Ana Sayfa Siyaset CHP Sözcüsü Tezcan: Sandıklı diktatörlükle karşı karşıyayız

CHP Sözcüsü Tezcan: Sandıklı diktatörlükle karşı karşıyayız

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2018 Pazartesi 12:57
CHP Sözcüsü Tezcan: Sandıklı diktatörlükle karşı karşıyayız

Bülent Tezcan'ın açıklamaları şöyle:

"-Çorlu'daki vahim kaza sonucu 24 vatandaşımızı kaybettik. 124 vatandaşımızın da yaralı olduğu bilgisi var. Kayıplara Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yararlılara acil şifalar diliyorum. Bu olayın bütün yönleriyle araştırılması gerekir. Bu konuyu siyasal tartışma malzemesi haline getirme niyetinde değiliz ama ta ihale aşamasından başlamak üzere bütün teknik yönleriyle hiçkimse korunup kollanmadan incelenmesi gerekir. Takipçisi olacağız. Teknik heyetlerin iktidarın bu konuda ayrıntılı çalışma yapması gerekiyor. Teknik raporu bekleyeceğiz. Faik Öztrak başkanlığındaki bir heyetimiz süreci takip ediyor, milletvekillerimiz olay yerindeler. Bu meselenin geçiştirilmemesi gerektiğini, acı olaydan ders alınıp perdenin arkasındaki bütün sorumluların ayrıntılı olarak ortaya çıkarılmasını bekliyoruz.

-Geçtiğimiz hafta Habertürk gazetesi ekonomik nedenlerle basılı gazete çıkarmayacağını açıkladı. Bu üzücü bir kayıptır. Halkın haber alma hakkı açısından üzüntü vericidir. Belirli bir medya özel olarak kollanırken merkez medyada durumun bu hale gelmesi üzüntü vericidir. Basın çalışanlarının işsiz kalması demektir. 

-Bugün AK Parti Genel Başkanının cumhurbaşkanı sıfatıyla yemin edeceği yeni dönem başlayacağı söyleniyor. Bu aldatmacadır. OHAL'le oluşturulan demokrasiyi yok eden tek adam rejimiyle karşı kaşıyayız. Meşruiyeti tartışmalı seçim sonucunda ortaya çıkmış yeni düzen diye sunulmaya çalışılıyor. Açlık sınırı 2170 liraya çıktı. Yüzde 28.2 artış var 1 ay içinde. 7906 liraya çıktı yoksulluk sınırı. Bu tek adam rejiminin ürünüdür. 2 yıldan beri devam eden tek adam rejimi yeni bir rejim diye sunuluyor. Tarihin çöplüğündeki diktatörlükler yeniden hoplatılmaktadır. Sandıklı diktatörlükle karşı karşıyayız. Bugün bir sandıklı diktatör yemin edecek. Bunun panzehiri demokrasidir. Önümüzdeki dönemde demokrasi mücadelesine her zamakinden daha çok sarılmak zorundayız. 

-Bugün adalet mitinginin 1. yıl dönümü. Maltepe Meydanı'nda milyonlarca kişi yüreklerini birleştirmişlerdi. Adalet Yürüyüşü ve mitingini büyüterek yolumuza devam edeceğiz.

-701 sayılı KHK ikrar niteliğindedir. Giderayak çıkardılar. 18 bin 632 kişinin ihraç edildiği KHK'yı giderayak değil gelirken çıkardılar. Aynı rejim yeni görüntü altında devam ederken çıkardılar. Yeni döneme bunla başlıyor. Bu önümüzdeki süreçte cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle nasıl bir Türkiye yaratılmak istendiğinin delilidir. Sandıklı diktatörlüğün gelirken yaptığı ilk icrattır. 

-Merak konsudur Binali Yıldırım, Mahir Ünal, Bekir Bozdağ, Nurettin Canikli bunların hepsi FETÖ'yü temizledik, mücadele bitti dediler. Temzilediysen bu ihraç ihtiyacı nereden çıktı. Barış akademisyenlerini neden yeniden ihraç ettin, FETÖ'nün siyasi ayağı nerede? Önümüzdeki dönem bütün darbecilerin karşısında kararlı bir beraberlik içinde mücadele yürütmemiz gerekiyor. 

-ODTÜ'de 6 öğrenci gözaltına alındı. Milletvekili arkadaşlarımız takip ediyor. Hangi yeni dönem? Öğrenciler pankart açtılar, AK Parti genel başkanını protesto ediyorlar. Dünyanın en zeki öğrencileri çocuklarımız 'Tayyipler alemi' yazılı pankart açmışlar. Açtıkları pankart daha önce beraat etmiş bir pankart. Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanıyorlar. Bu rejimin adı nedir, yeni başlangıç olabilir mi? Cumhurbaşkanına hakaret ettiler diye en seçkin evlatlarımızı gözaltına alıyorsunuz. Onlar genç olmanın, üniversiteli olmanın gereğini yapıyorlar. Siz de cumhurbaşkanı gibi cumhurbaşkanı olun bu protestolarla karşılaşmayın, karşılarısanız da hoşgörün. Dünyadan kopuşun fotoğrafıdır. Yargının haline bakın. Beraat kararı verilmiş pankart içindava açan savcılar var.

-Enis Berberoğlu hakkında hala karar verilmedi. Dokunulmazlığı var. Yargı TBMM'nin yasama faaliyetinin önünü açmak, anayasa hükmünü uygulamakla yükümlüdür. Enis Berberoğlu'nun derhal tahliye edilmesi gerekir. 

-Eren Erdem'in beraat edeceğinden şüphemiz yok. Dokunulmazlığı olmadığı halde kaçmamıştır. Kaçma şüphesi var diye tutuklanması kara mizahtır. Fiili görüşme engeli yaratıldığını görüyoruz. Bu fiili tecrittir, derhal sona erdirilmesi gerekir. Yeni dönem hem iş ekmek hem özgürlük mücadelesinin etkin yürütüleceği bir dönem olacaktır. 

-Soma bir iş kazası değil iş cinayetidir. Göz göre göre gelmiştir. Hakim ve heyet değişiklikleriyle ilgil çok sayıda şaibe devam edegelmiştir. Şu aşamada çok da iyi niyetli olmadıklarını söyleyebiliyoruz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık