Ana Sayfa Yerel Siyaset CHP'de aday belirleme, Rize'de Ön Seçim,Artvin'de Merkez yoklaması

CHP'de aday belirleme, Rize'de Ön Seçim,Artvin'de Merkez yoklaması

Bugün toplanan CHP Parti Meclisi aday belirleme yöntemini illere göre listesini açıkladı.

Giriş Tarihi: 15 Şubat 2015 Pazar 18:07
CHP'de aday belirleme, Rize'de Ön Seçim,Artvin'de Merkez yoklaması

Buna göre Karadeniz Bölgesi’ndeki Bartın,Karabük,Samsun,Sinop,Ordu,Giresun ve Rize’de Ön seçim yapılırken Zonguldak’ta eğilim yoklaması yapılırken Trabzon’da 1.sıra kontenjan adaylığı için ayrılırken Artvin’de Merkez yoklaması ile aday belirlemesi yapılacak.

Ön seçime katılacak olan adaylar 17-24 Şubat tarihleri arasında başvuru yapacaklar. Seçimler ise 29 Mart’a kadar yapılacak.

CHP ‘de konuyla ilgili yapılan açıklamanın metni

“önseçim tüm üyelerle hakim denetiminde 29 Mart’ta önseçim yapılacak olan illeri okuyorum. Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara 1, Ankara 2. Ankara 1.bölgede 1-3-5-7, Ankara 2.bölgede 1., 3. sıralar merkez adayı olarak kullanılacak. Antalya 3. sıra merkez adayı olarak kullanılacak. Aydın 1. sıra merkez adayı olarak kullanılacak. Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale. Çanakkale’de tüm üyeler değil delegelerin katılımıyla yani bizim tüzüğümüzde basit aday yoklaması dediğimiz tarzda yine hakim huzurunda önseçim yapılacaktır. Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul 1, İstanbul 2, İstanbul 3, İzmir 1, İzmir 2. İstanbul 1. Bölgede 1-3-5-7 ve 9, İstanbul 2. Bölgede 1-3-5 ve 7, İstanbul 3. Bölgede 1-3-5-7 ve 9 merkez adaylarına ayrılacaktır. İzmir 1. Bölge 1-3-5, İzmir 2. Bölge 1-3-5 merkez adaylarına ayrılacaktır.

Devam ediyorum yine tüm üyelerin katılımıyla hakim huzurunda önseçim yapılacak olan illerimize, seçim bölgelerimize. Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Uşak ve Yozgat illeri.

Yine önseçim olarak değerlendirdiğimiz ama Cumhuriyet Halk Partisi örgütlerinin denetiminde, o bölgelerin özelliğine göre 29 Mart’tan daha önceki bir tarihte Genel Merkezin belirleyeceği bir tarihte örgüt denetiminde tüm üyelerin katılımıyla yapılacak olan eğilim yoklaması, bir çeşit önseçim. Bu illerimizi söylüyorum, toplam 10 tane. Adana; 2. ve 5. sıralar kontenjan adayı. Adıyaman; 2. sıra kontenjan adayı. Kahramanmaraş; 2. sıra kontenjan adayı. Kayseri; 2. sıra kontenjan adayı. Malatya ve Muğla basit aday yoklaması. Yani tüm üye değil delegelerin ve önseçim delegelerinin katıldığı örgüt denetimindeki önseçim. Muğla’da 2. sıra kontenjan adayı. Mersin; 1. ve 4. sıralar kontenjan adayı. Tekirdağ, Trabzon 1. sıralar kontenjan adayı. Zonguldak 2. sıra kontenjan adayı.

Böylece 45 seçim bölgemizde hakim huzurunda önseçim, 10 ilimizde örgüt denetiminde eğilim yoklaması kararı alınmıştır.

Merkez yoklaması ise 30 seçim bölgesinde yapılacaktır. Bu 30 seçim bölgesinin 17 tanesi %10’un altında oy aldığımız seçim bölgeleri. 13 tanesi ise yine bölgenin duyarlılıklarına göre Parti Meclisi tarafından merkez yoklaması kapsamına alınan illerdir. Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Mardin, Muş, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Van, Yalova ve Eskişehir seçim bölgelerinde ise merkez yoklaması kararı alınmıştır.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık