendi reklamlarına dönüştürme çabaları insanlarda infial yaratmaya yetiyor da artıyor bile…

Ülke genelinde bütün bu ve benzeri olaylar yaşanırken, Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının hangi şartlar altında bu ülkeyi yeniden inşa ettikleri unutulup yok sayıldığı, 12 yıl boyunca ülkenin bütün var olan değerlerini “özeleştirme” adı altında satıp, satıp yollar yapıldığı, üretime istihdama yönelik hiçbir adım atılmadığı, medyanın satın alındığı, hırsızlıkların, talan ve yalanların legal hale geldiği, hukukun ayaklar altına alındığı bir ülkede nefesimizin yettiği kadar yaşamaya çalışıyoruz.

GEÇMİŞTE İLÇE BAŞKANLIĞI TYAPMIŞ, ARAMIZDA OLMAYAN 
BAŞKANLARIMIZA ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM

Geçmişten bugüne kadar Borçka İlçe Teşkilatında ilçe başkanlığı görevlerini başarıyla ifa eden ve bugün aramızda olmayan parti büyüklerimizden aynı zamanda benim ve burada bulunan çoğumuzun hocası parti büyüğümüz Ahmet Vehbi Melek’e merhum Refik Yıldız’a merhum Kadir Çelik’e Allah’tan rahmet diliyorum.

Çoğumuz birbirimizi az yada çok tanıyor olsak bile, izin verirseniz önce kendimi daha sonra da bu zorlu görev üstlenen Yönetim Kurulu arkadaşlarımı sizlere kısaca tanıtmak isterim;

Ben 1961 tarihinde Borçka’da doğdum. İlkokulu babamın memuriyeti nedeniyle çeşitli il, ilçe ve köy okullarında, orta ve lise tahsilimi Borçka’da tamamladıktan sonra askere gittim. 1986 yılında Sakarya-Sapanca’da başlayan ve Trabzon Araklı’da devam eden memuriyetimde bir yandan da haylazlıktan yarım kalan eğitimimi Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olarak tamamladım. 1996 yılından bu tarafa kendi isteğimle kendi memleketime geldim. 16 Ağustos 2014 tarihinde kendi isteğimle emekli oldum.

PARTİMİN DE BANA İHTİYAÇ DUYDUĞU ANDA SAVUNDUĞUM İDEOLOJİYE SIRTIMI DÖNEMEZDİM. 

Sizlerin yoğun talebi karşısında aday oldum. Geçmişte partimin bana verdiği sorumlulukların, aynı zamanda geçmişte de bir misyon yüklediğini vefa borcumun bulunduğunu hatırlayarak, partimin de bana ihtiyaç duyduğu anda savunduğum ideolojiye sırtımı dönemezdim. Parti tüzüğünün 12. Maddesi gereği üye olmak istediğimi yazılı olarak bildirdim. 23 ‘kim 2014 tarihinde üye olma talebim kabul edildikten sonra aynı günün akşamı bugün birlikte yarıştığımız sevgili arkadaşım Yüksel Aygün ile bir araya gelerek medeni bir şekilde baş başa vererek ortak çözüm yolları aradık. Ancak anlaşamadık ve birbirimize başarı dileyerek ayrıldık. Ve bugün ikimiz de adayız. Bu yürekli arkadaşlarımızı alkışlarımı alkışlarınızla ve vereceğiniz oylarla desteklemek sizin elinizde takdir sizindir

Ben bu yürekli arkadaşlarımızı izninizle sahneye davet etmek istiyorum. Gökçen Bekiroğlu, Nurettin Bolkvazoğlu, Melek Dalkılıç, İsmail Nuri Demirhan, Burhan Gökçelik, Turgut Kahraman, Nurhan kaynar, Orhan Uzunal, Şener Şimşek, Yaşar Tekbaş, Ahmet Yılmaz, Aysel Yılmaz.

Ben, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Burada kaybeden olmayacak. CHP kazanacak. Bu olağanüstü kurul ilçemize, ilimize, ülkemize hayırlı, uğurlu olsun.”dedi.

Daha sonra söz alan Başkan Adayı ve eski ilçe Başkanı Yüksel Aygün, 30 Mart yerel seçimler sonrası hiçbir zaman arzu etmedikleri sonuç alındığını ve bundan dolayı çok üzüldüklerini, bu sonuçların alınmasında herkesin kendisini sorgulaması gerektiğine değindi. 

CHP, EMEĞE SAYGI DUYAN BİR PARTİ OLDUĞU İÇİN ÜYE OLDUM. 

Aygün; “Öncelikle kalbimize gömdüğümüz şehidimiz Ramazan Köse’ya Allah’tan Rahmet, ailesi, yakınları, ilçemiz ve ülkemizin başı sağ olsun diyorum.

CHP emeğe saygı duyan bir parti olduğu için üye oldum. Üyeliğimden sonra sürekli partime uğradım. Ne yapabilirim, nasıl faydalı olabilirim dedim. Delege olduktan sonra 20 Nisan 2012 tarihinde değerli ilçe başkanımız Arif Solmaz’ın belediye başkan adayı olması nedeniyle arkadaşlarım beni yeni ilçe başkanı seçti. Ben bu görevimi yaparken tertemiz bir yürekle yaptım. Kimseyi ötekileştirmedim. Bu süreçte benimle birlikte çalışan kadın kolları, gençlik kollarına özverili çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

BİZ BİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİM SÜRECİNİ YAŞADIK. 

Biz bir belediye başkanlığı seçim sürecini yaşadık. Bu süreçte 20 Nisan 2012 tarihinde yapılan seçimler sonrası küskünler oluştu. Ben o küskünlerle konuştum. Maalesef kırgınlıklar devam etti ve seçimleri kaybettik. Daha sonra istifa ettim. Yeniden aday oldum. Partimize kongreden kongreye gelmeyelim dedim. 

Yüreğimle, heyecanımla aday oldum. Son bir iki gün kala arkadaşımız aday oldu. Bugün burada iki ayrı listeyle seçime girdik. İnşallah bundan partimiz kazançlı çıkar. Bu seçimde kaybeden olmayacak. Hep birlikte el ele vererek karanlık içinde kalan ülkemizi kurtaracağız. Türkiye’de bir emek hırsızlığı var. İnsanlarımız yoksullaştırıldı. Taşeronlara mahküm edildi.

İŞ-KUR ADI ALTINDA GENÇLERİMİZ YÖNLENDİRİLİYOR. “TAŞERON” 
SİSTEMİNDE BAŞKALARI SİYASİ VE FARKLI RANT SAĞLAMAKTADIRLAR

İş-kur adı altında gençlerimiz yönlendiriliyor. Taşeron sisteminde başkaları siyasi ve farklı rant sağlamaktadırlar. 2015 seçimleri öncesinde bu konuya eğilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yöntemle iktidar kendisine rant sağlamaktadır. Amacımız muhalefet milletvekili değil, 2 milletvekili olan iktidar olan bir parti olabilmek için çalışacağız” dedi.

Olağanüstü Kongre olduğu için adayların dışında konuşmacılara yer verilemedi. Ancak Divan Başkanı Arifağaoğlu İl Başkanı Ali Yücel Kurt’a kısa konuşmak şartıyla söz verdi. Başkan Kurt; “Borçka’da demokratik ve çok düzeyli bir seçim gerçekleşiyor. Dün bu ilçe şehidini uğurladı. Bizler buradaydık ve şehidimizi bağrımıza bastık, onu sonsuzluğa uğurladık. 

Allah rahmet eylesin. Yarın Cumhuriyet Bayramı. Biz bunun için Artvin’de yapılacak olan şehide saygı Yürüyüşüyle saygımızı ifade edeceğiz. CHP olarak ülkemizin içinde bulunduğu durumu görüyoruz. Az önce adaylar konuştu. Burada kaybeden yok, kazanan var. O da Cumhuriyet Halk partisidir. Birlik ve beraberliğimizdir. Geçmişte yaşananları konuşmak yerine, onlardan ders çıkarmak ve birbirimize kenetlenmektir. Ben burada aday olan her iki arkadaşımıza başarılar diliyorum.”dedi.


YENİ BAŞKAN ÖZIŞIK’TAN TEŞEKKÜR

Daha sonra yapılan seçimler neticesinde CHP Borçka İlçe Başkanlığı’na Hasan Özışık seçildi. Yeni Başkan Özışık sonuçların alınmasının ardından Kongreye katılan partililere ve delegelere teşekkür etti. Yeni Başkan Özışık; “Olağanüstü kongremize katılan delegelerimize, partililerimize en içten teşekkürlerimi sunuyorum. 


Bugüne kadar görev yapan tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Biz bu bayrağı daha yükseğe çıkarmak için devralıyoruz. Konuşmamda söyledim. Şu andan itibaren yönetimimizle çalışmalarımıza başlıyoruz. Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle neler yapacağımızı konuşacağız. Herkese çok teşekkür ediyorum. Daha sonra geniş bir basın açıklaması yapacağım. O zaman değerlendirmelerimizi yapacağız, sorularınız olursa cevaplayacağız.”dedi.

Sami Özçelik

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık