Ana Sayfa Yerel Siyaset CHP Rize İl Kadın Kolları:Kadına düşman TBMM başkanı Kahraman istifa etsin..

CHP Rize İl Kadın Kolları:Kadına düşman TBMM başkanı Kahraman istifa etsin..

TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması’nda kadın tiyatro sanatçıların TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın talimatıyla sahneye çıkartılmaması nedeniyle Rize CHP Kadın Kolları basın açıklaması yaparak TBMM başkanı İsmail Kahraman'ı istifaya davet ettiler...

Giriş Tarihi: 31 Mart 2018 Cumartesi 20:08
CHP Rize İl Kadın Kolları:Kadına düşman TBMM başkanı Kahraman istifa etsin..

18 Mart Çanakkale Anması nedeniyle TBMM düzenenlenen Tiyatro Gösterisinde kadın tiyatro oyuncularının sahneye çıkmasını engelleyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a tepkiler büyüyor.. CHP Kadın Kolları Genel Merkezi tarafından Türkiye'nin her yerinde eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklamalarına CHP Rize Kadın Kolları Başkanlığı da destek verdi.

CHP Rize İl Kadın Kolları İl Sekreteri Hatice Çalışkan tarafından yapılan basın açıklaması şöyle;

"

"Kadına, Laikliğe, Özgürlüğe Düşman Bu Zihniyeti Kabul Etmiyoruz,  Sorumlular Derhal İstifa Etsin”

TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi

 

Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi.

 

29 Mart günü gerçekleşen bu olay;  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır.

 

Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.

 

Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.

 

Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz.

Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz.
Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar "

CHP RİZE İL KADIN KOLLARI

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Memur-Sen Şube Başkanı Usta: Hukuk Tanımayan Kaymakam Özbilgi Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacağız

Memur-Sen Şube Başkanı Usta: Hukuk Tanımayan Kaymakam Özbilgi Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacağız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık