Ana Sayfa Siyaset CHP'de Kim Nereden Aday?

CHP'de Kim Nereden Aday?

CHP'de milletvekilliği aday adaylığı için başvurular bugün sona erdi.

Giriş Tarihi: 2 Mart 2015 Pazartesi 14:39
CHP'de Kim Nereden Aday?

17 Şubat tarihi itibariyle başlayan adaylık başvuruları, 1 Mart'a kadar uzatılmıştı. Bugün sona eren milletvekili aday adaylığı için başvuru sayısı 2 bini aştı. Edinilen bilgiye göre, bu başvuruların 500'ün üzerindekini kadınlar,100'ün üzerindeki gençler, 50'sini de engelliler oluşturdu.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da adaylık başvurusunu yaptı. Kontenjandan başvuru yapan CHP Liderinin İstanbul 2. Bölgeden adaylığını koyması bekleniyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki seçim bölgelerinde ilk sıraları kadın adaylara bırakma kararı alan Kılıçdaroğlu'nun, İstanbul 2. Bölge 3. sıradan aday olacağı belirtiliyor.

MYK ÜYELERİ KONTENJAN ADAYLIĞINI TERCİH ETTİ

Parti Meclisi'nde alınan kararla, 85 seçim çevresinin 55'inde ön seçim yapılacak CHP'de, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin çoğu kontenjan adaylığını tercih etti.

CHP'de parti örgütünden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl veSencer Ayata, Ankara 1. Bölge kontenjan adaylığı için başvuruda bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç da Ankara'yı tercih etti. Koç, Samsun Milletvekili olmasın karşın, 2015 genel seçimleri için kontenjandan Ankara 1. Bölge milletvekili adaylığı için başvuruda bulundu.

Bülent Tezcan, milletvekili olduğu Aydın'dan kontenjan adaylığına başvuruda bulundu. PM'de alınan kararla Aydın'da birinci sıra kontenjan olarak ayrılmıştı.

Faik Öztrak da, kontenjandan Tekirdağ milletvekilliği adaylığı başvurusunda bulundu. Tekirdağ'da da birinci sıra kontenjan adaylığı için ayrılmış durumda.

SARIGÜL, BAYKAL, ÖKTEM, SAV ÖNSEÇİME GİRİYOR

Partinin önemli isimlerinden, CHP Eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal Antalya'dan, Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül İstanbul 2. Bölgeden, Eski Genel Sekreter Önder Sav Ankara 1. Bölgeden, İstanbul Eski İl Başkanı ve milletvekili Şinasi Öktem ise İstanbul 2. bölgeden önseçime girecek.

BEKAROĞLU İSTANBUL'DAN

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin kontenjandan İstanbul 1. Bölge milletvekili adaylığı için başvuruda bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da yine kontenjandan İstanbul 2. Bölge milletvekilliği adaylığına başvurusunu yaptı.Mehmet Bekaroğlu da kontenjandan, İstanbul 1. Bölge için başvuruda bulundu.

CHP'de, 3 seçim bölgesi bulunan İstanbul'da toplam 14 sıra kontenjan adaylığı için ayrılmış durumda.

GENEL BAŞKANA BIRAKTILAR

Genel Başkan Yardımcıları Murat Özçelik ve Yakup Akkaya da kontenjandan adaylık başvurularını yaptılar. Ancak Çelik ve Akkaya seçim çevresi belirtmeyerek, "takdiri Kılıçdaroğlu'na bıraktıklarını" ifade ettiler. Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve Seyhan Erdoğdu da kontenjan adaylığından başvurusunu yaparak, seçim bölgesini boş bırakanlar arasında yer aldı.

AĞBABA VE KARAKAŞ ÖNSEÇİME GİRECEK

Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Ercan Karakaş ise Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinden önseçime girecek isimler arasında yer aldı. Karakaş İstanbul, Ağbaba da Malatya'dan milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundu.
Karakaş İstanbul 2. Bölgede hakim denetiminde yapılacak ön seçime, Ağbaba ise PM'de alınan karar uyarınca Malatya'da delege bazında yapılacak önseçime girecek.

GRUP BAŞKAN VEKİLLERİ DE KONTENJANDAN

CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay, Levent Gök ile TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu da kontenjan adaylığı için başvuran isimler arasında. Hamzaçebi İstanbul 1. Bölge, Gök Ankara 1. Bölge, Mumcu ise İzmir 1. Bölgeden milletvekilliği adaylığı başvurusunda bulundu. İstanbul'dan adaylık için başvuran Altay ise, bölge tercihi yapmadığını kaydetti.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanlarından Erdoğan Toprak da kontenjandan İstanbul 3. Bölge milletvekilliği adaylığı için başvurusunu yaptı.

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, İstanbul 3. Bölge'den, İzmir MilletvekiliMustafa Ali Balbay ise İzmir 2. Bölge'den ön seçim adaylığı başvurusunda bulundu.

Parti Meclisi üyesi Şenal Sarıhan da Ankara'dan kontenjan adaylığı için başvurdu.

CHP Merkez Yönetim Kurulunun eski üyelerinden Hakkı Süha Okay Ankara'dan ön seçim, eski devlet bakanlarından Mehmet Sevigen İstanbul 2. Bölge'den ön seçim başvurusunda bulundu.

Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş, ön seçim yönteminin uygulanacağı Antalya'dan aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Grup Yorum'un eski solistlerinden Hilmi Yarayıcı da kontenjan adaylığı için başvurdu.

İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, kontenjandan İstanbul 1. Bölge milletvekilliği adaylığı için başvuruda bulundu.

CHP'de önseçim, YSK'nın açıkladığı takvime göre il ve ilçe seçim kurulları aracılığı 29 Mart Pazar günü yapılacak.

Akademi Politik

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık