Ana Sayfa Yerel Gündem CHP Rize İl Başkanı Rakıcı;Yaş alım fiyatını açıklayın.

CHP Rize İl Başkanı Rakıcı;Yaş alım fiyatını açıklayın.

CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı basın açıklaması yaparak Yaş Çay alım fiyatının daha fazla geciktirilmeden açıklanmasını ve üreticinin zararının giderilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 25 Mayıs 2017 Perşembe 09:39
CHP Rize İl Başkanı Rakıcı;Yaş alım fiyatını açıklayın.

Cumhuriyet Hak Partisi Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı basın açıklaması yaparak , Yaş Çay alım fiyatının daha da geciktirilmeden bir an önce açıklanmasını ve üreticinin zararının karşılanmasını istedi.

Basın açıklamasının tam metni...

"

Yaş Çay Fiyatı Açıklansın, Üreticinin Zararı Karşılansın!

 

2017 yılı yaş çay kampanyası ÇAYKUR tarafından 3 Mayıs 2017’de açılmıştır.Ancak;

 

 1. ÇAYKUR yani Devlet, bugün 25 Mayıs olmasına rağmen yaş çay fiyatı açıklamamıştır. Eleştirilere karşı yaş çay fiyatının 26 Mayıs’ta açıklanacağı ifade ediliyor!
 2. Her yıl olduğu gibi bu yılda geçen 22 günlük sürede gerçek rakamlar çarpıtılmaktadır. Şöyle ki, günlük işletme kapasitesi 9 bin ton olduğu açıklanan ÇAYKUR’un,bu kapasite baz alındığında işleyeceği yaş çay miktarının 180 bin toncivarında olması gerekirken; bugün itibarıyla işlediği yaş çay miktarı 60 bin tondur.
 3. Yani ÇAYKUR, açıklanan bu kapasitesini kullanmamaktadır! Bu durum, özel sektörün işine gelmektedir ki, ilk 4 günde Devlet fiyatına bir hafta sonra peşin ödemeli olarak sürdürdükleri yaş çay alımlarını, 23 Mayıs günü itibarıyla 1,60 TL – 1.75 TL üzerinden peşin/vadeli ödemeli olarak uygulamaya ve dolayısıyla fiyat düşürmesine neden olmuştur.
 4. Aynı durum devam ettiği sürece, 3-4 gün içinde özel sektörün bu fiyatların altında çay almasına neden olacağıaşikârdır.
 5. Durum şudur ki ÇAYKUR, randevulu sisteme geçmiş fabrikalarla mubayaa yapmaktadır.
 6. ÇAYKUR Genel Müdürlüğü yetkilileri,uygulanan bu kararla yaş çay üreticilerini mağdur etmektedir.
 7. ÇAYKUR’un 2005’teki 6 bin 500 ton günlük işleme kapasitesi ile bugünkü kotaları işlemekteyken, geçen sürede ÇAYKUR’un günlük işleme kapasitesi 9 bin ton/güne çıkarılmasına rağmen, uygulanan yaş çay alım kotasında neden hiçbir değişiklik olmamıştır.
 8. Buna göre, ÇAYKUR’un günlük yaş çay işleme kapasitesinin arttırılmasının amacı neydi?

a)- ÇAYKUR, Kotayıarttırmak için mi kapasite artırmıştır?

b)- Üreticinin özel sektöre karşı korunmasımı amaçlanmıştır?

9. ÇAYKUR bu durumu açıkça üreticiye izah ederek açıklamalıdır.

10. Bizlerde merak etmekteyiz… Çünkü kapasite artırımı ile ilgili üretici lehinde hiçbir gelişme olmamıştır.

11. Üreticinin önümüzdeki Ramazan ayı nedeniyle çayını biran önce bitirmek isteyeceği açık olarak düşünüldüğünde, bunu fırsat bilen özel sektörün bu durumunu kendi çıkarları aleyhinde kullanmak istenmesiyle alakalımıdır?

12. Yoksa bu uygulamalarla her yıl üretici, özel sektöre verdiği yaş çay karşılığında ton başına 500 TL eksik ödememi alacaktır?

13. Kapasite artırımı eğer kullanılmıyorsa, kapasiteyi neden arttırdınız? Yoksa Türk çaycılığını paket halinde yabancılara mı devredeceksiniz de; kapasiteyi arttırmakla yatırım yapma ihtiyacı bırakmayacaksınız?

14. Yaş çayda fiyat bir an önce açıklanmalıdır ve özel sektörün bu uygulamaları karşısında uğradığı zararlar karşılanarak telafi edilmelidir. "

YORUMLAR
 • yorum2017-05-26 05:18:31Alahattin çakar

  Çaykurun genel mudur imdat sutluoğlunun tek amaci kotayi duşurup ozele peşkeş cekmek bunuda başardi

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çitçi; Çayeli Belediyesinin 25 Trilyon borcu var

Çitçi; Çayeli Belediyesinin 25 Trilyon borcu var

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık