Ana Sayfa Yerel Siyaset CHP Rize İl Başkanı Rakıcı: Herkesi ÇAYKUR'a sahip çıkmaya çağırıyoruz.

CHP Rize İl Başkanı Rakıcı: Herkesi ÇAYKUR'a sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı yaptığı basın açıklamasında ,Çaykur'un Devri ile ilgili karar vermek için Rize'de referandum yapılmasının gerektiğini söyleyerek Sivil toplum örgütleri,partileri,kuruluşları ve vatandaşları Çaykur'a sahip çıkmaya çağırdı

Giriş Tarihi: 9 Şubat 2017 Perşembe 18:57
CHP Rize İl Başkanı Rakıcı: Herkesi ÇAYKUR'a sahip çıkmaya çağırıyoruz.

CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı' nın basın açıklamasının tam metni.

"Herkesi Çaykur’a Sahip Çıkmaya Çağırıyoruz...

 

            AKP Hükümeti, bir gecede aldığı kararla kimseye sormadan, bilgi vermeden içlerinde, Türk çayı ve çaycılığının, Doğu Karadeniz ekonomisinin lokomotifi ve garantisi olan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Çaykur’un da olduğu çok sayıda kamu kuruluşunu, yine bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan ve Anonim Şirket (AŞ) şeklini alan Türkiye Varlık Fonu’na devretti.

            Yapılan açıklama ve kullanılan ifadelerden İktidar partisi AKP Milletvekillerinin bile bu gelişmelerden haberleri olmadığını görüyoruz.

            'Varlık Fonu' denilen bu yapı, ülkenin dış ve iç borçlarını ödemekte zorlanan AKP Hükümetinin kaynak bulmak için ülkemizin, özelleştirmelerden geri kalan, Cumhuriyetin 'yerli ve milli' varlıklarının, ulusal ve uluslararası sermayeye ipotek göstererek borçlanmak için oluşturduğu bir yöntemdir.

            Bu durumun ülkemizi ve toplumumuzu felakete götüreceği sonucu, daha şimdiden yaşadığımız süreçlerden de bellidir.

            Ülkeyi borç batağına sokan AKP Hükümeti, bu yöntemle de ülkemizin geri kalan tüm varlıklarını elden çıkaracaktır! Bu durum aynı zamanda, Osmanlı'yı da çöküşe sürükleyen yeni Duyun-i Umumiye halidir!

            Bu devir sonucu, diğer tüm kamu kuruluşları gibi ÇAYKUR da yok edilecektir!

            Önce mal varlıkları, 'borçlanma' adı altında elden çıkarılacak; sonra işten çıkarmalar ve sonrasında tamamen yok ediliş süreci başlayacaktır!

            Bu endişe verici uygulama, 'Çaykur Özelleştirme kapsamından çıkartılmıştır' diye yalandan sevinç çığlıkları atanların da bildikleri gibi, artık ülkemizdeki özelleştirme ve yok ediş yöntemidir!

            Varlık Fonu, hiçbir denetimi olmayan, yöneticilerinin istediği davranabilen, kimseye ve kuruma hesap vermeyen, kimsenin hesap soramadığı, yöneticilerinin istediği doğrultuda borçlanabilecek, borçlanma sonucunda gelen parayı istediği yere aktaracak bir yapıdadır.

            Yönetiminde 'jöleli' diye adlandırılan kişinin de olduğu bu kurum, bu haliyle de bir anlamda yeni özelleştirme kurumudur!

            Herkes bilmelidir ki, bu iş artık özelleştirme işi değildir. Ülkemizin tüm kaynak ve varlıklarının elden çıkartılarak yok edilmesi işidir!

            Bu uygulama ile, zaten borçlu olan halkımız, gelecek kuşakları da içine alacak şekilde, çok uzun vadeli ve bedeli ağır olacak borçlanmalara itilmektedir.

            Hiç kimse ama hiç kimse Çaykur’un, Fon'a devrini savunmasın! Böyle bir savunma, insanların yedikleri lokmaya ihanet etmeleridir! ÇAYKUR olmazsa, bu bölgenin ne hale geleceğini herkes bilmektedir.

            Bir sabah uyandıklarında ÇAYKUR’un devredildiğini öğrenen Rizeliler, başka bir sabah uyandığında ise ÇAYKUR’un satıldığını veya yok edildiğini de öğreneceklerdir.

            "Her şeyi halka soralım" diyen Hükümetin, Cumhuriyetimizin kazanımları olan Kamu Varlıklarının, bu Fon'a devredilmesini niye 'halka' sormuyor?

            Gelin, ÇAYKUR’un devrini halka soralım!

            Bizler, bu bölgenin ve bu toprakların yetiştirdiği insanlar olarak, ÇAYKUR’un, bu Fon'a devredilerek, yok edilmesi ve özelleştirilmesinin önünü ardına kadar açacak olan bu uygulamaya karşıyız.

            Rize’deki tüm sendikaları, sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri ve tüm vatandaşlarımızı ÇAYKUR’a sahip çıkmaya ve bu konuda Rize’nin ortak sesini çıkarmaya ve karşı durmaya davet ediyoruz.

            Çay ve ÇAYKUR, Rize ve bölgenin geleceği ve güvencesidir! Hiç kimsenin bu geleceği ve güvenceyi yok etmesine izin vermeyiz, vermemeliyiz.

            ÇAYKUR’un bu FON'a devredilmesine 'HAYIR' demeliyiz...

            Unutulmamalıdır ki; 'HAYIR' kurtuluştur ve geleceğimizi güvence altına almaktır.

 

 

Mesut RAKICI

Rize İl Başkanı

YORUMLAR
  • yorum2017-02-10 02:20:35Ali sofuoğlu

    Bu çaykur konusununu Rize ve Trabzon da çay mitingi yaparak üreticiye anlatmak ve ilçelerde siyasi parti gözetmeksizin salon toplantıları yapmamız üreticiler yararına olur saygılarıla

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Rize il Başkanlığı 2.Yerel Yönetim Komisyon toplantısı yapıldı...

CHP Rize il Başkanlığı 2.Yerel Yönetim Komisyon toplantısı yapıldı...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık