Ana Sayfa Ekonomi CHP'den esnaf ve sanatkarlar için kira teklifi

CHP'den esnaf ve sanatkarlar için kira teklifi

CHP, kira üzerinden alınan stopaj vergisinin kaldırılması için kanun teklifi verdi. Kaynak: CHP'den esnaf ve sanatkarlar için kira teklifi

Giriş Tarihi: 9 Ağustos 2017 Çarşamba 11:53
CHP'den esnaf ve sanatkarlar için kira teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Gelir Vergisi Kanununun da değişiklik öngören teklif ile kira üzerinden alınan stopaj vergisinin kaldırılması öngörülüyor.

Teklifin gerekçesinde, Türkiye genelinde esnaf sayısının Ocak 2017’de geçen yılın aynı dönemine göre 204 bin azalarak, 1 milyon 807 bin olduğu, mevsimsellikten arındırılmış değerlere bakıldığında, Aralık 2016’ya göre esnaf sayısının 177 bin azaldığı ve son bir yılda esnaf sayısının en fazla 60 bin ile İstanbul’da azaldığı belirtilerek şöyle denildi:

“2016 yılında işyeri kiralarından kesilen toplam stopaj vergisi 6,7 milyar lira. Yani, işyerleri kira olan esnaf ve sanatkârlar, ticari faaliyetlerinden dolayı zarar da etseler,  bir başkasına ait olan bu vergiyi ödemek zorunda kalıyor. Daha da ötesi vergiyi esnaf ödüyor ama kâğıt üzerinde işyeri sahibi ödemiş gözüküyor.  

Esnaf ve sanatkârlarımızı bu yükten kurtarmak için Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. Maddesi’nde yapılacak bir değişiklik, kira ve stopaj vergisinin mevzuatlardan çıkarılmasıyla ciddi bir rahatlama yaşanacaktır.”

Kaynak: CHP'den esnaf ve sanatkarlar için kira teklifi 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sefalet; listesinde 65 ülke arasında Türkiye altıncı sırada!

Sefalet; listesinde 65 ülke arasında Türkiye altıncı sırada!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık