Ana Sayfa Yerel Siyaset CHP Rize İl Emek Bürosu:Asgari ücret 1.750 TL olacaktı.

CHP Rize İl Emek Bürosu:Asgari ücret 1.750 TL olacaktı.

CHP Rize İl Emek Bürosu Asgari ücretle ilgili açıklama yaptı.İl Emek Bürosu Başkanı Hüseyin Çiftçi tarafından yapılan açıklama da "CHP İktidarında Asgari ücret 1.750 TL olacaktı" dedi.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2016 Cuma 00:52
CHP Rize İl Emek Bürosu:Asgari ücret 1.750 TL olacaktı.

Hükümetin Asgari Ücret belirleme çalışmaları son noktasına geldi. İşçi ve İşveren kesiminin farklı rakamlar talep ettiği Asgari Ücrette CHP Asgari 1.750 TL olması gerekiği çağrısını yaptı. 

Konuyla ilgili olarak CHP'nin tüm illerde örgütlenmiş olan İl Emek Büroları Eş Zamanlı olarak  basın açıklamasında bulundular.

Rize İl Emek Bürosu Başkanı Hüseyin Çiftçi'de bugün İl Başkanlığında basın açıklaması yaparak CHP Emek Büroları tarafından hazırlanmış olan Basın açıklamasını okudu.

"Değerli Basın Emekçileri,
Hükümet, işverenler ve işçi sendikaları arasında asgari ücret ile ilgili üçlü görüşmeler devam etmektedir.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde yaşananlar emekçiler adına tam bir skandaldır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı “asgari ücreti artırıp işvereni tedirgin etmeyelim” derken, işveren temsilcileri ise, aba altından sopa gösterip “asgari ücret artarsa, işçiler işsiz kalır” demektedir.
14 yıllık iktidarlarında bir kere bile işçiden, emekçiden yana olmayanlar, bir kez daha emekçinin karşısında yer almaktadır.
Ülkede işsizlik kol gezerken, üniversite mezunu işsizler ordusu oluşmuşken, vatandaş yoksullukla boğuşurken, AKP’nin derdi, tek bir kişinin hevesleri için rejimi değiştirmek ve bir tek adam diktası yaratmaktır.
Dolayısıyla Türkiye’de işçinin hakkını savunan ve emekçinin sorunun çözümü için çalışan tek siyasi parti CHP’dir.
Değerli Basın Emekçileri,
AKP iktidarının yarattığı düzende, birileri ayakkabı kutularına milyonlar saklarken, emekçilerin ayakkabı alacak durumu yoktur. Birileri Kaçak-Saraylarında binlerce liralık çaylar içip keyif çatarken, emekçiler evlerini ısıtacak faturaları ödeyemez durumdadır.
14 yılda emekçiler “az ücret, çok iş” eksenli bir çalışma düzenine hapsedilmiştir. AKP iktidara geldiğinden bu yana 19 binden fazla insanımız iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir.
Yani Türkiye’de emekçiler ölüme, güvencesizliğe, taşeron denen kölelik sistemine ve sendikasızlığa mahkum edilmişlerdir.
Değerli Basın Emekçileri,
Bugün asgari ücret 1300 Türk Lirası ise, bu Cumhuriyet Halk Partisi sayesindedir.
CHP’nin asgari ücreti 1500 liraya çıkarma sözü olmasa, emekçiler AKP iktidarı tarafından hala 1000 lira ile geçinmeye zorlanacaktı.
7 Haziran seçimlerinden hüsranla çıkan AKP, aylarca kaynak nerede diye sorarken bir anda o kaynağı bulmuştur ve asgari ücreti zoraki de olsa 1300 lira yapmak durumunda kalmıştır.
Ancak dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.432 lira iken, yoksulluk sınırı 4.665 lira iken, asgari ücretin 1300 lira olması çok açık bir şekilde “insanlık dışı” bir durumdur.
Bir kişinin geçim ücretinin 1.762 lira olduğu ülkede, asgari ücretin 1.300 lira olması, insanlara yeme, içme, giyinme, ısınma demektir.
İktidar asgari ücretin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek olduğunu söyleyerek gerçekleri çarpıtmaktadır. Halbuki önemli olan asgari ücretin ne kadar olduğu değildir, önemli olan asgari ücretin alım gücüdür.
Asgari ücretin satın alma gücüne göre bakıldığında Türkiye 26 OECD ülkesi arasında 20. sıradadır. Şiddetli kur artışları da, vatandaşın alım gücünü alabildiğine düşürmüştür.
AKP hükümeti ekonomideki beceriksizliğini emekçinin sırtına yükleyerek zamlarla ülkeyi yönetmektedir.
Emekçiye büyük bir lütuf gibi gösterilen ve kaşıkla yapılan zam, kepçeyle geri alınmıştır.
Benzinden, doğalgaza, elektrikten suya, meyveden sebzeye, en temel ihtiyaçlara kadar her şeye zam gelirken, asgari ücretin açlık sınırının altında tutulması kabul edilemez.
Değerli Basın Emekçileri,
CHP Emek Büroları, asgari ücret ile ilgili önerisini belirlemiştir.
Cumhuriyet Halk Partisi, emekçilerin insani koşullarda yaşaması için, işçilerin yoksulluğa mahkûm edilmemesi için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için, asgari ücretin en az 1,750 TL olması gerektiğini savunmaktadır.
Bugün CHP iktidarda olsaydı, asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırılacak ve 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret 1750 TL olacaktı.
Sözümüzü yineliyoruz;
CHP İktidarında Asgari Ücret, Açlık Ücreti Olmayacaktır!"

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Rize il Başkanlığı 2.Yerel Yönetim Komisyon toplantısı yapıldı...

CHP Rize il Başkanlığı 2.Yerel Yönetim Komisyon toplantısı yapıldı...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık