Ana Sayfa Yerel Siyaset CHP Fındıklı Kadın Kolları:Atatürk'ün verdiği özgürlüklere sonuna kadar sahip çıkacağız.

CHP Fındıklı Kadın Kolları:Atatürk'ün verdiği özgürlüklere sonuna kadar sahip çıkacağız.

CHP Fındıklı Kadın Kolları Başkanı Fatma Baltacı Acar 5 Aralık Kadın Hakları Günü ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında "Atatürk'ün bize verdiği hak ve özgürlüklere sonuna kadar sahip çıkacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2016 Pazartesi 21:32
CHP Fındıklı Kadın Kolları:Atatürk'ün verdiği özgürlüklere sonuna kadar sahip çıkacağız.

5 Aralık 1934'te ''Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı'' veren yasanın kabul edilmesiyle ülkemizde her yıl bu gün, ''Kadın Hakları Günü'' olarak kutlanıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimiyle Kadın Haklarına yönelik devrimlerden biri ve en önemlisi kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkıdır. 1930 yılında Türk Kadınına Belediye seçimlerine katılma hakkı verilmiş, 5 Aralık 1934 yılında Türk Kadını Seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur.

Anayasada bu madde yer alırken Atatürk, kadınların haklarını salahiyet ve liyakatle kullanmaları gerektiğini de vurgulamıştır. Türk kadınları pek çok Avrupa kadınından çok önce bu hakka sahip olmuştur. 5 Aralık 1934 günü dünyada kadınların yasal olarak milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısı 28, bu hakkın kullanıldığı ülke sayısı ise sadece 17 idi. Kadınlar seçme/seçilme hakkına Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, Belçika'da 1960 ve İsviçre'de 1971 yılında kavuştular..

CHP Fındıklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Baltacı Acar “ Atatürk’ün bize verdiği hak ve özgürlüklere sonuna kadar sahip çıkacağız”

5 Aralık Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklaması yapan Fatma Baltacı Acar “ Seçme ve seçilme hakkına kavuşmamızın 82.yılını kutluyoruz. Bunun bizim için anlamı çok büyük.Çünkü bu aynı zamanda erkeklerle aynı haklara sahip olmamıza ve ülkemizin yönetimine aynı eşitlikte katılma hakkına kavuşmak demektir. Bizlerde seçme ve seçilme hakkımızı kullanarak ülkemizin geleceği ile ilgili söz hakkına sahip olduk.. Cumhuriyet aynı zamanda kadınlarımız için özgürlük ve birey olmak demektir. 2.sınıf vatandaşlıktan kurtulmak demektir..Cumhuriyetimizin ana ilkelerinden uzaklaştıkça kadınlar olarak daha çok haklarımızı kaybediyoruz,daha çok taciz ediliyoruz,baskı ve ölümle karşı karşıya kalıyoruz.AKP iktidarı aynı zamanda kadına dönük ayrımcılığın ve şiddetin arttığı ve kadına dönük şiddetin ve cinayetlerin olağan hale dönüştüğü bir dönem oldu. Geçtiğimiz günlerde yasalaştırılmak istenen fakat kadınların karşı koyması nedeniyle geri çekilen yasa da bunun en önemli göstergesi olmuştur. Kadına dönük şiddetin ve umursamazlığın son göstergesi gerekli önlemlerin alınmamış olması  nedeniyle Süleymancıların yurdunda yangından ölen kızlarımızdır.

Ülkemizde kadın haklarını savunmanın yolu Cumhuriyete ve Laikliğe sahip çıkmakla olur. Atatürk’ün bize vermiş olduğu hak ve özgürlüklere sonuna kadar sahip çıkmakla olur.Biz bu azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürüyoruz “ dedi.

CHP Fındıklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Baltacı Acar’ın yapmış olduğu basın açıklamasına İl Ka

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı : Genel Başkanımızı kimse tehdit edemez.

CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı : Genel Başkanımızı kimse tehdit edemez.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık