Ana Sayfa Çevre CHP İl Başkanı Kurt;Maden konusundaki tavrımız aynıdır.

CHP İl Başkanı Kurt;Maden konusundaki tavrımız aynıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Başkanı Yücel Kurt;Maden konusundaki kararımızı değişmemiştir.

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2014 Salı 16:42
CHP İl Başkanı Kurt;Maden konusundaki tavrımız aynıdır.

Hayati Akbaş

ARTVİN-CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Cerattepe maden işletmesine dayalı olarak Etibakır Maden İşletmeleri tarafından açık galeri işletmesinden vazgeçildiğine dayalı yaptığı açıklamanın Artvin halkının bakışını değiştiremeyeceğini açıkladı. CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, açık ya da kapalı, altın ya da bakır, siyanürlü yada siyanürsüz Kafkasör Cerattepe’de her türlü madenciliğe karşı olduklarını ve maden şirketinin aldığı kararların Artvin halkının kararını etkilemeyeceğini ifade etti.

Artvin’in yaşam alanlarını yok edecek, huzurunu bozacak, çevresine ve doğasına zarar vereceğine inandıklarını Artvin Kafkasör Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerinin Artvin’e zarar vereceğine inandıklarını açıkladı. Kurt, maden şirketinin açıklamasının ardından Gazeteci Tolga Gül’e yaptığı açıklamada; “ Artvin halkı açıkça söylemek gerekirse bu konuda maden firmalarını muhatap kabul etmemektedir. Maden şirketi açıklamada bulunmuş. Madeni kapalı galeri ile çıkaracaklarmış. Maalesef bizim tavrımızı ve düşüncemizi maden firmaları da anlamamaktadır. 20 yılı aşkın süredir Artvin halkının mücadelesi sürmektedir; ancak bu konuda bizim tavrımızı halen anlamadılar. Bu konuda maalesef ki basın da süreci anlamamaktadır. Bakınız net olarak söylüyoruz ki biz maden projesinin açık yada kapalı olması, altın yada bakırın çıkması, siyanürlü yada siyanürsüz yöntem kullanılması gibi konu ve kararlarla ilgilenmiyoruz. Maden projesinin bütününe Kafkasör Cerattepe’de karşıyız. Biz Artvin’de huzur içerisinde, sağlıklı ve yeşil bir doğada yaşıyoruz. Artvin’deki bu huzur ve güven ortamının da bozulmasını istemiyoruz. Maden projesi hepimizin huzurunu kaçırıyor. Bizi korkutuyor ve ürkütüyor. Yaşam alanlarımızı tehdit ediyor. Doğamızı tehdit ediyor. Biz bu tehdit karşısında, üstelik üzerinin altından daha değerli olduğu bir ortamda maden çıkmasını kesinlikle istemiyoruz. Bugün madene onay verenleri gelecek nesiller affetmeyecektir. Biz bu nedenden dolayı karşıyız. Gelecek nesillere daha doğal ve yeşil bir Artvin bırakmak istiyoruz. Bu sebeple Artvin Kafkasör Cerattepe’de maden çıkmasın istiyoruz. O bölgedeki doğal yaşlı ormanların yok olmasını istemiyoruz. Bunu daha önce de söyledik. Biz bu bölgede maden çıkmasını istemiyoruz ve madene karşıyız. Maden çıkmasın Artvin’in yeşili solmasın diyoruz. Maden şirketinin yaptığı açıklama bizleri ilgilendirmiyor. Bizim maden ile ilgili düşüncemizi kesinlikle şirketin projeye dair vereceği kararlar değiştirmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Artvin halkı tedirgin ve maden çıkarsa göç edecektir

Artvin halkının Kafkasör Cerattepe’de madencilik yapılması ihtimali bile Artvin halkının korkulu rüyası olduğunu ileri süren CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, “ Kafkasör Cerattepe’de maden çıkarılması ihtimali bile halkımızın ürkmesine neden olmaktadır. Bugün Artvin’de birikimleri ile ev alan insanlar maden çıkarılma ihtimali karşısında evlerini satıp bu ilden gitmek istiyorlar. Bugün madende kazma vurulduğu anda bu il büyük göç verecektir. Biz bunu istemiyoruz. Biz Artvin’de yaşamaktan mutluyuz. Hiç kimse huzurumuzu bozmasın” diyerek açıklamalarını tamamladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık