Ana Sayfa Çevre DEKAP 'Artvin Halkı Yalnız Değildir'

DEKAP 'Artvin Halkı Yalnız Değildir'

Derelerin Kardeşliği Platformu 23.12.2014 günü Rize'de görülecek Artvin Cerattepe davası için dayanışma çağrısı yaptı...

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2014 Pazartesi 13:26
DEKAP 'Artvin Halkı Yalnız Değildir'

Yaklaşık 20 yıldır, Artvin Cerattepe’de yapılması planlanan siyanürlü altın arama çalışmalarına karşı mücadele eden Yeşil Artvin Derneği, Rize İdare Mahkemesinde 23 Aralık Salı günü yapılacak olan duruşma için çevrecilere ve yaşam savunucularına çağrıda bulundu.

            Bölgede özellikle de HES projelerine karşı demokratik ve hukuksal mücadele sürdüren Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) da Yeşil Artvin Derneğinin çağrısına destek verdi.

            Yeşil Artvin Derneğinden yapılan ‘Cerattepe’de madene hayır’ başlıklı çağrıda, ‘Duruşmaya katılarak, davamıza sahip çıktığımızı bir kez daha göstereceğiz. Rize İdare Mahkemesinde 24 Aralık 2014 Salı günü saat:13.00’da yapılacak olan duruşmada sizleri de yanımızda görmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

            Açıklamada ayrıca, duruşma günü Artvin’den de otobüs kaldırılacağı kaydedildi.

DEKAP’tan Destek

            Yeşil Artvin Derneğinin çağrısına destek veren DEKAP Yürütme Kurulundan yapılan açıklamada, Artvin’in sularını, doğal yaşam alanlarını, yer altı ve yer üstü varlıklarını yok edecek projelere karşı omuz omuza mücadele etme kararlılığı ile 23 Aralık’ta Rize İdare Mahkemesinde yapılacak olan duruşmada Artvinlilerin yanında yer alınacağı vurgulandı.

            20 Yıllık Mücadele

Bilindiği gibi Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii'nde Gümüş ve bakır ile birlikte siyanürle altın aranması planlanan maden sahaları için 2012 yılında izin veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ihale sürecinin ardından bölgedeki bakır madeni için Çevresel Etki Değerlendirme Raporuna ‘olumlu’ onayı verdi.

Bölgedeki maden sahaları için 2007 yılında verdikleri hukuk mücadelesini kazanan Artvinliler, gelişme sonrasında geçen yıl sonra yeniden hukuk mücadelesi başlattı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi, ÇED Olumlu Raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Dava kapsamında bu yılın Temmuz ayında bölgede yapılan bilirkişi incelemesinin ardından Rize İdare Mahkemesi, çalışmalar ve ÇED Raporu için ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık