Ana Sayfa Çevre CHP Çevre Raporu:5 HES Özelleştirilme kapsamına alındı.

CHP Çevre Raporu:5 HES Özelleştirilme kapsamına alındı.

CHP İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından 21 Haziran - 11 Temmuz dönemine ait hazırlanan Çevre Raporu yayınlandı.

Giriş Tarihi: 18 Temmuz 2017 Salı 00:55
CHP Çevre Raporu:5 HES Özelleştirilme kapsamına alındı.

HES

23 Haziran 2017 Cuma

OMALA HES PROJESİ'Nİ DANIŞTAY DURDURDU

Danıştay 4. İdaresi, Tokat İdari mahkemesinin Omala Barajı ve Hidro Elektrik Santrali Yıkama Eleme Tesisi ve Hazır Beton Santrali projesi kararını durdururken, kararın düzeltme yolunu da kapattı. Danıştay 14. Dairesi, Tokat İdare Mahkemesi'nin 27.05.2016 günlü, E 2015/606, K 2016/280 sayılı kararını ret etti. Davalı Karakaya Köyü Muhtarlığı, Tokat Merkez ve Almus İlçesi, Yeşilırmak Nehri üzerinde Adsel Elektrik Enerji Üretim Sanayi A.Ş. tarafından yapılması planlanan 'Omala Barajı ve Hidro Elektrik Santrali' projesini Danıştay'a taşıdı. Danıştay 14. Dairesi ise, Esas No: 2016/7067, Karar No: 2017/942 sayılı kararıyla Omala Barajı ve Hidro Elektrik Santrali Yıkama Eleme Tesisi ve Hazır Beton Santrali Projesi'ni durdururken, kararın düzeltme yolunu da kapattı.

28 Haziran 2017 Çarşamba

5 HES ÖZELLEŞTİRİLİYOR

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB), Elektrik Üretim Anonim Şirketine (EÜAŞ) ait Çine Hidroelektrik Santrali ile Suçatı, Değirmendere, Karaçay ve Kuzuculu hidroelektrik santralleri ve bu santraller tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi için ihaleye çıkıldı. ÖİB'nin konuyla ilgili ilanı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek EÜAŞ'a ait Çine HES için son teklifler 24 Ağustos'ta, bir bütün halinde değerlendirilen Suçatı, Değirmendere, Karaçay ve Kuzuculu hidroelektrik santralleri için ise 23 Ağustos'ta alınacak. İhaleye katılmak isteyen şirketler için geçici teminat tutarı Çine HES için 10 milyon lira, Suçatı, Değirmendere, Karaçay ve Kuzuculu hidroelektrik santralleri 1 milyon lira olarak belirlendi.

30 Haziran 2017 Cuma

KÖYDE YAPILAN HES BARAJI YARIKLARA NEDEN OLDU İDDİASI

Bingöl'ün genç ilçesinde yapılan Hidroelektrik Santral Projesi, aniden oluşan toprak yarıklarına neden olduğu iddia edildi.

Genç'e bağlı Çaytepe köyünün Düşmalan mezrasında oluşan, yaklaşık 2 kilometre alanı kapsayan ve her gün genişleyen yarıkların, köyde yapılan Hidroelektrik Santral Projesi (HES) barajından kaynaklandığı ileri sürüldü. 20 haneli Düşmalan mezrasında ani olarak oluşan toprak yarıklarının mezra sınırları içinde yapılan HES barajı ve demiryolları deplasesinden kaynaklandığını ileri süren köy sakinleri, korku içinde yaşadıklarını belirterek, yetkililerin buna bir çözüm bulmalarını istediler.

ÇED

25 Haziran 2017 Pazar

KUZEY MARMARA’NIN ÇED RAPORU YOK

İnşaatı süren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'yle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda ÇED raporlarının olmadığı ortaya çıktı. İnşaatı süren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'yle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda ÇED raporlarının olmadığı ortaya çıktı. Yolun geçtiği güzergahlarda belirli aralıklarla ÇED toplantıları yapılıyor. Aydınlık otoyolla ilgili ÇED raporunun olmadığını gösteren belgeye ulaştı. Trakya, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'nın kuzeyindeki ormanlık alanlar ve su havzalarından geçen 421 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulmuş herhangi bir Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu yok. Raporun olmadığı, Bakanlığın Çevre Mühen-disleri Odası'na verdiği yanıtta anlaşıldı. ÇED raporlarının bir nüshasını isteyen odaya yanıt veren bakanlığın 1 Haziran tarihli yazısında "Söz konusu proje ile ilgili Bakanlığımıza sunulmuş herhangi bir ÇED Raporu bulunmamaktadır" ifadeleri yer aldı. Bakanlık verdiği yanıtta, projenin ÇED'den muaf olduğunu da ilan etti.

2 Temmuz 2017 Pazar

CERATTEPE'YE MADENİ DANIŞTAY ONADI

Türkiye’nin en büyük çevre davasında Danıştay, Artvin’in Cerattepe bölgesinde madencilik yapılabileceğine ilişkin mahkeme kararını onayladı. Kararda bilirkişinin ‘Endemik bitkiler taşınabilir, madenlerin teleferikle taşınması halinde çevre zararları azaltılabilir’ yönündeki raporu etkili oldu. ARTVİN’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkisinde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada, Rize İdare Mahkemesi’nin, ‘Madencilik yapılabilir’ yönündeki kararı Danıştay’ca onaylandı. Kararla Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin önü açılmış oldu.

RES

30 Haziran 2017 Cuma

SAMANLI DAĞLARI'NA RES PROJESİ; "BURADA YAPILACAK HER ŞEY DOĞAYA ZARAR VERİR"

Samanlı Dağları ormanlarının Karaleyleğin üreme noktası olduğu belirtiliyor Bursa, Yalova, Kocaeli, Bilecik ve Sakarya sınırları arasında kalan Samanlı Dağları'na rüzgar enerji santrali (RES) yapılmak için hazırlanılıyor. Projeye göre 113 adet türbin yapılacak. Projeye karşı mücadele başlatan bir vatandaş ise "Burada yapılacak her şey doğaya zarar verir" dedi.

MADENLER

1 Temmuz 2017 Cumartesi

ÇED kararı iptal edilen Koza Altın Madeni mühürlenmedi, zehir saçıyor

İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan kayyum atanan ve Koza Holding’e bağlı Ovacık Altın Madeni, mahkemenin verdiği iptal kararına rağmen hala mühürlenmedi. Siyanür kullanarak tüm canlılar için tehdit oluşturan madenin kapatılması yöre halkı mücadele veriyor. İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Ovacık, Kozak ve Gökçeağıl köylerinde bulunan Koza Holding’e ait Koza Altın Madenleri A.Ş. altın ve gümüş madeni işletmeleri mahkeme kararına rağmen kapatılmadı. Madenlerde siyanür kullanılması verimli tarım alanlarıyla bilinen bölgede tüm canlıların hayatını tehlikeye atıyor. Çevrecilerin ve yöre halkının bölgedeki madenlerden biri olan Ovacık Altın Madeni’ne karşı yıllardan beri verdiği mücadele sonucu “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu Raporu” İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından geçtiğimiz Nisan ayında iptal edildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık