Ana Sayfa Çevre DERELER yetmedi şimdi de SU HAVZALARI Özelleştirilecek...

DERELER yetmedi şimdi de SU HAVZALARI Özelleştirilecek...

Derelerle yetinmeyen AKP şimdi de yeni çıkaracağı yasayla Akarsuları ve Su havzalarını özelleştirmeye açıyor..

Giriş Tarihi: 2 Ağustos 2014 Cumartesi 13:42
DERELER yetmedi şimdi de SU HAVZALARI Özelleştirilecek...

Mithat Yurdakul - Milliyet / Taslağın yasalaşması halinde, akarsular 49 yıllığına özel şirketlere kiralanabilecek. Kiralanan sulardan yıllık ücret alınacak ve ücretlendirmeyi Bakanlar Kurulu yapacak.

TBMM'ye sunulmak üzere hazır hale getirilen Su Kanunu Tasarısı Taslağı ile, daha önce HES'lerin kullanılması için izin verilen akarsular, 49 yıllığına özel şirketlere kiralanabilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AB direktiflerine uyumlu yeni bir "Su Kanunu"nun hazırlandığını belirterek, "Bakanlığımız tarafından Su Kanunu Tasarısı Taslağı, hazırlık çalışmaları titizlikle yürütülmüş olup taslak kamuoyunun görüşüne açılmıştır. bugün gelinen noktada taslağa son şekli verilmiş olup TBMM'ye sunulmak üzere hazır hale getirilmiştir" dedi. Eroğlu, her vatandaşın sağlıklı ve yeterli suya erişiminin esas olarak yer aldığı taslakta su yönetiminde Su Yönetimi Yüksek Kurulu, Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu, Havza Su Yönetim Kurulu, İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu'ndan oluşan yeni bir yapılanmaya gidildiğini dile getirdi.

Su dengesi gözetilecek

Taslağa göre su kaynakları üzerinde, bulunduğu yerin sahibinin öncelikle faydalanma hakkı olacak. Suyun değerlendirilmesinde, içme ve kullanma, tabii hayat, zirai sulama, enerji ve sanayi, ticaret, turizm vs. sıralaması izlenecek. Taslağa göre Orman ve Su Bakanlığı, YPK onayıyla Ulusal Su Planı hazırlayacak. Ulusal su planına uyumlu bir de havza planı hazırlanacak. Yeni kanun şu düzenlemeleri getirecek:

- Göller, rezervuarlar ve yeraltı su kütlelerinden su çekilmesinde su dengesi gözetilecek.

- Su kaynaklarının tahsisi gündeme gelecek. Şirketler ve kişilere DSİ tarafından ücreti karşılığında 49 yıla kadar su kaynağı (havza) tahsisi yapılacak.

- Tahsisleri yapacak "havza su tahsis heyeti" ise yönetmelikle belirlenecek. Bu tahsisler bir sicil sistemiyle takip edilecek. Tahsis edilen sulardan, su tahsis belgesinde belirtilen miktar su esas alınarak yıllık ücret alınacak. Ücretlendirmeyi Bakanlar Kurulu yapacak. Su temin maliyetlerinin kullanan, kirlilik önleme maliyetlerinin kirleten tarafından ödenmesi, esas olacak.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, yeni düzenlemenin mevcut haliyle tüm ihtiyaca cevap vermediğini belirterek, "İstanbul su sıkıntısı çekerken İstanbul Belediyesi Hamidiye diye İstanbul suyunu satıyor. Bunlara çözüm bulunmuyor" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık