Ana Sayfa Yerel Gündem CHP Hopa İlçe Başkanlığından Soma Açıklaması

CHP Hopa İlçe Başkanlığından Soma Açıklaması

Gökhan Bıyıklı "Kapitalizm'in vahşi yüzü her geçen on yılda ülkemize daha acı ve bedelleri daha ağır yansımalarla belirmekte, emeğin o kutsal değeri ayaklar altına alınarak insan yaşamı dahi rant uğruna hiçe sayılmakta".

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2014 Cumartesi 10:27
CHP Hopa İlçe Başkanlığından Soma Açıklaması

Hayati Akbaş

HOPA-Soma'da yaşanan maden faciasına karşı ülke genelinde tepkiler devam ederken bir açıklamada Hopa CHP İlçe Başkanı Gökhan Bıyıklı'dan geldi. Bıyıklı yaptığı basın açıklamasında yaşanan olaya kaza demenin çok zor olduğu bir olayla karşı karşıyayız dedi.

Hopa CHP İlçe Başkanı Gökhan Bıyıklı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. " 13 Mayıs 2014 günü Manisa'nın soma ilçesinde yaşanan ve adına ‘'kaza'' demenin çok zor olduğu bir olayla karşı karşıyayız.

Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz'in her ne kadar iktidar tarafından inkârcı politikalarla reddedilmesi durumunu yaşasak dahi, hepimiz farkında ve bilincindeyiz. Bu olumsuzlukların direk muhatabı olan halkımız, koşulları ne olursa olsun evine çocuklarına aş getirebilmek için kazancının az oluşunu ve yüksek risk taşıdığını bilerek koşulları çok ağır çok riskli ve düşük maaşlı işlerde çalışmak zorunda kalmıştır.

Kapitalizm'in vahşi yüzü her geçen on yılda ülkemize daha acı ve bedelleri daha ağır yansımalarla belirmekte, emeğin o kutsal değeri ayaklar altına alınarak insan yaşamı dahi rant uğruna hiçe sayılmakta.

Tüm bu gelişmeler yurtta yaşanırken mevcut iktidar, İnkârcı ve muhalif düşünceye tahammülsüz tutumuyla ‘'halka rağmen'' icraatlarını sürdürmekte, yandaş ve paydaşlarının kazançları uğruna halkın demokratik ve sosyal haklarını göz ardı etmektedir. Öyle ki; Yeryüzünün yüzlerce metre altında bahtları da, çıkarırken canlarını yitirdikleri kömür karası misali kara yazgılı emekçilerimizin aldıkları bir aylık maaşlarının yaklaşık 750 katı değerde kol saatlerini ellerine takabilen bakanları kabinesinde barındırabilmektedir.

            Sendikal haklardan yoksun, yeterli ve gerekli iş güvenliğinden mahrum, düşük gelirle geçinmeye çalışan yoksul halkımızın ekonomik anlamdaki bu çaresizliği, madenden kurtulan işçilerimizden birinin''Ben kredi borçlarımı ödemek için yine madene ineceğim, bunu yapmak zorundayım'' söylemiyle insanımıza ne denli güçlüklerle dolu bir yaşam şekli dayatıldığı apaçık ortaya çıkmıştır.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma'da birçok iş güvenliği ihlali olduğunu belirterek, 20 gün önce meclis araştırma önergesi vermiş olup. Bu duruma meclis in hatta DDK nın el koymasını gerektiğini söylemesine rağmen, İktidar milletvekilleri tarafından ‘'eften püften'' nitelemeleriyle reddedilmiş oluşu da son derece vahim bir gelişmedir.

            Felaketin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen, Yeraltında nice canlar kömür karası kaderleriyle baş başadır. Ve beklide onlar için artık yapacak hiçbir şey kalmamış olma olasılığı her geçen dakika çoğalmaktadır".

Emeğe ve İnsana verilen değerin dibe vurduğu ülkemizde, sendikal hakların olmadığı, mevcut bazı sendikaların ise işçi haklarını umursamaz nitelikte yapısını şiddetle kınıyoruz.

 Halen yer altında kaderleriyle baş başa olan emekleri kutsal işçi kardeşlerimizin yaşamlarını sürdürdüklerine ve kurtulacaklarına olan inancımızla, Hayatını yitiren işçi kardeşlerimize rahmet, kederli ailelerine sabır, yaralananlara şifa dileklerimizle".

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık