Ana Sayfa Siyaset CHP,Taşeron işçilerin kadrolu olması için kanun teklifi verdi.

CHP,Taşeron işçilerin kadrolu olması için kanun teklifi verdi.

CHP istanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçmesi için kanun teklifi verdi.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2017 Cumartesi 09:10
CHP,Taşeron işçilerin kadrolu olması için kanun teklifi verdi.
CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Taşeron İşçiler Çalıştayı öncesi, taşeron işçilerine ilişkin Kanun Teklifini Meclis’e taşıdı. Tanal, “Taşeron işçileri de özlemle beklediği kadrolarına artık kavuşmalı, hayatları güvence altına alınmalı ve bu hakkaniyetsizlik giderilmelidir” dedi.

Cumartesi günü Türkiye Barolar Birliği Konukevi’nde CHP/Emek Büroları Taşeron İşçilik Çalıştayı gerçekleşecek. CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, çalıştay öncesi Taşeron İşçilerini sevindirecek bir Kanun Teklifi verdi. Söz konusu Kanun Teklifi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yaparak kamu kurumlarında görev yapan taşeron işçilerin kadroya geçmesini, devlet memurları ile aynı şart ve koşullarda görev yapan taşeron işçilerin memurlarla eşit özlük haklarının sağlanması ve taşeron işçiler ile memurlar arasındaki eşitsizliklerin giderilmesiyle amaçlayan Tanal, şunları söyledi:

“Kamu kurumlarında diğer memurlarla birlikte aynı şartlarda görev yapan taşeron işçiler, çalıştığı koşullar, yerler aynı olmasına rağmen, devlet memurlarına tanınan güvencelerden yararlanamamaktadırlar. Taşeron sistemi, üretimde/hizmette iş gücü maliyetlerini düşürerek ucuz emek üzerinden rekabeti sağlamaktır. Taşeron firmalar daha çok işçi çalıştırarak daha az ücret ödeyerek yüksek kar elde etmektedir. Kamuda memurlar ile birlikte aynı şartlarda, aynı koşullarda, aynı ortamda çalışan taşeron işçiler, işlerine son verilme korkusu yaşıyor. Memurlara tanınan güvencelere sahip olamıyor. Çalışma ve ücret konusunda yaşadıkları adaletsizlik, Anayasamızın 10’uncu maddesindeki eşitlik ilkesine de aykırılık teşkil ediyor. Çoğu zaman işini kaybetme korkusu ile kadrolu memurlardan daha çok daha fazla çalışan taşeron işçilerimizin yaşam koşulları ivedi şekilde gözden geçirilmelidir. Bu hakkaniyetsizliğin giderilmesi amacıyla, kamuda görev yapan taşeron işçilerin kadroya alınması için bu kanun teklifinde bulunma zorunluluğu doğmuştur.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AKP,24 Haziran seçimlerinde 13 ilde oyları referanduma göre düştü.

AKP,24 Haziran seçimlerinde 13 ilde oyları referanduma göre düştü.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık