Ana Sayfa Yerel Siyaset CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Durmuş'tan Hurda kitap tepkisi..

CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Durmuş'tan Hurda kitap tepkisi..

CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Durmuş'tan Hurda kitap tepkisi..

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2014 Çarşamba 11:34
CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Durmuş'tan Hurda kitap tepkisi..

Kobani provokasyonları sırasında başta Diyarbakır olmak üzere yakılıp yıkılan kütüphanelerin acısı henüz unutulmamışken, Rize’de gözden çıkarılan kitaplar, belgeler ve arşivler Milli Emlak Müdürlükleri tarafından ihale yolu ile yakılmak veya geri dönüşüme kazandırılmak üzere hurdacılara satılıyor.

Rize’de son olarak İl Halk Kütüphanesi’nin raflarında bulunan 2 bin 900 kitabın düşünü yapılarak İl Milli Emlak Müdürlüğü tarafından çıkartılan ihale ile 2 ton kitap 160 TL karşılığında hurdacıya satıldı. Hurdacıya satılan kitapların çuvallara doldurularak işçiler tarafından kamyonlara yüklenmesi dikkat çekti.

Rize’de yaşanan bu çirkin olaya ilk siyasi tepki ise Cumhuriyet Halk Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Recep Durmuş’tan geldi.

Güncelliğini kaybetti iddialarıyla kitapların hurdacıya verilmesini Türkiye Cumhuriyeti’ni kültürünün yok edilmesi olarak nitelendiren Durmuş “Bir kütüphanenin kitaplar güncelliğini kaybetti demek gibi bir lüksü yoktur. Kütüphane müdürlükleri kitap temini ile yükümlüdür, yakma veya hurdacıya satma gibi bir eylemi gerçekleştirmesi asla kabul edilemez. Yazılı kaynakları koruyacağı yerde satan bir, daha da vahimi çöpe atan bir düşünce yapısı Türkiye Cumhuriyeti’nin kültürüne kastı olan bir düşünce yapısı değil ise nedir?” şeklinde konuştu.

Olması gerekenin yazılı kaynakların tümünün kütüphaneler tarafından bir nüshası toplanarak, bir sonraki nesillere aktarması gerektiğini savunan Durmuş “Kütüphane müdürlükleri normal şartlarda kitap, dergi, gazete gibi yazılı kaynakların bir nüshalarını almalı, ve aldıkları bu nüshaları en nizami şekilde koruyarak bir sonraki nesillere aktarılmasını sağlamalıdır. Fakat Rize’de görüyoruz ki bizden bir veya iki önceki neslin kaynakları geri dönüşüm adı verilerek çöpe atılmakta. Unutulmamalı ki her şeyin geri dönüşümü mümkün değildir. Kaybolan değerlerin tekrar kazanılması bazen zor olduğu gibi bazen de mümkün olmayabiliyor” dedi.

okur53

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık