Ana Sayfa Yerel Gündem CHP Rize Adayı Keçeli 'Öncelik adaleti sağlamak.'

CHP Rize Adayı Keçeli 'Öncelik adaleti sağlamak.'

CHP Rize Milletvekili Adayı Av. Çetin Keçeli, CHP iktidarında ilk yapılacak işin, adaleti sağlamak olduğunu söyledi. Seçimde Cumhurbaşkanı ile değil, Davutoğlu’nun adaylarıyla yarıştıklarını belirten Keçeli, Rizelilerden, adayları mukayese ederek karar vermelerini istedi.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2015 Salı 12:36
CHP Rize Adayı Keçeli 'Öncelik adaleti sağlamak.'

Türkiye’de şu anda adalet ve yargı konularında büyük sıkıntı yaşandığını belirten CHP Rize Milletvekili Adayı Av. Çetin Keçeli, “Verilen mahkeme kararlarının bir kısmı iade-i muhakeme kararlara ile değiştirilmekte, başka kararlar çıkmaktadır. İnsanlarımızın bir kısmı yanlış kararlar nedeniyle mağduriyet yaşamakta, eziyet çekmektedir. Adaletin sağlanmadığı yerde demokrasi gelişmez. Demokrasinin ilk şartı adaleti sağlamaktır. Onun için hakim ve savcı güvenliğini sağlayacağız. HSYK’nın yapısını yeniden düzenleyeceğiz. HSYK, hükümetin paraleli olmaz. Hükümet kendine paralel arıyordu, aradan başka bir paralel çıktı. Böyle bir mantık ve gelişme olmaz. Yargı tamamen bağımsız olacak. Onun için Adalet Bakanı yargıya müdahale etmeyecek. HSYK’nın yapısını değiştirirerek, hakimler yüksek kurulunu ayrı, savcılar yüksek kurulunu ayrı kurullar haline getireceğiz. Adalet Bakanı ve müsteşarı bu kurulların toplantılarına katılamayacaklar. Yargı kendi iç işlerini kendi yürütecektir. Böylelikle ülkemizde adaleti sağlamış olacağız.” dedi.

ÜLKEMİZİN GÜVENLİK SORUNU VAR

Ülkenin bir başka önemli sorununun güvenlik olduğunu vurgulayan Keçeli, “7 Haziran sonrası yeniden başlayan terör olayları nedeniyle şehit olan asker ve polislerimize, ayrıca bombalı saldırılarda hayatını kaybeden sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Güvenlik konusunun çok önemli olduğunu ifade eden Keçeli, barış süreci diye başlatılan ve içerisinde ne olduğu kamuoyundan gizlenen anlaşmalarla güvenlik zaafiyeti oluştuğunu belirterek, “7 Haziran sonrası, düğmeye basılmış gibi, doğu ve güneydoğu başta olmak üzere, terör eylemleri meydana gelmektedir.” diye konuştu.

Kürt sorunu konusunda gelinen noktanın tekrar açıklığa kavuşması gerektiğini kaydeden CHP Rize Milletvekili Adayı Av. Çetin Keçeli, şöyle devam etti:

TERÖRÜ CHP ÇÖZECEK

Çözüm sürecini başlatırken, hangi konularda sözler verildiği açıklanmalıdır. Biz, yurttaşlarımız arasında farklılık gözetmiyoruz. Nerede doğmuş olursa olsun, hangi etnik kimliğe sahip olursa olsun, herkes bizim nazarımızda eşit yurttaşlardır. Etnik kimlik ve mezhepsel farklılık yoktur. Biz, önce insan, önce Türkiye diyoruz. Onun için terörü yatıştıracak parti CHP’dir.

DEMOKRASİYİ CHP GETİRDİ

Cumhuriyeti kuran, demokrasiyi ülkeye getiren parti, CHP’dir. İşte görüyoruz demokrasinin eserini; bugün Rize’mizden hemşehrimiz Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı ise bu, CHP’nin Türkiye’ye getirdiği demokrasi sayesinde olmuştur. Rize vilayetinden Cumhurbaşkanı çıkmıştır. Bunu yasalarla ve ülkeye demokrasiyi getirerek sağlayan CHP olmuştur. Eskiden olduğu gibi tek parti ile devam edilebilirdi ama CHP’nin ikinci genel başkanı İsmet İnönü, demokrasiyi getirmiştir. Biz Türkiye’deki demokraside yok olan bir takım evrensel değerleri yeniden sağlamaya çalışacağız. Önce ülkede adalet, hukuk, güvenlik, çalışma ve ifade özgürlüğü yerleşecek. Bugün birçok gazeteci hapishanede… İnsanlarımızın ifade özgürlüğü yok şu anda. CHP adayları dışındaki milletvekili adaylarının da ifade özgürlüğü konusunda ne düşündüklerini açıklamaları gerekir. Yüzlerce gazeteci cezaevinde; Rize’nin AKP’li milletvekiller, ne düşünüyorsunuz ifade özgürlüğü hakkında, doğru buluyor musunuz gazetecilerin tutuklanmasını? Bütün bunların iyi değerlendirilmesi lazım.

1 KASIM SEÇMEN İÇİN BİR FIRSAT

1 Kasım seçiminin seçmen için bir fırsat olduğunu söyleyen Keçeli, Rize’nin birçok sorunu olduğunu söyleyerek, şöyle dedi:

“Bir derede 5 tane HES olur mu? İşte Rize’de bir derede 5 tane HES var. Zamanında bunlar şeffaf şekilde uygulanmadığı için bir derede 5 tane yapılmış, dereler kurumaya başladı. Ayrıca, HES’ler aracılığıyla sularımız 49 yıllığına kiralanıyor. Hiçbir iş kolunda 49 yıllık kiralama olur mu? Devletin 49 yıllığına suları, dereleri HES şirketlerine kiralaması, torunlarımızın suyunu şimdiden pazarlamaktır. Onların kullanım hakkına şimdiden el koymak demektir. Bu kiralama sürelerini azaltacağız. Rize’mizin suyu var, yeşili var, çayı var. 780 bin dekar alanda ruhsatlı çaylık var. Ama fiiliyatta 1 milyon 200 bin dekar alanda çay tarımı yapılıyor. Bir plan dahilinde ruhsatsız alanların ruhsatlandırılmasını yapacağız.

MEVSİMLİK İŞÇİLER KADROYA ALINACAK

Aynı şekilde çalışanların sorunlarına eğileceğiz. AKP’nin çalışanlar için bir programı var mı; yok. Nasılsa seçimlerde istediğimiz kadar oyu alıyoruz, öyle devam etsin gitsin düşüncesindeler. Çaykur’da mevsimlik işçiler 4 ay alışıyor, 8 ay yatıyor. 4 ay sigortalı oluyor, 7 bin iş gününü nasıl dolduracaklar? 40 senede bu 7 bin iş günü bu şekilde dolmaz, emekli olamazlar. Yazık değil mi bu insanlara… Biz, bu insanların sorunlarını çözeceğiz. 4 ay çalışsa bile 12 ay sigorta primleri yatacak. Mevsimlik çalışanları peyder pey kadroya alacağız. Rize’deki 7-8 bin taşeron işçilerin tamamı da peyder pey kadroya alınacak.

BİZİM RAKİBİMİZ DAVUTOĞLU’NUN ADAYLARIDIR

Rize halkının 5 seçim birinci parti yaparak, son olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde destek vererek Erdoğan’a vefa borcunu fazlasıyla ödediğini belirten CHP Rize Milletvekili Adayı Av. Çetin Keçeli, “Bizim rakibimiz Recep Tayyip Erdoğan değil, Sayın Davutoğlu’nun genel başkanlığını yaptığı AKP’nin Rize adaylarıdır. Halkımız, onları da bizi de değerlendirsin, kimin daha iyi hizmet verebileceğine baksın ve kararını ona göre versin” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık