Ana Sayfa Güncel Cihan Alptekin 30 Mart'ta mezarı başında anılacak.

Cihan Alptekin 30 Mart'ta mezarı başında anılacak.

30 Mart 1972 yılında Mahir Çayan ve arkadaşları ile birlikte öldürülen Cihan Alptekin 30 Mart Pazartesi günü Mezarı başında anılacak...

Giriş Tarihi: 29 Mart 2015 Pazar 21:39
Cihan Alptekin 30 Mart'ta mezarı başında anılacak.

30 Mart 1972 yılında Mahir Çayan,Cihan Alptekin'inde aralarında bulunduğu 10 kişi Tokat'ın Kızıldere'sinde katledilmişlerdi.

30 Mart 1972 yılında Kızıldere'de katledilen Cihan Alptekin için mezarının bulunduğu Ardeşen İlçesi Yeniyol Köyünde (Oce) her yıl olduğu gibi bir anma töreni düzenlenecektir.

Anma töreni için 30 Mart 1972 Salı Günü Yeniyol(Oce) köyü girişinde toplanılacak ve oradan mezarın olduğu yere gidilecektir.

Kızıldere'de ne olmuştu..

12 Mart 1971 muhtırasından sonra yakalanan Deniz GezmişYusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972'de Ünye'deki NATOüssündeki yabancı görevlilerini kaçıran Türkiye Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi kurucularından Mahir ÇayanDev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Dev-Genç MYK üyesiHüdai ArıkanTHKO'dan Cihan Alptekin, Fatsalı Nihat Yılmaz, öğretmen Ertan Saruhan ve Ünyeli Ahmet Atasoy, iki İngiliz (Gordon Banner ve Charles Turner) ve bir Kanadalı(John Law) radar teknisyenini NATO üssünden kaçırdılar.

Kendilerini Kızıldere (şuan adı Ataköy)'de bekleyen Dev-Genç Genel Sekreteri Sinan Kazım ÖzüdoğruAnkara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği yöneticisi Sabahattin Kurt, THKO'dan Ömer Ayna ve Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü' nün kurucusu olarak aranan Üsteğmen Saffet Alp' le buluştular. (Not: Cihan Alptekin ve Ömer Ayna THKO'lu; diğerleri THKP-C'lidir.)

Grup köyün muhtarının evinde mevziilendi. Operasyon, Ankara Merkez Komutanlığı görevinde bulunan Tümgeneral Tevfik Türün tarafından yönetilmiştir. Helikopter destekli güvenlik güçleri, köydekilerin ihbarı üzerine evi buldu ve kuşattı. Ağır makineli tüfekler ve (köylülerin iddialarına göre) NATO askerleri kuşatmayı destekledi.

İçeridekiler, rehineleri dışarı gösterdiler fakat bilinmeyen bir sebeple güvenlik güçleri rehinelere önem vermedi.

 Grup lideri Mahir Çayan, güvenlik güçleriyle iletişime geçmek için çatıya çıkıp konuşma yapmıştır: "Sıradan askerleri çekin üst düzeyler gelsin!" "Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik!"[

Rehineleri bırakmaları halinde kendilerine zarar verilmeyeceği söylenmiştir. Ancak teslim olmayı kabul etmeyen Mahir Çayan ve ekibi yapılan operasyon sonucu öldürülmüştür. Çatıya askerlerle konuşma yapmak için çıkan Mahir ÇayanErtuğrul KürkçüSaffet Alp ve Cihan Alptekin görüşme için çatıda beklerken, gruba makineli tüfeklerle ateş açıldı. Üç kişi deliklerden eve atlamayı başarırken, geride kalan Mahir Çayan başına isabet eden bir mermiyle orada yaşamını yitirdi. Açılan ateşin ardından alınan karar gereğince teknisyenler öldürüldü ve çatışma başladı.

 Jandarmanın açtığı ateşte Ömer Ayna gözünden, Cihan Alptekin karnından vuruldu. Fiilen kurşuna dizilen devrimciler jandarmayla görüşmeyi reddederek kendilerini savunmak üzere sahanlıkta toplandı ve el bombaları hazırladı. Ancak roketatarlarla yapılan saldırıda sahanlık isabet aldı ve yıkılan bölümde hayatını yitiren bir veya birkaç kişinin elinden serbest kalan el bombası patlayarak bir dizi patlamaya neden oldu. Bu patlama sonucu veya atılan ateş sonucu Ertuğrul Kürkçü dışındakilerin hepsi hayatını kaybetmiştir. [3] Ateşin kesilmesi üzerine eve giren güçler yaralı Saffet Alp'i sağ ele geçirmiş ama daha sonra başına bir kurşun sıkılarak öldürmüştür.

 Alt kata samanlığa kaçarak kurtulan Ertuğrul Kürkçü dışında 30 Mart 1972 günü evdekilerin tümü öldürüldü.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık