Ana Sayfa Yerel Siyaset CHP İlçe Başkanı Ural'Hizmete değil Usulsüzlüğe karşıyız'

CHP İlçe Başkanı Ural'Hizmete değil Usulsüzlüğe karşıyız'

CHP Ardeşen İlçe Danışma Kurulu toplantısında konuşan İlçe Başkanı Ural AKP ye Belediye Başkanı Gültekin'e sert mesajlar gönderdi.

Giriş Tarihi: 6 Şubat 2015 Cuma 17:35
CHP İlçe Başkanı Ural'Hizmete değil Usulsüzlüğe karşıyız'

CHP Ardeşen İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen İlçe Danışma Kurullarının toplantısının 2.cisi bugün Park Cafe Düğün Salonun'da saat 13.00 de yapıldı.

İlçe Danışma Kurul toplantısında konuşan İlçe Başkanı Ural AKP hükümetine ve Ardeşen Belediye Başkanı Gültekin'e sert eleştiriler gönderdi.

Konuşmasının başlangıcında örgüt içi çalışmaları değerlendiren İlçe Başkanı Ural "Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla Giresun'da bölge toplantısına katıldık.Genel Başkanımızın örgütsel çalışmalarlara iligli genel değerlendirmelerini aldık.Ardeşen ilçemizde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Üyelik sistemimizde artık bilgisayar ortamında da üyelik yapılabiliyor.Aynı şekilde üye aidatlarınıda mobil aidat sistem,yle ödeyebiliyoruz. 2015 yılında yapılacak seçimler için Sandı Görevlileri ile ilgili çalışmalarımızı sonuçlandırma aşamasına geldik.Var olan görevlilerimiz güncelliyoruz.Bu konuda da sizlerin katksını bekliyoruz" dedi.

AKP hükümetine de sert mesajlar gönderen URAL "Ekonomi alarm sinyalleri vermeye başlamıştır.Açılım politikları ülkeyi bölünme noktasına getirmiştir. Ülkede işsizlik ve yolsuzluk artmıştır.

özetle dış siyasetten ekonomiye,eğitimden sağalığa karaya toslayan, ancak kutu kutu, kasa kasa dolarları  izah edemeyen akp iktidarı, kul hakkı ile huzura çıkacaktır.

evet dostlar böylesi meseleler dururken başarısızlıklarını ve yolsuzluklarını örtbas edebilmek adına, gündem değiştirme konusunda maharetli olduklarını kabul etmeliyiz.

değerli dostlar, yıllardır ,ergenekon, balyoz davaları ile ürettikleri darbe hikayelerinden hareketle mağdur pozisyonu alarak halkımızdan oy talep ettiler,

işe, türk silahlı kuvetlerini itibarsızlaştırma, mahkemeleri ve emniyeti istedikleri gibi dizayn etme konusunda kol kola mucadele  ettikleri yoldaşlarını satarak başladılar. yıllardır  f tipi diye adlandırdığımız ve her fırsatta böylesi bir yapının varlığını hatırlattığmız devlet içindeki örgütlenmenin adına, paralel yapı diyerek günah çıkartmaya başladılar. din eksenli bu yapılanmanın temelinde devleti ele geçirmek ve ekonomik çıkarların yattığını yıllardır dile getirdik. sonunda arkadan hançerlendik diyerek 12 yıllık ortaklığı bitirdiler. peki 17-25 aralık hırsızlıkları ortaya dökülmese idi bu ortaklık bozulacakmıydı. hayır. aldandık dediler. çıraklık ve kalfalık dönemlerini bitirip sözüm ona ustalık dönemini yaşayan biri aldanırmı.

şimdi bu kişi başkanlık sistemini getirerek diktatör olmanın yollarını arıyor. tüm yetkileri elinde toplayıp başta kendini ve ailesini kurtarmanın peşinde.

arkadaşlar Recep Tayyip Erdoğan'ın bu beklentisini 7 haziran genel seçimlerinde sandığa gömmeğe hazırmısınız."

Genel Politika hakkında açıklamalar yaptıktan sonra yerel politikalar üzerinde konuşma yapan URAL, Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin'e de sert mesajlar gönderdi"

“30 mart yerel seçimlerinin  ertesinden,yani  haziran ayından itibaren partimiz ve il genel meclisi üyemiz sayın Mustafa Buçan hakkında başlayan bir kara propaganda süreci yaşamaktayız.

Ana slogan olarak CHP ve Mustafa Buçan arkadaşımız belediye hizmetlerine engel çıkartıyor ifadeleri kullanılmaktadır.

mesele şu,

fırtına deresinden malzeme çıkartılması konusu,

değerli dostlar, derelerden hangi yöntemle ve hangi sürelerde malzeme çıkartılacağı hususu yasalarla ve yönetmeliklerle düzenlenmiştir.”

 

Fırtına Deresi’nden Malzeme alınması konusu yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiştir.

“8 Aralık 2007 tarih 26724 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “kum çakıl ve benzeri maddelerin alınması, işletilmesi ve kontrolü yönetmeliğinin,

2.bölüm 5 madde (ç) bendinde ve (e) bendine yine aynı yönetmeliğin 3. bölüm 7 maddesinin (c) bendinde bahsedilen kurallara göre Fırtına vadisinden hiçbir şekilde malzeme alınamaz.

 

Fırtına Deresinin Özel Şahıslara peşkeşi Gültekin’in İl Genel Meclisi Başkanlığı döneminde yaşanmıştır.

 

“ yıllardır bu havza, özel şahıslara peşkeş çekilmiştir. bu gayri yasal uygulamalar karşısında bazı duyarlı vatandaşlar ve çevreci örgütler müdahil olmuşlardır. kimi bu yağmayı durdurabilmiş ve ilgililer cezai yaptırımlara çarptırılmıştır. ama çoğu kez bu müdahele ve itirazlar muhatap bulamamış ve bu turizm havzası olabilecek deremiz uygunsuz malzeme alımlarına muhatap kalmıştır.

Bu süreç Sayın Belediye Başkanının İl Genel Meclisi başkanlığı döneminde yaşanmıştır. Bu dönemde hatalı davrandıklarını da itiraf etmişlerdir.”

Fırtına Deresinden usülsüz malzeme alınmasının sakıncaları

Devlet büyük kaynaklar  ayırarak , dere kıyısındaki özel şahıs arazilerine zarar vermesinin ve toprak erozyonunun önüne geçmek için derenin her iki yakasını duvarlarla tahkim etmiştir.

eğer yukarıda belirtmiş olduğumuz yönetmelik maddelerine uygun davranılmazssa bu tahkimatlar bozulur ve hem harcanan kaynaklar heba edilmiş hem su taşkını riskleri artar, özel şahıs arazileri tehlikeye uğrar ve hem de erozyon riski  artar.

 

Sayın Gültekin’in İlk İcraatı Dereden Malzeme almak olmuştur.

Sayın Gültekin başkan seçildikten sonra yaptığı ilk iş, dereden malzeme almak olmuştur.

yine bazı duyarlı hemşerilerimiz ve çevreci örgütlerin itirazları üzerine bazen alımlar durdurulmuş ve cezai işlem uygulanmış ama çoğu kez bu itirazlar dinlenmeden uygunsuz malzeme alımları devam etmiştir.

Belediye Başkanı Gültekin’in uygulamalarına bakalım

Yasalar , denizlerde kıyı çizgisi ile kıyı kenar çizgisi arasındaki bölge ve deniz sahil şeritlerinde yada her iki kıyısı, taşkın tesisleri ile ıslah edilmiş olan mecralardan malzeme alınmasına izin verilmez .
Ancak, daha bir hafta önce, belediyenin iş makinaları fırtına deresi üstündeki otoban köprüsüne denk gelen sahilden yani dere ağzından malzeme almıştır.

Bu bölge otoban üzerindeki köprü güvenliğini tehlikeye sokan en hassas yerdir. yasalar buna asla müsaade etmiyor.

Haziran ayında zeni rafting bölgesindeki yıkılmış olan çeyrek köprüye bağlantı yapmak için dere doldurularak derenin serbest akışı engellenmiştir.

Fırtına rafting tesislerinin hemen dibindeki bölgeden dere içinde büyük göletler oluşturacak şekilde belediye tarafından malzeme alınmıştır.

Mühendis “Malzeme alınamaz”, Gültekin “Sen işine bak”

Yapılan itirazlar üzerine olay mahalline gelen ilgili kurumun mühendisi “buradan hiçbir şekilde malzeme alınamaz” ifadesini kullanmıştır. Sayın başkan ise bizlerin de bulunduğu ortamda görevliye “tamam kardeşim sen tesbitini yap ben yukarısı ile görüşürüm” ifadesini kullanmıştır.

Bu ne demektir. ben görevli filan tanımam, yönetmelikleri de takmam istediğimi yaparım demektir.

Esasen belediyeye verilen malzeme alımı yazısında “alımların yönetmelikler doğrultusunda DSİi elemanlarının denetiminde yapılması istenmiştir. ancak bunların hiçbirisi yerine getirilmemiştir.

Gültekin ,Partimiz ve İl Genel Meclis Üyemiz Hakkında kara propaganda yapıyor.

Sayın Başkan , başta il genel meclisi üyemizi ve zımnen partimizi,  muhtarlarımıza şikayet ederek bizlerin hizmeti engellediğimiz propogandası yaptırılmıştır.

 

Oysa biz Sayın  Gültekin’ e, derede yığılmış olan  üst seviyedeki malzemeleri, teknik deyimle talveg üstü malzemeyi alarak belediye mıcır tesislerinde  değerlendirmesini önerdik.

 

Ancak sayın başkan tahkimat duvarlarının yıkılmasına neden olacak şekilde daha ince malzeme alabilmek uğruna dere içinde göletler oluşacak biçimde malzeme almaya devam etmiştir.

 

Zaten bu izni 15 günlük süre için aldığından bizler bu durumu da görmezlikten geldik

ancak başkan bu inadından vaz geçmemiş dereden kum alımına devam etmiştir.

Oysa dereden yönetmeliklerin öngördüğü şekilde malzeme alarak, mıcır tesislerinde beton mıcırı üretmesi mümkündür.

 

AKP’nin Belediye Başkanı AKP’nin çıkardığı yasaları takmıyor.

 

Değerli dostlar  derelerden hangi koşullarda malzeme alınacağı hususu ayrıca dönemin başbakanı Sayın Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan 2006/27 sayılı başbakanlık genelgesinde de belirtilmiştir.

 

Sözün kısası çıkartılan yönetmelik ve genelgeler AKP hükümetleri tarafından hazırlanmıştır. Eğer bu genelgeleri CHP yayınlasa idi o zaman bizi hizmete engel oluyorlar şeklinde suçlayabilirlerdi. Ama bunlar kendi yasalarına bile uymuyorlar.

 

Derenin kullanım yetkisi İl Genel Meclisinin uhdesindedir.

 

Bu nedenle derenin korunup kollanması Mustafa Buçan arkadaşımız gibi her İl Genel Meclisi üyesinin de görevidir.

 

Eğer biz yasalar içerisinde hareket edilmesi konusunda haksız isek, belediyeye ilgili makamlarca kesilen cezalar ve durdurma kararları neyin nesidir.

 

Bu ceza ve tutanaklar bile tek başına belediye başkanının gayri yasal bir faaliyetin içinde olduğunu ispat etmektedir.

 

Dikkat çeken başka bir husus ise Sayın Gültekin’ in meclis başkanlığı döneminde, önceki belediye yönetimine dereden malzeme alınması konusunda özel sektöre verilen tavizler neden verilmemiştir.

Bunlar izaha muhtaçtır.

Peki arkadaşlar hizmet yapıyorum diyerek yılın 6 ayı belediyenin iş makinaları derede kamp mı kuracak. buna göz yumabilir miyiz?

Biz hizmete karşı değiliz usulsüzlüğe karşıyız.

DSİ teşkilatının yönetmeliklerine uygun olarak alınacak malzeme ile de mahalle yollarının betonlanması mümkündür. Ancak başkan işin kolayına kaçarak yasaları ihlal etmektedir. esasen burada en büyük suç kontrol görevlisi tahsis etmeyen il özel idaresi ve DSİ bölge müdürlüğünündür.” 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık