Ana Sayfa Siyaset CHP'li vekiller Atatürk Anıtının kaldırılması ile ilgili açıklama yaptı.

CHP'li vekiller Atatürk Anıtının kaldırılması ile ilgili açıklama yaptı.

CHP Ordu Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun,beraberindeki bazı CHP'li milletvekilleri ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Rize Belediyesinin "15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı Projesi" kapsamında, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk heykelini Rize Valiliği önündeki tören alanına taşımasını eleştirdi.

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2016 Salı 13:29
CHP'li vekiller Atatürk Anıtının kaldırılması ile ilgili açıklama yaptı.

CHP Ordu Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun,beraberindeki bazı CHP'li milletvekilleri ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Rize Belediyesinin "15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı Projesi" kapsamında, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk heykelini Rize Valiliği önündeki tören alanına taşımasını eleştirdi.

Torun, Rize'de 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk heykelinin taşınmasına tepki göstererek, "Ulu Önder Atatürk'ün heykelini meydanlardan kaldırarak cumhuriyetin kazanımlarını yok saymaya çalışan hadsizlerin çabaları nafiledir." dedi.

Yapılan uygulamanın sıradan bir meydan düzenleme çalışması olmadığını, bunun bir prova, bir üst akıl işi olduğunu öne süren Torun, "Rize'de Cumhuriyet Meydanı'nda 33 yıldır duran Ata'nın heykelinin sökülmesi, başkanlık sistemi ile Cumhuriyet'in tasfiyesinin provasından ibarettir. Yapılanlara şaşırmıyoruz ama öfkeliyiz. Bu topraklar üzerinde vatana ihanet edenler çok çıkmıştır. Ancak bu hainler tarihin kara sayfalarına gömülmüşlerdir." ifadesini kullandı.

Ülkenin kurtarıcılarını, kahramanlarını küçük düşürmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirten Torun, şunları kaydetti:

"Bu ulusun önderinin heykelini yerinden sökebilirsin, iktidardan aldığın güçle bunu şimdilik yapabilirsin ama Türkiye Cumhuriyeti'nin kalbi Atatürk'tür. Atatürk, Türk milletinin kurtarıcısı ve değişmez lideridir. Meydanlardaki Atatürk anıtlarını kaldırabilirler ama ulusal kurtuluş mücadelesi yaşamış bir milletin, önderini kalbinden silmeye kimsenin gücü yetmez.

---

 

 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

Rize Cumhuriyet Kentidir!

            Bilindiği gibi, 22 Aralık Perşembe, Rize Belediyesinin, 'Meydan Projesi' adı altında, Cumhuriyet Alanında başlattığı ve kentte de tepkiyle karşılanan çalışmalar kapsamında, burada 37 yıldır bulunan ve adeta kentin sembolü olan Atatürk Anıtı, kaldırılarak Rize Valiliği önündeki tören Alanına taşındı…

            Atatürk Anıtının taşındığı Valilik önündeki tören alanında, Cumhuriyetimizin 75. Yıldönümünde, Valilikçe, Heykeltıraş Mesut Yurdanur'a yaptırılmış olan '75.Yıl Atatürk ve Gençlik Anıtı' yer almaktaydı.

            Bu anıt, Rize Valiliğine ait alanda otopark yapılırken, zarar görmemesi gerekçesiyle geçici olarak kaldırılmış ve bugüne kadar, halen var olan kaidesine konulmamıştır. Akıbeti de bilinmemektedir!

            Nitekim AKP'li olmasına karşın, partisinin milletvekilleri ve il örgütü yöneticilerince de eleştirilen ve bu konuda yalnız kalan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap; ödenemeyen işçi maaşları, yapılamayan çalışmalar ve askıda kalan vaatlerini örtülemek için, 'Meydan düzenlemesi' gerekçesiyle Atatürk Anıtını kaldırıp, yerine 'çay bardağı' yapılacağı yönünde ifadeler kullandı ve referanduma gidileceğini belirtti.

            Bu açıklamaları tepki gören Rize Belediye Başkanı Kasap, '15 Temmuz' sömürüsünü kullanarak önce Alanın adını, '15 Temmuz Cumhuriyet ve Şehitler Alanı' olarak değiştirtti; ardından ise alana çay bardağı yerine Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de yer alacağı 15 Temmuz Şehitlerini anlatan bir anıt yapacaklarını, mevcut anıtın ise Valilik önüne taşınacağını kamuoyuna deklere etti.

            Kentler tarihi, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmelerine göre kamusal alanlarda düzenleme yapar. Hiçbir düzenleme kent yöneticileri, 'şehri eminleri', siyasal iktidarın beklentileri ve kendi hedef kitlelerinin siyasal inançlarına göre yapılmaz, yapılamaz!

            Dolayısıyla Rize'deki bu Atatürk Anıtının tamamen ilkel ve şeklen yanlış olan yöntemlerle kaldırılması bu hedefli bir zorunluluk değil, keyfiliktir ve kendi siyasi hedef kitlesine bir mesajdır!

            Bugüne kadar söz konusu projeye ilişkin sorular yanıtsız kalmış, kamuoyu hala bu çalışmalar ve proje konusunda bilgilendirilmemiş, sürekli kaçamak ifadeler kullanılmıştır…

            Bundan da anlaşılmaktadır ki asıl hedef meydan düzenlemesi değil, Atatürk Anıtı'nı Cumhuriyet Meydanından kaldırmaktır!

            Açıkça hedefi en başından belli olan bu projeye karşı ve bugüne kadar verdiğimiz tepki bu nedenledir. Düşünce açık ve nettir ve bizler bu düşünceyi yakından tanıyoruz!

            Ne yazıktır ki, Rize'deki Atatürk Anıtı'nın yerinden sökülerek taşındığı 22 Aralık, Menemen'de Kubilay'ın katledildiği ve olayların başladığı 23 Aralık'ın bir gün öncesine denk gelmiştir. Bu bile, bu düşüncelerin bilerek tasarladığı bir hesaptır ve mesajı açıktır.

            Hatta bunun öncesinde, 13-14 Aralık'ta Güneysu Kaymakamlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Müftülük organizasyonuyla, 'Potomya Şehitlerini Anıyor' vurgusuyla; İstiklal Mahkemelerince yeni kurulan Cumhuriyete karşı ayaklanma ve ihanetle suçlanarak idam edilenler anıldı.

            Hiç kimse unutmasın ki Rize, Misak-ı Milli sınırları içerisindeki diğer kentler gibi bir Cumhuriyet ve Atatürk kentidir! Atatürk'e hemşeri ilan eden ve 'Hemşerilik Beratı' veren kenttir Rize…

            Rize, Cumhuriyete ve O'nun değerlerine başkaldırının yapılacağı ve bu yönde mesajların verileceği yer değildir! Cumhuriyet ve demokrasiye, değerlerine sahip çıkan insanların diyarıdır Rize.

            Kurtuluş Savaşına omuz ve yürek verenlerin, bu topraklara can verenlerin, İpsiz Receplerin, Dursun Kaptanların memleketidir Rize…

            Ve kimse aklından çıkarmasın ki, Atatürk Rize için sadece 'heykel' değildir! Atatürk, Türkiye'dir, Cumhuriyettir. Güneysu'daki çay fabrikası, Çayeli ve Hemşin'deki çay fabrikasıdır! Suda balık, kemençede yaydır… Yayladır, ormandır, en demlisinden çaydır… Söküp atılamaz!

            Atatürk ve cumhuriyet düşmanlarıyla, rejimi değiştirmek için aynı menzile yürüyenlerin bu ülkeye getirmek istediği 'hilafeti' bu millet, bir daha geri gelmemek üzere 1923'te tarihin derinliğine gömmüştür!

            Yüce Türk Milleti gibi Rizeliler de, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Çağdaş, Demokratik, Laik Sosyal Hukuk Devleti Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkarak; iç ve dıştaki bu saldırılara, yeniden Kuvayi Milliye ruhuyla sahip çıkacak ve emellerini gerçekleştirmelerine izin vermeyecektir.

            Ve hatta bu gelişmeler sonrasında sanki Rize ve Rizelilerin Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı olduğu mesajını verip, aşağılayan, hakarete varan ifadelerle eleştirdiğini zannedenlerin de aynı hedeflere hizmet ettiği ve aynı ayrıştırıcı düşünceler içinde olduğu da aynı açıklıktadır. Bunları da aynı şekilde kınıyoruz!

Cumhuriyetimiz, Atatürk ve O'nun değerlerini hedef alan bu kalkışmanın hesabını sormaktan geri kalmayacağız, Rize'deki bu tartışmalı durumu yaratıp Rize’yi idare edemeyen bu işbirlikçi taşeronları da tarihin karanlık sayfalarına gömeceğiz…

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanlığı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık