Ana Sayfa Çevre CHP Doğu Karadeniz İl Başkanlarından "sel ve afet" açıklaması

CHP Doğu Karadeniz İl Başkanlarından "sel ve afet" açıklaması

"Yaraların Sarılmasının Takipçisi Olacağız!"

Giriş Tarihi: 14 Ağustos 2018 Salı 06:07
CHP Doğu Karadeniz İl Başkanlarından

Doğu Karadeniz Bölgesinde önceki hafta etkili olan şiddetli yağışların ardından meydana gelen sel ve heyelanlarda bir kişi yaşamını yitirirken, çok sayıda yurttaş yaralanmış ve maddi hasara neden olmuştu.

            Rize ve ilçelerinde yaşanan su taşkınları sel ve heyelanların ertesi haftasında ise Ordu ve ilçelerinde devam eden aşırı yağışlar tarım arazileri, ev ve işyerlerine oldukça hasar vermiş, 1 kişi yaşamını yitirmişti.

            Hükümet kanadından gelen açıklamalar ve yaraların sarılacağına dair sözlerin ardından bu kez de CHP'nin Doğu Karadeniz İl Başkanlarından ortak bir açıklama geldi.

             CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, CHP Ordu İl Başkanı Yusuf Furtun, CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak, CHP Tokat İl Başkanı Ali Menekşe, CHP Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, CHP Amasya İl Başkanı Reşat Karagöz, CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç ile CHP Bayburt İl Başkanı İbrahim Kaldırımoğlu, yaptıkları ortak açıklamada, 'Bölgedeki sel ve heyelanlarda yaraların sarılması için takipçi olacakları' vurgulandı.

            Bölgedeki 12 İl Başkanı tarafından ortak imza ile yayımlanan yazılı açıklamada, "Gün geçmiyor ki yoğun yağmurlar sonucu bir sel ve heyelan nedeniyle oluşan afet haberleri gelmesin. Orta ve Doğu Karadeniz bölgemiz bu konuda son 100 yılda çok afetler yaşamış, 300'den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce insan konutlarından nakledilmiştir" denildi.

            Sahil Yolunun Kotu Sorun!

            Bölgede yaşanan felaketlere karşın gelinen noktada, 'halen daha sel ve heyelanlardan dolayı acılar ve travmalar yaşanıyor olmasının çok düşündürücü ve içler acısı bir durum olduğu' kaydedilen açıklamada;

            "Samsun-Hopa arası 600 km sahil yolunun taşla doldurulması, yol kotunun yerleşim yerlerinin üstünde kalması, dere ile deniz arasına set çekilmesi, çarpık ve kontrolsüz yapılaşma, akarsu yataklarının daraltılması ve bu alanların imara açılması, su akış yollarının doğal yapısının bozulup betonlaştırılması, bitki örtüsünün bozulması gibi bir çok nedenlerden dolayı her yağmur sonrası sel ve heyelan olayı yaşanmaktadır" ifadelerine yer verildi.

            Yağmur Karadeniz'in Doğasıdır!

            Bölgede yağmurun olmazsa olmaz bir doğa olayı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

            "Ama sele bağlı felaketlerin çoğu bilime ve tekniğe aykırı uygulamalar ve bu konuda yapılan eleştirilere kulak tıkamaktır. Tabiata karşı koymak yerine ona uygun hareket etmenin daha doğru olduğunu belirtmek isteriz. Yaşanan felaket nedeniyle bir vatandaşımız yaşamını yitirmiş, vatandaşımızın emeği ve geçim kaynağı olan yüzlerce ton Fındık denize dökülmüş ve maddi kayıplar yaşanmıştır. Felakette yaşamını yitiren vatandaşımıza Allahtan rahmet yakınlarına ve ailesine başsağlığı dileriz."

            Bilime, Doğaya ve Tekniğe Uygun Önlemler!

            Ordu'nun yanı sıra aşırı yağışların Rize'de de etkili olduğu, aynı yapılaşmalar nedeniyle yaşanan felaket sonucunda maddi kayıplar yaşandığı ifade edilen açıklamada ayrıca, "Vatandaşlarımızın uğramış olduğu zararlar gerçek bedelleri üzerinden ve geciktirilmeden, ikinci bir mağduriyet yaşattırılmadan karşılanmalıdır. Ayrıca yeni felaketlerin yaşanmaması için bilime doğaya ve tekniğe uygun önlemler bir an önce alınmalıdır… CHP Karadeniz İl Başkanları olarak Ordu ve Rize halklarımızın uğramış olduğu zararların geciktirilmeden karşılanması ve yaraların sarılması için yapılacak olan çalışmaların bir an önce gerçekleştirilmesinin takipçisi olacağız. Bölge halkımıza başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi, saygılarımızla iletiriz" denildi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık