Ana Sayfa Yerel Gündem CHP'li vekilden Çayda ön soldurma ile ilgili soru önergesi.

CHP'li vekilden Çayda ön soldurma ile ilgili soru önergesi.

CHP'li Gürer, çayın üretici ve imalatçılarının sorunlarını gündeme getirmek amacıyla TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesini Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli yanıtladı. Kaynak: Çayda ‘ön soldurma’ sistemi sonuca bağlı

Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2017 Cumartesi 12:45
CHP'li vekilden Çayda ön soldurma ile ilgili soru önergesi.

Canikli, CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer’in çay fabrikalarındaki bekleme ünitesi olarak tabir edilen ön soldurma sistemleri ile ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, ÇAYKUR’a ait bazı fabrikalarda sistemin tamamlandığını, projeden olumlu sonuç alınması halinde fiziki mekânları müsait olan fabrikalarda da ön soldurma sisteminin uygulamaya konulacağını açıkladı.

 

ÇAYDA KALİTE KAYIPLARI ÖNLENMELİ

 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynağı ve ülkemizin önemli ekonomik girdilerinden olan çay üretimi ve imalatıyla ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde “Yaş çayın araç üzerinde uzun süre beklemesi nedeniyle oluşabilecek kalite kayıpları ve fabrikalarda atıl kapasiteyi önlemek, üretim maliyetini düşürmek için ön soldurma işlemi ( bekleme ünitesi) kurulma çalışmaları ne zaman tamamlanacaktır?” şeklinde soru yöneltti.

 

BAZI FABRİKALARDA SİSTEM UYGULANMAYA BAŞLANACAK

 

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta, ÇAYKUR’un fiziki mekanları müsait olan fabrikalarında, ön soldurma sistemlerinin kurulumu çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Canikli, Işıklı, Tirebolu, Araklı ve Eskipazar Çay Fabrikalarında ön soldurma sistemleri kurulumunun ise tamamlandığını açıkladı.

 

DAHA AZ ALANDA YÜKSEK STOKLAMA

 

ÇAYKUR tarafından Kalecik Çay Fabrikasında yeni başlatılan "daha az alanda en yüksek stoklama" sağlamayı amaçlayan proje kapsamında ön soldurma kurulumu çalışmalarına başlanıldığını da belirten Başbakan Yardımcısı Canikli, “ 2017 yılı içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Söz konusu projeden olumlu sonuçlar elde edilmesi halinde ön soldurma kurulumu tesis sayısını artırmak için alan tespitleri yapılmıştır” dedi.

 

ÇAY KANUN TASARISI BİR AN ÖNCE YASAYLAŞSIN

 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer ise özelleştirme kapsamında ülkemizin pek çok kazanımlarının yok edildiğini vurguladı. Tarım ve hayvancılık başta olmak üzere özelleştirme sürecinde pek çok alanda sorunların yaşanmaya başlandığını ifade eden Gürer, Karadeniz Bölgesi’nin büyük bölümünde çay üretimi yapıldığını, çayın bu bölgedeki yaşam ve geçim kaynağı konumunda olduğunu kaydetti. Ömer Fethi Gürer, çay bitkisinin üretim ve imalat aşamasındaki sorunlarının çözümü için TBMM’de bekleyen Çay Kanunu tasarısının yasalaşması gerektiğini söyledi.

 

BARİ ÇAYI KURTARALIM

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, en azından çay sektöründeki ekmek ve iş kapısının devamının sağlanması gerektiğine vurgu yaparak, “Çay sektörünün tümünü kapsayacak, çay üreticilerinin mağduriyetini giderecek, yaş çay bitkisi üreticileri ve çay imalatçılarının hakkını koruyacak bir düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı yönündeki sorumuza Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından verilen yanıtta, Çay Kanunu Tasarısının hazırlanarak TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Başbakanlığa gönderildiğini açıklamıştı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çay sektöründe düzenleyecek Çay Kanun TBMM ne zaman geleceği ise belli değil” dedi.

Kaynak: Çayda ‘ön soldurma’ sistemi sonuca bağlı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Çayeli İlçe Başkanı Kadıoğlu : Çaykur kimsenin çiftliği değildir.

CHP Çayeli İlçe Başkanı Kadıoğlu : Çaykur kimsenin çiftliği değildir.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık