Ana Sayfa Yerel Gündem CHP Milletvekili Bayraktutan,Muratlı sınır kapısını gündeme getirdi.

CHP Milletvekili Bayraktutan,Muratlı sınır kapısını gündeme getirdi.

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Muratlı Sınır Kapısını Gündeme Getirdi

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2018 Perşembe 18:49
CHP Milletvekili Bayraktutan,Muratlı sınır kapısını gündeme getirdi.

Hayati Akbaş
ARTVİN-CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Muratlı Sınır Kapısını Gündeme Getirdi
Bayraktutan Mecliste yaptığı konuşmasında ;”Özellikle seçim bölgem olan Artvin'le ilgili olarak daha önce birçok kere hem Dışişleri Bakanlığına hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sorduğum ama yanıt alamadığım bir konuda Sayın Bakana da burada, sizlerin huzurunda bazı sorular sormak istiyorum.
Değerli Bakanım, bildiğiniz, üzere Sarp Sınır Kapısı Türkiye'nin önemli kara hudut kapılarından bir tanesi ve Sarp'ta hiçbir kapıda olmayan bir özellik var: Pasaport olmadan, pasavan veya herhangi bir şeye ihtiyaç duyulmadan kimlikle geçiş yapılıyor bu kapıdan. Bu kapıdan geçiş yapıldığı için çok yoğun bir trafikle karşı karşıyayız hem tır trafiğiyle karşı karşıyayız hem de aynı zamanda yaya geçişinde ciddi anlamda sorunlar var. Özellikle kutsal bayramlarda, tatillerde o kapıda olmanızı isterim. 5-10 kilometreye varan kuyruklarla karşı karşıyayız. Biz Muratlı'da bir kapı açılmasını ısrarla takip ediyoruz. Sayın Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Muratlı kara hudut kapısının açılmasına ilişkin olarak 2/8/2013 tarihinde 2013/5249 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'yla Muratlı Gümrük Müdürlüğü kurulmasıyla alakalı bir karar alındı ama arkasından 26/11/2013 tarihli ve 2013/5677 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla da Borçka ilçesi Muratlı mevkii daimi yolcu giriş kara hudut kapısı olarak tescil edildi. Aradan geçen bu zaman zarfı içerisinde birçok kere ilgili bakanlara sorular sormama rağmen ne yazık ki Muratlı'yla alakalı girişimde bulunamadık. Bu konuda Ahmet İyimaya'nın da çok büyük katkıları oldu, o da sonuç olarak Artvin orijinli olduğu için birçok girişimlerde bulunduk, yöre milletvekilleri olarak siyasetin dışında değerlendirdik bunu ama Muratlı'yla alakalı sadece "Yapacağız, açacağız, çalışmalar devam ediyor." şeklinde bazı beyanlar oldu. Hatta ben Karadeniz Ekonomik İşbirliğindeyim, PABSEC üyesiyim, KEİPA'nın bütün toplantılarında bunu gündeme getirdim. Dedim ki: "Buna ilişkin Gürcistan'ın bir rezervi mi var, buna ilişkin ciddi bir şey mi yapıyor?" Onların parlamenterlerinden, Dışişleri Bakanlığından aldığım bilgilere göre Gürcistan'ın her türlü işlevi yaptığını, bizimle alakalı, onlarla alakalı bir sorunun olmadığını ama bu konuda Türk Dışişlerinin neden kaynaklandığını bilmediğim bir rezerv durumunun olduğunu veya bir çekince durumunun veya kaygılarının olduğunu... Onun ne olduğunu bilmiyoruz. O konuda bir açıklama yaparsanız çok memnun oluruz. Bu konudaki belirsizliğin, özellikle Sarp Sınır Kapısı'nda meydana gelen o yoğunluğun ortadan kaldırılması açısından mutlaka Muratlı'nın alternatif kapının açılması konusunda Dışişlerinin gereken alakayı ve gerekli tedbirleri bir an önce almasını... Çünkü bütün vermiş olduğum sorular -ısrarla takip ediyorum- yanıtsız kalıyor.
Gürcistan'ı sınırlarımızda komşu olduğumuz ülkeler arasında belki sıralama yaparsak hiçbir problemimizin olmadığı en önemli ülke diye görüyorum. Bilmiyorum, bu derecede sorunumuzun olmadığı bir başka ülke yok. Ama özellikle suçluların iadesi ve suçlular konusunda Gürcistan'daki merkezî hükûmetle ciddi sorunlar yaşıyoruz Sayın Bakan. Yani hem konsolosluk düzeyinde hem bizim büyükelçiliklerimiz bu konuda yanlış bir iş yapmıyor, bize yardımcı oluyorlar ama özellikle uzun tutukluluk hâlleri ve hukukun işlemesi konusunda Gürcistan'da mevcut sistemdeki sorunlar nedeniyle başka bir ülkede yaşamadığımız sorunları Gürcistan'la yaşıyoruz. Dediğim gibi ben KEİPA'da bunu sürekli gündeme getiriyorum ama ne yazık ki karşımızda bir duvar var. Gürcistan bu konuda duyarlı davranmıyor. Özellikle Sayın Bakan, Türk vatandaşlarının taksirli suçlarda -uyuşturucu, adam öldürme kasıtlı suçlardan anlayabiliriz ama- tır şoförlerinin yaptığı kazalardaki tutukluluk hâllerini bir görmenizi isterim. Yani oradaki tazminatlarda, oranın iç hukuk sisteminde -ben de hukukçuyum, ona karışmamız mümkün değil ama- ciddi anlamda bir sorun var. Bu konuda Türk Dışişleri -ki çok yetkin olduğunu biliyorum, gerçekten de göz bebeğimizdir Dışişleri- o gelenekten gelen o şeyi uygulayabilirse yani özellikle Gürcistan'la alakalı bu sorunu aşabilirsek özellikle o bölgede yaşayan yurttaşlarımızın açısından mağduriyet giderilir diye düşünüyorum.
Daha yeni Gürcistan Büyükelçisi geldi, güvenoyunu Cumhurbaşkanına sundu, öyle biliyorum, tam ayrıntılarını bilmiyorum ama bu hafta içerisinde de Gürcistan Büyükelçisini ziyaret edeceğim. Yöre milletvekili olarak hem bu sınır kapısının açılması konusunda net bir tarih verebilirseniz bölgede yaşayan yurttaşlar açısından, mağduriyetleri giderme açısından çok önemli olacaktır.
Bir de oradaki cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü olan yurttaşlarımızın gerçekten diğer ülkelerin vatandaşlarından ayrı bir konuma tabiler, derin mağduriyet yaşıyorlar her gün ailelerle bu konuda muhatap oluyoruz. Bu konuda ilgiyi gösterirseniz sevinirim.” İfadelerini kullandı.
Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ise Bayraktutan’a karşılık olarak şu açıklamalarda bulundu: “Muratlı’da kapının açılmasıyla ilgili görüşlerini Artvinli milletvekilimiz Uğur Bey söyledi. Biz, gerçekten, Sarp Kapısı’nda, kendi tarafımızda yolları genişlettik, daha fazla eleman koyduk hem polis hem de gümrük muhafaza memuru. Diğer taraftan, Muratlı’da da kapı açılmasıyla ilgili biz her türlü kararı aldık fakat karşı taraftan yani Gürcistan’dan şu anda teknik önerileri bekliyoruz, onlardan kaynaklanan bir yavaşlık var. Suçluların iadesi konusunda ya da diğer adli konularda iş birliği yapmaya çalışıyoruz, zorluklar var. Bu sene 36 vatandaşımızdan ancak 3’ünü getirebildik. Özellikle, yeni Büyükelçimiz Ceren Hanım da Bakanlığımızda da bu tür konulara bakıyordu yani diğer meziyetleri de elbette var ama özellikle Gürcistan’a o arkadaşımızı da gönderdik, bunu da söylemek isterim. “

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık