Ana Sayfa Yerel Gündem CHP Rize:Çay'da Taban Fiyat uygulamasına geçilmeli.

CHP Rize:Çay'da Taban Fiyat uygulamasına geçilmeli.

Cumhurliyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yaptığı yazılı açıklama ile çay müstahsilinin emeğinin ve alın terinin devlet-özel sektör marifetiyle sömürüldüğünü öne sürdü. Deniz, çözüm olarak, yaş çayda taban fiyat uygulaması başlatılmasını önerdi.

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2018 Çarşamba 06:19
CHP Rize:Çay'da Taban Fiyat uygulamasına geçilmeli.
Çayda uygulanan kota ve kontenjanla üreticinin özel sektörün insafına terk edildiğini belirten CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, taban fiyat uygulamasıyla emek sömürüsünün ortadan kaldırılmasının sağlanacağını ifade ederek, Rize halkından vekalet alarak TBMM’de Rize’yi temsil eden Milletvekillerinin bu konudaki suskunluğunu ise yine Rize halkının vicdanına havale etti. ÇAY MÜSTAHSİLİ SÖMÜRÜLÜYOR İkinci sürgün yaş çay sezonu devam ederken, üreticinin alınteri ve emeği, her dönemden daha fazla sömürülüyor.  Türk çayı ve üreticisinin teminatı Çaykur, Allah’ın verdiği nimet olan çaya kota ve kontenjan koyarak, kapasitesini de tam olarak kullanmayarak üreticiyi özel sektör fırsatçılığının insafına terk etmektedir.
Planlamayı yapamayan iş bilmez yöneticiler nedeniyle Çaykur’un 9 bin ton civarında olduğu söylenen günlük çay işleme kapasitesi ne yazık ki bu kampanyada da kullanılamamaktadır. Çaykur, Hazine tarafından finanse edilirken, özel sektör finans kaynağı olarak üreticiyi kullanmaktadır! Bugünlerde 1,80 TL’ye ve daha altında çayı alan özel sektörle karşı karşıyayız. Bu durumda 10 ton çay satan üreticinin 5 bin 200 lirası cebinden alınarak özel sektörün cebine konulmakta, bu şekilde yılda yaklaşık 500 milyon lira para müstahsilden alınarak, hem bölge ve ülke ekonomisi ve hem de bölge halkı zarara uğratılmaktadır. Çay fiyatının ‘taban fiyat’ olarak açıklanmaması durumunda Doğu Karadeniz Bölgesinde çay üretimi yapan 212bini aşkın üretici ailenin emeği bu şekilde sömürülmeye devam edecektir. Bunu önlemenin yolu,yasa çıkartılarak yaş çay fiyatının ‘Taban Fiyat’ olarak açıklanması ve bu fiyatın altında çay alımının önüne geçilmesidir.   CHP olarak, Rize halkının haklarını koruyup kollama ve sorunları dile getirme görevimizi yerine getirirken; 24 Haziran’da vekalet yetkisini alarak TBMM’de Rize’yi temsil eden AKP’li vekillerin bu konudaki sessizliğini, halkımızın vicdanına havale ediyoruz.
                                                                   Saltuk DENİZ
                                                                    İl Başkanı
YORUMLAR
  • yorum2018-07-12 07:35:34Sedat efendioğlu

    Başkan'ın analizlerine katılmamak mümkün değil. Bu sömürcülüğe neden susuluyor birileri rant peşinde olsa gerek.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık