Ana Sayfa Yerel Siyaset CHP Rize İl Başkanlığı: Rize,Cumhuriyet kentidir.

CHP Rize İl Başkanlığı: Rize,Cumhuriyet kentidir.

CHP Rize İl Başkanlığı, Rize’deki Atatürk Anıtı taşınması sonrası Rize Belediyesine gösterdiği tepkinin yanında, kamuoyunda ve özellikle de sosyal medya üzerinden Rize ve Rizelilere karşı yapılan hakarete varan eleştiri ve küfürlere de sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2016 Salı 12:41
CHP Rize İl Başkanlığı: Rize,Cumhuriyet kentidir.

CHP Genel Merkezinde, Karadenizli Milletvekilleri ile aynı anda Rize’de de aynı açıklamayı yapan Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı, Anıtın alanda 37 yıldır bulunduğuna işaret ederek, “Atatürk Anıtı’nın taşındığı Valilik önündeki tören alanında, Cumhuriyetimizin 75. yıldönümünde yine Rize Valiliği tarafından, heykeltıraş Metin Yurdanur’a yaptırılan ’75.Yıl Atatürk ve Gençlik Anıtı’ yer almaktaydı. Bu anıt, Valiliğe ait alanda otopark yapılırken, zarar görmemesi gerekçesiyle geçici olarak kaldırılmış ve bugüne kadar, halen var olan kaidesine konulmamıştır. Akıbeti de bilinmemektedir” dedi.

Açıklamasında, AKP’li olmasına karşın, partisi milletvekilleri ve il örgütü yöneticilerince eleştirilen Belediye Başkanı Reşat Kasap’ın yalnız bırakıldığını ileri süren Rakıcı, “Ödenemeyen işçi maaşları, yapılamayan çalışmalar ve askıda kalan vaatlerini örtülemek için, ‘Meydan düzenlemesi’ gerekçesiyle Atatürk Anıtını kaldırıp, yerine ‘çay bardağı’ yapılacağı yönünde ifadeler kullandı ve referanduma gidileceğini belirtti. Bu açıklamaları tepki gören Rize Belediye Başkanı Kasap, ’15 Temmuz’ sömürüsünü kullanarak önce Alanın adını, ’15 Temmuz Cumhuriyet ve Şehitler Alanı’ olarak değiştirtti; ardından ise alana çay bardağı yerine Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de yer alacağı 15 Temmuz Şehitlerini anlatan bir anıt yapacaklarını, mevcut anıtın ise Valilik önüne taşınacağını kamuoyuna deklere etti” ifadelerini kullandı.

Şehri Emin Kafasına Göre İş Yapmaz!
Kentlerin tarihi, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmelerine göre kamusal alanlarının düzenlendiğini ifade eden Rakıcı, “Hiçbir düzenleme kent yöneticileri, ‘şehri eminleri’, siyasal iktidarın beklentileri ve kendi hedef kitlelerinin siyasal inançlarına göre yapılmaz, yapılamaz! Dolayısıyla Atatürk Anıtının tamamen ilkel ve şeklen yanlış yöntemlerle kaldırılması da kendi siyasi hedef kitlesine bir mesajdır” dedi.

 Atatürk Rize’nin Hemşerisidir!
Bugüne kadar söz konusu projeye ilişkin soruların yanıtsız kaldığı, kamuoyunun çalışmalar konusunda bilgilendirilmediğini anlatan Rakıcı, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bundan da anlaşılmaktadır ki asıl hedef meydan düzenlemesi değil, Atatürk Anıtını kaldırmaktır! Açıkça hedefi en başından belli olan bu projeye karşı ve bugüne kadar verdiğimiz tepki bu nedenledir. Bunun öncesinde, 13-14 Aralık’ta Güneysu Kaymakamlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Müftülük organizasyonuyla, ‘Potomya Şehitlerini Anıyor’ vurgusuyla; İstiklal Mahkemelerince yeni kurulan Cumhuriyete karşı ayaklanma ve ihanetle suçlanarak idam edilenler anıldı.

Hiç kimse unutmasın ki Rize, Misak-ı Milli sınırları içerisindeki diğer kentler gibi bir Cumhuriyet ve Atatürk kentidir! Atatürk’e hemşeri ilan eden ve ‘Hemşerilik Beratı’ veren kenttir Rize.

Rize, Cumhuriyete ve O’nun değerlerine başkaldırının yapılacağı ve bu yönde mesajların verileceği yer değildir! Cumhuriyet ve demokrasiye, değerlerine sahip çıkan insanların diyarıdır Rize.

Kurtuluş Savaşına omuz ve yürek verenlerin, bu topraklara can verenlerin, İpsiz Receplerin, Dursun Kaptanların memleketidir Rize. Ve kimse aklından çıkarmasın ki, Atatürk Rize için sadece ‘heykel’ değildir! Atatürk, Türkiye’dir, Cumhuriyettir. Güneysu’daki çay fabrikası, Çayeli ve Hemşin’deki çay fabrikasıdır! Suda balık, kemençede yaydır. Yayladır, ormandır, en demlisinden çaydır. Söküp atılamaz!

Atatürk ve cumhuriyet düşmanlarıyla, rejimi değiştirmek için aynı menzile yürüyenlerin bu ülkeye getirmek istediği ‘hilafeti’ bu millet, bir daha geri gelmemek üzere 1923’te tarihin derinliğine gömmüştür! Yüce Türk Milleti gibi Rizeliler de, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Çağdaş, Demokratik, Laik Sosyal Hukuk Devleti Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkarak; iç ve dıştaki bu saldırılara, yeniden Kuvayi Milliye ruhuyla sahip çıkacak ve emellerini gerçekleştirmelerine izin vermeyecektir.”

Hakaret ve Sövgülere Tepki!
Atatürk Anıtıyla ilgili tartışmalar sonrasında Rize ve Rizelilere yöneltilen tepki, hakaret ve sövgülerle, ‘Rize çayı içmeyeceklerini’ ifade edenlere karşı da tepki gösteren Rakıcı, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Bu gelişmeler sonrasında sanki Rize ve Rizelilerin Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı olduğu mesajını verip aşağılayan, hakarete varan ifadelerle eleştirdiğini zannedenlerin de aynı hedeflere hizmet ettiği ve aynı ayrıştırıcı düşünceler içinde olduğu da açıklıktır. Bunları da aynı şekilde kınıyoruz! Cumhuriyetimiz, Atatürk ve O’nun değerlerini hedef alan bu kalkışmanın hesabını sormaktan geri kalmayacağız, Rize’deki bu tartışmalı durumu yaratıp Rize’yi idare edemeyen bu işbirlikçi taşeronları da tarihin karanlık sayfalarına gömeceğiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı : Genel Başkanımızı kimse tehdit edemez.

CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı : Genel Başkanımızı kimse tehdit edemez.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık