Ana Sayfa Yerel Siyaset CHP İlçe Başkanı URAL 'Geleceği şimdiden planlamalıyız'

CHP İlçe Başkanı URAL 'Geleceği şimdiden planlamalıyız'

Toplum Gazetesi olarak hazırlamış olduğumuz “CHP Rize ve Artvin’de Ne yapmalı, Nasıl Yapmalı” yazı dizisine CHP Ardeşen İlçe Başkanı R.Kemal URAL’ın sorularımıza vermiş olduğu yanıtlarla başlıyoruz.

Giriş Tarihi: 7 Temmuz 2015 Salı 17:24
CHP İlçe Başkanı URAL 'Geleceği şimdiden planlamalıyız'

CHP Rize ve Artvin'de Ne yapmalı , Nasıl Yapmalı " yazı dizimizin ilkini CHP Ardeşen İlçe Başkanı R.Kemal Ural'ın vermiş olduğu yanıtlarla başlatmış oluyoruz. 

Soruyu sormadan , var olanın resmini çekip analiz etmeden geleceğin yol haritasını çizemeyiz. Gelecek bugünden kurulacaktır. Bunun yolu da yaşanmış olanları ve bugün yaşanıyor olanı analiz edip geleceği bugünden inşa etmektir.

Bu yazı dizsinin amacı budur. Yerelde mücadele edenlerin görüşlerinden yola çıkarak yerele dayanan ama genellede bütünleşip, destek ve ışık tutacak  bir çalışmayı inşa etmek.

Bu nedenle Yayınlanan yazılarla ile ilgili görüş ve eleştirilerin sunulması yapılan çalışmaya katkı sağlamış olacaktır.

Cuma Günü , Arhavi İlçe Başkanı Engin Erkan’ın yanıtlarını yayınlayacağız.

Toplum Gazetesi: 2015 yılı seçimlerini ve sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

R.Kemal Ural :Bu konuyu iki açıdan ele almalıyız. Rize de ve Ülke genelinde alınan sonuçlar. Hemen Rize de arzuladığımız bir sonuca ulaştığımızı söyleyemeyiz. Ancak Ülke genelinde, sayın Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi demokrasinin kazandığı açıktır. Başkanlık sisteminin gündem dışı kaldığı, mahalle baskısı yükünün hafifleyerek insanların kendini daha özgür hissetmeye başladığı, basın mensuplarının yavaş yavaş dokunulmaz sayılan konuları gündemde tutmaya başladıkları gibi olumlu gelişmeleri görmeye başladık. Buradan hareketle Partimizin iktidar yada ortağı olması durumunda düşünce ve ifade özgürlüklerinin , demokratik hak ve özgürlüklerin engelsiz bir biçimde kullanılmaya başlayacağı açıktır.

Toplum : CHP,Mutlaka koalisyon ortağı olmalı mı ? Koalisyon seçenekler ile ilgili düşünceniz nelerdir?

Ural :Partimizin ne pahasına olursa olsun koalisyon ortağı olmalıdır görüşüne katılmam. Ancak 33 yıldır iktidar olamamanın vermiş olduğu dezavantajların da bir şekilde giderilmesinde büyük yararlar olduğu gerçeğini ifade etmeliyim. Bu bağlamda ilkeli, örgüt tabanını çok fazla rahatsız etmeyecek ve verilen sözlerin büyük bir bölümünü gerçekleştirebilecek bir koalisyonda onurlu bir ortak olmak, kaçınılmaz tercihimdir. Bu durum, değişik sebeplerle kenarda köşede duran parti sempatizanlarının aktif bir biçimde çalışmalarımıza katkı sunmayı sağlayacağını ve böylece daha etkin bir örgütlenme olanağı sağlayacağını düşünmekteyim. Dolayısı ile böylesi bir çerçevede her türlü ortaklığın Partimize yarar sağlayacağı aşikardır.

Toplum :  2015 yılı seçimlerinde İl ve ilçenizde yapılmış olunan çalışmaları ve alınan sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz ? Yapılan çalışmaların sandığa yansıdığını düşünüyormusunuz ? Yansımadıysa sizce nedenleri nelerdir ? Çalışmalarda gördüğünüz olumlu yada olumsuz yönler nelerdir ?

Açıkça ifade etmek gerekirse 7 Haziran seçimlerinde umduğumuzu bulamadığımızı itiraf etmeliyim. Rize de bir Milletvekili çıkarabileceğimizi düşündük ancak bunu gerçekleştiremedik.

Seçim çalışmaları  konusunda  örgütümüzün ve adaylarımızın ve özellikle kadınlarımızın göstermiş oldukları performans memnuniyet verici düzeyde olduğunu söyleyebilirim.

Ancak bütün bu çalışmalar eşit olmayan koşullarda ve haksız bir rekabet içinde geçmiştir. Karşımızda Belediyenin olanakları, devletin imkanları ve Cumhur  Başkanının bir parti  lideri gibi seçim meydanlarına inmesi ve hatta kendisinin Rizeli olması böylesi bir sonucu kaçınılmaz kılmıştır.

Belki de 2011 genel seçimlerinde alınan oyların korunmuş olmasını bir başarı olarak değerlendirmekte mümkündür. En büyük dezavantajımız ise mali ve fiziki imkansızlıklarımız olmuştur.

 Bir diğer olumsuzluk ise İl Yönetiminde yapılan değişikliğin zamanlamasında yaşanan gecikme olmuştur.

Seçim deneyimi olmayan yeni  bir İl yönetimi ile kısa sürede  çalışmaların başlaması ve buna bağlı olarak adayların belirlenmesindeki gecikmeler ve doğal olarak koordinasyon aksaklıkları bizim handikaplarımızı oluşturmuştur.

Toplum:  CHP’nin çalışmalarının daha etkin olabilmesi için önerileriniz nelerdir? (Sizce Öncelikle yapılacak ilk üç şey ne olmalıdır ?)

Tabi artık geçmişte yaşananlara takılmadan geleceğimizi sağlıklı bir biçimde planlamalıyız. Kurultay sürecine girilmiş olması da bu projenin hayata geçirilmesi için önemli bir firsat olmalı.

İlçe örgütlerinden başlayarak yeni yönetimler oluşturulurken görev alacak arkadaşların tüm zamanlarını teşkilata vakfedecek insanlardan teşkil edilmesi sağlanmalıdır.

Özellikle Kadın ve gençlerimize yönetim kademesinde daha yoğunluklu olarak yer verilmesi sağlanmalıdır.

 Delege ve temsilci seçimlerinde akrabalık, kan bağları ve  ahbap çavuş ilişkileri gibi çıkara dayalı olacak yapılara müsaade etmeyen tercihler kullanılmalıdır.

Toplum : Sizce Rize’de CHP’nin (İl ve İlçeler düzeyinde) örgütsel yapılanması ,çalışma ve mücadele yöntemi nasıl olmalıdır ?

Öncelikle İl yönetimi İlçe örgütleri ile sağlıklı bir iletişimi ve koordinasyonu sağlamalıdır. Bugüne kadar hiç yapılmayan ancak parti Tüzüğümüz gereği olan Genişletilmiş İl Danışma Kurulu toplantılarını yine tüzüğümüzde öngörülen periyotlarda  gerçekleştirmelidir.

Aynı şekilde İlçe örgütlerinin bu fonksiyonu yerine getirip getirmediklerini denetlemeli ve teşkilatın işlevsel bir yapıya kavuşturulması için elzem olan bu tür toplantıların yaptırılması özendirilmelidir.

Örgütsel faaliyetlerin gereğince yerine getirilebilmesi ve bir bütünselliğin temini açısından Yönetimlerde görev alan kişiler için eğitim programları düzenlenmelidir.

Toplum :  Görev yaptığınız süre içinde keşke şunu yapabilseydik dediğiniz çalışma ve etkinlikler var mıdır?

Başkanlığım süresince keşke diyebileceğim birçok şey var. Ancak en önemsediklerimi dile getirmek gerekirse, keşke aktif bir gençlik kollarını oluşturma olanağı bulabilseydik, keşke mahalle birimlerini gereğince oluşturabilseydik, keşke sorumluluk duygusu yüksek arkadaşları bulmakta güçlük çekmeseydik, keşke kişisel nedenlerle küskün duran arkadaşlarımız tüm talep ve çağrılarımıza olumlu yaklaşım gösterebilselerdi.

Toplum : Kongre süreci ile ilgili düşünceleriniz nedir ?

Bu sorunuza cevap teşkil edecek görüşlerimi 4. Sorunuzda yanıtlamıştım. Tekrar etmek gerekirse çıkar beklentisi olmayan, örgütsel çalışmalara yeterince zaman ayırabilecek yeni arkadaşların yer alacağı bir yönetim kadrosunun oluşması en samimi dileğimdir.

 

 

İlk Girilme tarihi : 01 Temmuz 2015 saat 22.00

 

Son Güncellenme Tarihi : 07 Temmuz 2015 Saat 20:24

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık