Ana Sayfa Çevre DEKAP : Her Yerde Karşı Koyacak!..

DEKAP : Her Yerde Karşı Koyacak!..

Derelerin Kardeşliği PlatformuYürütme Kurulu Yaşam Alanlarındaki Mücadele İçin Toplandı…“Yaşamın Her Alanındaki Yağmaya, Yaşamın Her Alanında Karşı Koyacağız!”

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2014 Cumartesi 15:11
DEKAP : Her Yerde Karşı Koyacak!..

Yapılan son Meclis toplantısının ardından oluşturulan Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu, görev bölümü yaptıktan sonra 2.toplantısını, başta HES’ler olmak üzere maden aramaları, termik, nükleer ve taşocağı gibi projelere karşı doğal yaşam alanlarında sürdürülen mücadeleleri görüşmek için yaptı.

Rize’nin Ardeşen ilçesindeki Gençlik Merkezi salonunda toplanan 13 kişilik DEKAP Yürütme Kurulu toplantısına bölgedeki vadi ve yaşam alanlarının temsilcileri de katıldı.

DEKAP’ın Yaşam Mücadelesi

Başta Doğu Karadeniz olmak üzere ülke genelindeki doğal yaşam alanları, vadiler, yayla ve köylerde yapımı planlanan hidroelektrik santralleri (HES), maden aramaları, taşocağı, çimento tesisi, termik ve nükleer santral projelerinin verdiği geri dönüşümsüz zarar ve katliamları görüşen DEKAP Yürütme Kurulu, mücadele sürecinde yapılması planlanan çalışmaları da görüştü.

DEKAP toplantısı hakkında bilgi veren, iletişim ve örgütlenme sorumlusu Saltuk Deniz, yaşam alanları ve vadilerde yaşanan mücadele süreci ve yaşanan gelişmeleri değerlendirdikten sonra, mücadele sürecine karşı bir dizi karar alındığını kaydetti.

Platformun Sözcülüğüne yeniden Ömer Şan’ın getirildiğini, kendisi ile birlikte Taylan Kaya’nın iletişim ve örgütlenme sorumluluğunu üstelendiğini kaydeden Deniz, ‘Kamile Kaya, Mehmet Gürkan, İhsan Hacıbektaşoğlu, Hüseyin Acar, Kamil Ustabaş, Erkan Evbaşı, Şenol Çelik, Avni Ertaş, Bekir Uzunoğlu, Resul Şahin’in de Yürütme Kurulunda görev aldığını belirtti.

Yaşamın Her Alanı Yağmalanıyor

HES ve yaşam mücadelesinin değerlendirildiği toplantıda ayrıca, Karadeniz Bölgesinde doğal yaşam alanlarına artık sadece HES saldırıları değil, taşocaklarından maden aramalarına, termik ve nükleer santrallere kadar çok yönlü saldırıların başladığını anlatan Deniz, “Karadeniz’in çayına,fındığına,denizine,deresine,ormanına,tarlasına, yaylasına, arazisine, yani bütün doğal yaşam alanlarını kapsayan çok yönlü bir saldırı var. Özellikle de son geliştirilen ve adına ‘Yeşil Yol’ denilen proje ile adeta bu saldırıların altyapısı hazırlanıyor. Hiç kimse merak etmesin, doğal yaşam alanlarımızdaki tüm bu saldırılara karşı yaşamın her alanında karşı çıkacağız.Nerde bir yağma ve talan varsa orada karşısında duracağız” diye konuştu.

Yasalar Değiştiriliyor!

HES projelerine karşı bugüne kadar demokratik ve hukuksal mücadelede önemli kazanımlar elde edildiğini anlatan DEKAP Sözcüsü Ömer Şan ise, özellikle de son 2 yıldır mücadelenin önünü kesebilmek için AKP iktidarının çeşitli yasal düzenleme ve değişiklikler yapmaya çalıştığına dikkat çekti.

Bu süreçte Bakanlar Kurulu’nun, aslen bir savaş hukuku niteliğinde olan uygulama ile HES’ler başta olmak üzere bu gibi projeler için ‘Cebri Kamulaştırma’ kararları aldığına işaret eden Şan, “Artık bundan sonra doğal yaşam alanlarımızda bu projelere karşı adeta bir savaş durumu yaşanacağının sinyali veriliyor. Biz, bu güne kadar olduğu gibi doğal yaşam alanlarımızdaki bu tür katliam projelerine karşı mücadelemizi ödünsüzce, demokratik ve yasal haklarımızı kullanarak, hukuk çerçevesinde kalarak sürdüreceğiz. Yaşam alanlarını korumak için mücadele eden, aynı söylemi dillendirdiğimiz herkesle bir arada ve omuz omuza olacağız. Kimse yaşam alanlarımızı yok ederek, yağmalayarak, katlederek ve bizleri yurtsuzlaştırarak kendine saltanat inşa edemez” dedi.

Siyanürlü Altına Hayır!

DEKAP’ın bu hedefler doğrultusunda, bütün bileşenleriyle birlikte, siyanürlü altın arama ve çıkarma çalışmalarına karşı aylardır direnen Fatsalıların 6 Ekim’de düzenlediği mitinge katılarak destek vereceğini belirten Şan, “Bu bizim asli görevimiz. HES’ler ve taşocakları ile çimento tesislerine karşı verilen mücadelede olduğu gibi siyanürlü maden çalışmalarına karşı verilen mücadelede de en başından beri Fatsalıların, köylülerin yanında olduk, mücadelelerine destek verdik. Bundan sonra da desteğimiz sürecek ve 6 Ekim’de düzenlenen ‘siyanürlü altına hayır’ mitingine tüm bileşenlerimizle birlikte katılacağız” diye konuştu.

14 Ekim’de Şavşat Veliköy HES Davası

Deniz ve Şan, yaptıkları ortak açıklamada, Şavşat VeliköyHES’e karşı köylülerin uzun zamandan bu yana hukuksal ve demokratik mücadele sürdürdüğüne işaret ederek;“Bu mücadelenin de içindeyiz. Daha önce Arhavi’deki HES projelerine karşı nasıl mücadelenin harcını koyduysak, her zaman Arhavililerin omuzbaşında yer aldıysak; aynı kararlılığı bugünden sonra da sürdüreceğiz. Bu hedefle, 14 Ekim’deRize İdare Mahkemesinde görülecek olan Artvin’in Şavşat ilçesindeki VeliköyHES’in ÇED davası için de, DEKAP olarak Rize Adliyesinde olacağız ve Şavşatlılarla birlikte mücadeleye ses katacağız” diye konuştular.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeşil Yol’a Rize İl Özel İdaresi’nden onay

Yeşil Yol’a Rize İl Özel İdaresi’nden onay

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık