Ana Sayfa Çevre Deriner barajı su bırakmıyor,doğal yaşam ölüyor.

Deriner barajı su bırakmıyor,doğal yaşam ölüyor.

Deriner Barajı’ndan can suyu bırakılmaması balıkların ölümüne neden oluyor.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2015 Cuma 16:17
Deriner barajı su bırakmıyor,doğal yaşam ölüyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de Çoruh Nehri üzerine yapılan barajlarda can suyu bırakılmaması balıkların ölümlerine neden oluyor. Barajlarda can suyu bırakılmamasını eleştiren Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Necmi Asuman, can suyu bırakılmamasının Çoruh Nehri’ndeki doğal hayatı yok ettiğini ileri sürdü.

Susuz Kalan Balıklar Ölüyor!

Deriner Barajı başta olmak üzere Çoruh Nehri üzerine inşaa edilen barajlarda baraj kapaklarının kapatılarak enerji üretilmesi esnasında nehir yatağına can suyu bırakılmaması balık yaşamını olumsuz etkiliyor. Barajlarda elektrik üretim esnasında nehir yataklarının susuz kalması balıkların ölümüne neden oluyor.

Dere tipi HES projelerinde uygulanan can suyu uygulamasının büyük baraj projelerinde uygulanmamasını eleştiren Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Necmi Asuman, bu durumun doğal hayatı yok ettiğini savundu. Çoruh Nehri yatağında incelemelerde bulunan Necmi Asuman, doğal yaşamın yok edildiğine dair iddialarını gündeme getirdi. Asuman burada yaptığı açıklamada; “ Can suyu sadece dere tipi HES’ler için geçerli değil. Baraj işletmesi sırasında Çoruh Nehri yatağına mutlaka can suyunu bırakılmalı. Bakınız 4 gündür elektrik üreten Deriner Barajı’nda can suyu bırakılmamış ve dere yatağı tamamen kurumuş. Bu nedenden dolayı susuz kalan balıklar ölüyor. Sanayi Sitesinden gelen dere ise zehir aktığı için can suyundan çok ölüm suyu olarak balıkları kısa sürede öldürüyor. Uzmanlar bu balıkların yenmesinin bile sakıncalı olduğunu bizlere belirtiyor.

Mustafa Yerlikaya: İki Balık Tutsak Laf Ediliyor, Ama DSİ Çoruh’u Komple Keserek Balıkların Ölümüne

Aşağı Şehitlik Köyü sakinlerinden emekli Mustafa Yerlikaya, asma köprü üzerinden susuzluktan can çekişen balıkları tiliviri ile çekerek torunuyla birlikte havuzlara yetiştirmeye çalışırken görüntülendi. Yaptığı mücadeleyi basın mensuplarına anlatan Yerlikaya her zaman DSİ’nin bunu yaptığını ve balıkların telef olmalarını izlediğini belirterek; “Bu zaman zaman oluyor. Suyu tamamen kesiyorlar. Şu akan su da sanayinin kirli atık suyudur. Yani balıkların ölümünü hızlandıran sudur. Çektiğim balıklar neredeyse hiç sallanmıyor. Balıklar bugün yarın hepsi yok olacak, ölecek. Bunları torunum havuza bırakarak kurtarmaya çalışıyor. Ama sanırım yaşamazlar. Baygın halde çıkarıyorum. İki balık tutunca izin soruluyor, ama burada bir balık katliamı yapılınca da kimseden ses çıkmaz. Yazıktır.

DSİ bütün suyu tutmamalı. Bunun için şart koymalı. Suyun bir kısmını can suyu olarak bırakmalı ki, burada yaşana balıklar ve bizim gözle göremediğimiz canlılar yaşsın. Koku oluşmasın. Bakın ağır sanayi atıkları ve dışkı kokuları geliyor. Çünkü su akmıyor. Pislikler burada kalıyor. Bu hastalıklara da sebep olur” dedi.

Çoruh Nehri yataklarında yaşanan balık ölümleri gündeme getirilirken, bu ölümlere çözüm bulunması için yetkililerin harekete geçmesi bekleniyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık