Ana Sayfa Yerel Gündem CHP Rize İl Örgütü , 23 Nisan'ı kutladı..

CHP Rize İl Örgütü , 23 Nisan'ı kutladı..

Rize'de 23 Nisan kutlaması CHP Rize Örgütlerinin geniş katılımıyla yapıldı. 23 Nisan Sadece Çocuk Bayramı Değildir” diyen CHP Rize İl Başkanlığından Ulusal Egemenlik Vurgusu!

Giriş Tarihi: 24 Nisan 2017 Pazartesi 09:48
CHP Rize İl Örgütü , 23 Nisan'ı kutladı..

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanlığından yapılan açıklamada, 23 Nisan’ın özellikle de son yıllarda sadece ‘Çocuk Bayramı’ özelliğinin öne çıkartılarak, içinin boşaltılmaya ve Türkiye Cumhuriyetinin varoluş temellerinin karartılmaya çalışıldığına dikkat çekildi.

Resmi törenlere alternatif olarak Rize Valiliği tören alanındaki Atatürk Anıtı önünde toplanan CHP Rize İl ve İlçe Örgütlerinin yöneticileri, buradaki anmaya Türk Bayraklarıyla katıldı. Anıta çelenk konulması ve saygı duruşunun ardından İl Başkanı Mesut Rakıcı burada kısa bir açıklama yaparak; Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığının ve millet egemenliğinin en asıl temeli olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de açıldığı ve bu ‘varoluş gününü’ Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edildiği vurguladı.

 

CHP İl Başkanı Rakıcı açıklamasında, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile demokratik parlamenter sistemin temel direği ve vazgeçilmezi, emperyalizmin ve darbecilerin hedefindeki TBMM’nin kuruluşunun 97. Yıldönümü kutlu olsun” dedi.

İl Başkanının ardından günün önemine ilişkin, CHP Rize İl Örgütleri adına bir basın açıklaması yapan İl Başkan Yardımcısı Saltuk Deniz, bu önemli gün nedeniyle sadece Milli Eğitim Müdürlüklerince Atatürk Anıtlarına çelenk konulması, Cumhuriyet devletinin diğer kurumlarının adeta bu durumu içselleştirerek, sadece Çocuk Bayramı algısı oluşturulduğuna işaret etti.

Geleceğin Teminatı

Açıklamasında, “23 Nisan, Milletimizin azim ve kararlılıkla, egemenliği eline aldığı gündür” diyen Deniz, “23 Nisan, ülkemizin karanlıktan çıkarak, tutsaklık zincirlerini kırıp işgali sonlandırarak kendi geleceğini yazmaya başladığı gündür! Ve 23 Nisan, Milletimizin egemenliğe sahip olduğu müddetçe özgür ve bağımsız olacağının, birlik ve bütünlüğümüzün ve çocuklarımızın geleceğinin de teminatıdır” şeklinde konuştu.

 

Hedefte TBMM Var

Açıklamasında, “Demokratik, Laik, Sosyal Hukuk Devleti Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının öncülüğünde, 23 Nisan 1920’de açılan, tam bağımsızlık ve millet egemenliğinin, laik ve demokratik hukuk devletinin, milli ve ulusal değerlerimizin simgesi ve baş tacı TBMM, dün olduğu gibi bugün de ülkemizi yok etmek isteyenlerin açık hedefine konmuştur” ifadelerine yer veren Deniz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tüm ulusal bayramlarımızda olduğu gibi büyük önder Atatürk ve arkadaşları anısına, Atatürk Anıtına çelenk koyma ve saygı duruşu geleneğini son yıllarda yasaklayan zihniyet, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerinde çelenk koyma bölümünü bu yılki kutlama programından çıkartmıştır. Ülkemizde yaşanan rejim değişikliği tartışmaları adeta Rize’de vücut bularak, buradan başlatılmak istenmesi oldukça manidardır!

Darbe ve FETÖ/PDY Vurgusu!

Tam bağımsızlık, demokratik parlamenter sitem ve Cumhuriyetle problemli bu zihniyetin ülkemizi sürüklemek istediği yol, daha dün 23 Nisan’a alternatif olarak, Fethullah Gülen Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından geliştirilen ‘Kutlu Doğum Haftası’ ile aşikar edilmiştir. Ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ile önce demokratik ve laik sistem, ardından bağımsızlığın ve parlamenter sistemin simgesi TBMM hedef alınmıştır!

Bu kalkışmaya karşı aylardır sürdürülen mücadeleye karşın Rize’de, bu terör örgütünün girişimi olan bu hafta, Rize Valiliği ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Rize Müftülüğü ve hatta Milli Eğitim Müdürlüğü ile Rize Belediyesi tarafından desteklenmiş, açılmış ve sahiplenilmiştir. Rize Valiliği önünde kurulan çadır, darbenin simgesi olarak demokrasi ve cumhuriyete vurulmuş bir hançer gibidir!”

Cumhuriyet’e Sahip Çıkma Çağrısı

“Bizler, yeniden Kuva-i Milliye ruhu ve azminin yürekli savunucuları olarak, bu gibi kalkışım ve saldırılara asla ve asla izin vermeyeceğiz” denilen CHP açıklamasında ayrıca, “Buradan, devletimizin en üst düzeydeki yöneticileri ve tüm yetkililerine, tüm siyasi partilerimiz ile sivil toplum örgütlerimizin temsilci ve yöneticilerini Cumhuriyet’e sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu yapı ve oluşumların aynı zamanda Cumhuriyet sayesinde var olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.  Bunun aksi ve asıl tehlikeli konum ise, son yıllarda kamuoyuna lanse edilmek istenen Osmanlıcılık özentileri ile o dönemde ülkemizin emperyalizme teslim edildiği Sevr Antlaşması sonuçları olur! Bu itibarla ülkemizin geleceğini bu şekilde dış güçlere teslim etmek, aynı zamanda kapitülasyonları yeniden hortlatmak anlamına gelmez mi” denildi.

 

Türk Halkı Yanılıp, Aldanmayacak!

Açıklamasında, “Bağımsız, laik, demokratik sosyal hukuk devleti ilkelerini bünyesinde ayrılmaz bir parça olarak barındıran Cumhuriyetimizin kuruluşunda bu ülke topraklarına ve bu topraklar uğruna şehit düşmüş vatan evlatlarına ihanet ederek emperyalist güçlerle işbirlikçilik yapıp, bir olup isyan çıkaranları yad eden zihniyet, Türk toplumu ve Türk halkının geçmişini algılamasında yanıltılıp, aldatılacağını mı düşünmektedir” diyen CHP İl Başkan yardımcısı Saltuk Deniz, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Hiçbir kurum veya kuruluş, oluşum veya yetkili ve yönetici sakın ola ki böyle afaki düşünce ve algılara kendini kaptırmasın! Türk insanı, bu toprakları kanı ve canı pahasına koruyup vatan yapan Misak-ı Milli sınırları içi ve dışındaki tüm yurttaşlarımız, bu gibi emperyalist hezeyan ve yapılanmalara, Ulusal Kurtuluş Mücadelesinde olduğu gibi asla ve asla izin vermeyecektir.

Milletimiz, bu tür örtülü girişimlerle iradesi ve egemenliğinin çalınmasına, türlü entrikalarla kendisine ne olduğu belli olmayan bir rejim dayatılmasına razı gelmeyecektir.

Bu itibarla, Cumhurbaşkanından bireyine kadar, kadını ve erkeği ile var oluşumuzun yegâne temellerinin atıldığı 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin 97 kuruluş yıldönümü ile Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm çocuklara armağan ettiği, dünyadaki tek Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!”

Alanda toplanan CHP’liler daha sonra alkışlarla olaysız şekilde alandan ayrıldı.

Miraç Kandili Kutlaması

CHP İl Örgütü adına konuşan Deniz, 23 Nisan’ın aynı zamanda Türk Milletinin en yükseğe çıktığı ve bağımsızlığını ilan ettiği gün olması yanında,  Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte Anadolu topraklarında, dünyaya örnek olarak varlığını sürdüren İslamiyet ve Müslümanlığın önemli günlerinden olan Miraç Kandilini de kutladı.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Atatürk ve arkadaşlarının sadece ülke topraklarını değil, İslamiyet’i de karanlık ve hurafelerden kurtardığını, Türk toplumu ve insanının Müslümanlığı öğrenerek ve anlayarak yaşamasını sağladığını vurgulayan Deniz, 23 Nisan ile Miraç Kandilinin aynı güne denk gelmesinin ise toplumun vazgeçilmez değerlerini yansıttığına da dikkat çekti.

 

 

 

   

 

CUMHURİYET HALK PARTİSİ RİZE İL BAŞKANLIĞI

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Demokratik Parlamenter Sistemin temel direği ve vazgeçilmezi, emperyalizmin ve darbecilerin hedefindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 97. Kuruluş Yıldönümü Kutlu olsun!

 

23 Nisan, Milletimizin azim ve kararlılıkla, egemenliği eline aldığı gündür!

 

23 Nisan, ülkemizin karanlıktan çıkarak, tutsaklık zincirlerini kırıp işgali sonlandırarak kendi geleceğini yazmaya başladığı gündür!

 

Ve 23 Nisan, Milletimizin egemenliğe sahip olduğu müddetçe özgür ve bağımsız olacağının, birlik ve bütünlüğümüzün ve çocuklarımızın geleceğinin de teminatıdır…

 

Demokratik, Laik, Sosyal Hukuk Devleti Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının öncülüğünde, 23 Nisan 1920’de açılan, tam bağımsızlık ve millet egemenliğinin, laik ve demokratik hukuk devletinin, milli ve ulusal değerlerimizin simgesi ve baş tacı TBMM, dün olduğu gibi bugün de ülkemizi yok etmek isteyenlerin açık hedefine konmuştur!

 

Tüm ulusal bayramlarımızda olduğu gibi Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları anısına, Atatürk Anıtına çelenk koyma ve saygı duruşu geleneğini yasaklayan zihniyet, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramındaki Atatürk Anıtına çelenk koyma bölümünü bu yılki kutlama programından çıkartmıştır.

 

Ülkemizde yaşanan rejim değişikliği tartışmaları adeta Rize’de vücut bularak, buradan başlatılmak istenmesi oldukça manidardır!

 

Tam bağımsızlık, demokratik parlamenter sitem ve Cumhuriyetle problemli bu zihniyetin ülkemizi sürüklemek istediği yol, daha dün 23 Nisan’a alternatif olarak, Fethullah Gülen Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından geliştirilen ‘Kutlu Doğum Haftası’ ile aşikar edilmiştir. Ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ile önce demokratik ve laik sistem, ardından bağımsızlığın ve parlamenter sistemin simgesi TBMM hedef alınmıştır!

 

Bu kalkışmaya karşı aylardır sürdürülen mücadeleye karşın Rize’de, bu terör örgütünün girişimi olan bu hafta, Rize Valiliği ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Rize Müftülüğü ve hatta Çaykur, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Rize Belediyesi tarafından desteklenmiş, açılmış ve sahiplenilmiştir. Rize Valiliği önünde kurulan çadır, 15 Temmuz darbesinin simgesi olarak demokrasi ve cumhuriyete vurulmuş bir hançer gibidir!

 

Bizler, yeniden Kuva-i Milliye ruhu ve azminin yürekli savunucuları olarak, bu gibi kalkışım ve saldırılara asla ve asla izin vermeyeceğiz…

 

Buradan, devletimizin en üst düzeydeki yöneticileri ve tüm yetkililerine, tüm siyasi partilerimiz ile sivil toplum örgütlerimizin temsilci ve yöneticilerini Cumhuriyet’e sahip çıkmaya çağırıyoruz…

 

Bu yapılar ve oluşumların aynı zamanda Cumhuriyet sayesinde var olduklarını bir kez daha vurguluyoruz.

 

Bunun aksi ve asıl tehlikeli konum ise, son yıllarda kamuoyuna lanse edilmeye çalışılan Osmanlıcılık özentileri ile o dönemde ülkemizin emperyalizme teslim edildiği Sevr Antlaşmasının sonuçları olur! Bu itibarla ülkemizin geleceğini bu şekilde dış güçlere teslim etmek, aynı zamanda kapitülasyonları yeniden hortlatmak anlamına gelecektir!

 

Bağımsız, laik, demokratik sosyal hukuk devleti ilkelerini bünyesinde ayrılmaz bir parça olarak barındıran Cumhuriyetimizin kuruluşunda, bu ülke topraklarına ve bu topraklar uğruna şehit düşmüş vatan evlatlarına ihanet ederek emperyalist güçlerle işbirlikçilik yapıp, bir olup isyan çıkaranları yad eden zihniyet, Türk toplumu ve Türk halkının geçmişini algılamasında yanıltılıp, aldatacağını mı düşünmektedir?

 

Hiçbir kurum veya kuruluş, oluşum veya yetkili ve yönetici sakın ola ki böyle afaki düşünce ve algılaya kaptırmasın kendini!

 

Bu toprakları kanı ve canı pahasına koruyup vatan yapan, Misak-ı Milli sınırları içi ve dışındaki tüm yurttaşlarımız, bu gibi emperyalist hezeyan ve yapılanmalara, Ulusal Kurtuluş Mücadelesinde olduğu gibi asla ve asla izin vermeyecektir.

 

Milletimiz, bu tür örtülü girişimlerle iradesi ve egemenliğinin çalınmasına, türlü entrikalarla kendisine ne olduğu belli olmayan bir rejim dayatılmasına asla razı gelmeyecektir.

 

Bu itibarla, Cumhurbaşkanından bireyine kadar, kadın ve erkeği ile; var oluşumuzun yegane temellerinin atıldığı 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin 97.Kuruluş Yıldönümü ile Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm çocuklara armağan ettiği, dünyadaki tek Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlun Olsun!

 

CHP Rize İl ve İlçe Örgütleri Adına

 

Mesut RAKICI

 

CHP Rize İl BaşkanıHaber Kaynağı: http://www.rizeninsesi.net/2017/04/23/rizede-chpden-mirac-kandilli-alternatif-23-nisan-kutlamasi/#ixzz4f9DcJQRLHaber Kaynağı: http://www.rizeninsesi.net/2017/04/23/rizede-chpden-mirac-kandilli-alternatif-23-nisan-kutlamasi/#ixzz4f9AmOqvI

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık